Беше въпрос на време изкуственият интелект да превземе и смартфоните.
Затова от Samsung решиха да избързат и да са първите, които ще представят пълномащабни ИИ функции, интегрирани в телефоните им. Дори и премиерата на новите Galaxy устройства беше една идея по-рано от обичайното за годината.
Компанията представи и някои изменения в дизайна и корпуса на флагмана на серията - Samsung Galaxy S24 Ultra, както и съобщи за нова своя джаджа, която ще видим по-късно през годината.
Голямата новина си остава Samsung Galaxy AI - изкуственият интелект, вграден в смартфоните.
Той работи в няколко основни насоки, които да подпомагат комуникацията, търсенето из необятния Google и заснемането на качествени снимки и видео. В областта на общуването ИИ предлага превод в реално време на текст, текстови съобщения и на реч и то двустранно, което е огромно улеснение.
Диктофонът на Samsung Galaxy се сдобива с функцията за преобразуване на реч в текст и отново има възможността за моментален превод. Засега изкуственият интелект поддържа 14 езика с амбицията базата да се разширява непрекъснато.
Той действа и като хитър помощник, който може да префасонира дадено съобщение в разнообразни стилове - по-лежерен, по-професионален и дори шекспиров стил на написване.
Samsung Notes пък започва да работи в насока още повече улеснения за заетите и работещите.
При Samsung Galaxy S24 Ultra, който е снабден със стилус, Galaxy AI може да превръща ръкописния почерк в по-четлив, за да изглеждат набързо написани бележки по-прегледно.
Освен това може и да подрежда нахвърляни бележки, като ги анализира и организира по подточки и булети и да извлича ключова информация от по-големи обеми бележки.
По време на презентацията беше даден пример със записки, взети по време на брейнсторминг с колеги, след което мениджърът изпраща до екипа си само най-важното от написаното. По подобен начин може да се извлича и ключова информация от текстови и гласови съобщения.
Една от най-приятните новости обаче е опцията Circle to Search.
Тя е разработена съвместно с Google и всъщност името ѝ говори достатъчно. Със Circle to Search потребителите имат възможност да търсят само конкретен елемент от изображение или текст, като го заградят или маркират с няколко докосвания по тъчскрийна.
Опцията се задейства със задържане на Home бутона и не изисква да напускаме приложението, което сме отворили, за да я използваме.
Независимо дали сме в Instagram, Facebook или преглеждаме някой чат, можем директно там да заградим предмет или фраза и да стартираме търсенето. До момента подобно нещо изискваше копиране на текста или правене на скрийншот, след което търсене в Google или Google Lens.
Със Circle to Search засега разполагат само Samsung Galaxy S24 серията и Google Pixel 8 и 8 Pro.
Galaxy AI ще помага и за правенето на по-качествени снимки и видео.
Изкуственият интелект е в състояние да коригира размазвания в кадрите и излишен "шум" при заснемане. Благодарение на него обекти в снимките могат да бъдат премествани, а ИИ сам "дорисува" фона, без да си личи, че кадърът е обработван софтуерно.
Тук най-впечатляваща е възможността видео, заснето в стандартен режим, да бъде превърнато във видео на забавен каданс.
При това изкуственият интелект раздробява клипа на отделни части и сам попълва с допълнителни кадри, с които да бъде възпроизведен забавеният каданс. Подобна обработка на видеа до момента не се предлагаше при смартфоните.
Samsung Galaxy S24 Ultra пък преминава през някои чисто хардуерни промени.
Кантът му вече е от титан по примера на iPhone 15 Pro Max и брандът изоставя леко извития си встрани дисплей. Последният е защитен от най-ново поколение Gorilla Glass, наречено Armor.
Извън тези промени Samsung Galaxy S24 Ultra е неразличим като дизайн от предшественика си.
Същото може да се каже и за Samsung Galaxy S24 и S24 Plus, които обаче се сдобиват с нови цветове, вдъхновени, по думите на производителя, от земните минерали. Сред тях попадат бледожълто, лилаво и сиво.
Предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S24 за България започнаха още на 17 декември, веднага след световната им премиера.