Лидерът на "Ислямска държава" и самопровъзгласен халиф на "Ислямския халифат" Абу Бакр ал Багдади е мъртъв. Разпространената в неделя от Белия дом новина обиколи световните медии. Впоследствие американският президент Доналд Тръмп излезе с потвърждение на новината и допълнителни детайли.
В изявление, направено от Белия дом, Тръмп сподели, че е доволен от постигнатата победа и американските сили ще се изтеглят от зоната.
"Той беше болен и извратен човек и сега го няма. Багдади беше зъл и насилствен и умря по същия начин. Снощи САЩ донесоха справедливост на хората, като ликвидираха терорист номер едно в света. Абу Бакр ал Багдади е мъртъв", сподели Тръмп в изявление към американския народ.
По думите на Тръмп лидерът на Ислямска държава е бил хванат в края на тунел, където той е "хленчил, плакал и крещял", докато е бил преследван от американски военни кучета.
Според разказа на президента на САЩ Ал Багдади е бил придружен от три деца, но е отказал да бъде заловен и се е самовзривил. Макар тялото му да е било осакатено от взрива, войниците на терен са разпознали и потвърдили неговата самоличност.
Самата атака е била извършена в селището Бариша, в провинция Идлиб, на стотици километри от района до сирийско-иракската граница, където се смяташе, че се крие лидерът на "Ислямска държава". Целта на нападението е била убита, когато взриви жилетка за самоубийство, с която беше облечен, обясняват служители на Пентагона.
Операцията срещу лидера на ИД е подготвяна близо пет месеца в сътрудничество с Ирак и със знанието на Турция. Според журналa за актуални военни конфликти De Re Militari турските сили са специална операция в същия район вечерта преди атаката върху къщата, в която се е укривал Багдади.
Според De Re Militari координатите за скривалището на Абу Бакр ал Багдади, са предадени на американците от иракските служби за сигурност. Ирак е получил данните от членове на семейството на лидера на Ислямска държава, арестувани през септември.
Жилищният комплекс, в който освен къщата влизат и подземни тунели за бягство, е бил предоставен на лидера на ИД от групировката Хуррас ад Дин - сирийски клон на Ал Кайда. Информациите сочат, че той се е укривал там дълго време заедно със семейството си, като най-вероятно и пристигането му в Идлеб е станало с помощта на Абу Мухаммад ал Халаби - лидер на Хуррас ад Дин - чрез контрабандисти на гориво.
Самата операция се е състояла от въздушен удар, който е разрушил изцяло къщата, и наземно нахлуване на войници в тунелите под нея. Според информациите са участвали около 100 военни на земя.
При влизането си в тунелите те са установили, че две от съпругите на Ал Багдади също са били с него и децата. Жените са носели колани с експлозиви, които обаче не са се задействали. Войниците са започнали преследване с лидера на групировката, който оказал се приклещен от тях, предпочел да се взриви заедно с децата си. 15 минути след взривовете на мястото бил направен ДНК-тест, който потвърдил, че действително става въпрос за Абу Бакр ал Багдади.
Нито един американски войник не е пострадал при операцията. Много от сподвижниците на Ал Багдади загинали при операцията, при която са спасени 11 деца, предадени на грижите на трета страна.
Президентът на САЩ е наблюдавал спецоперацията с министри и висши военни от ситуационната зала в Белия дом и дори след това е предложил видеозаписът да бъде направен публично достояние, за да бъдат разубедени последователите на Ал Багдади.
Междувременно свързани с Ислямска държава новинарски канали отричат да е имало удар върху Багдади. Според разпространяваната информация, удар е имало върху лидер на Хаят Тахрир ал Шам, които контролират селището Бариша и района заедно с клона на Ал Кайда в Сирия, Хуррас ад Дин.
От руското министерство на отбраната също изразиха скептицизъм по въпроса, коментирайки че нямат достоверна информация за акцията на американските сили.
"Нарастващият брой преки участници и страни, за които се твърди, че са участвали в "операцията", като всеки дава взаимно изключващи се детайли, повдига основателни въпроси и съмнения за съществуването и и за успеха й", се казва в декларация на руското МО, цитирана от CNN.
Самият район, където е извършена операцията, е близо до руска военна база. Ген.Конашенков обаче подчертава, че руските военни не са регистрирали американски военновъздушни удари в района.
Скептицизмът на руснаците може да се дължи и на факта, че през последните няколко години те неколкократно обявиха Багдади за мъртъв след свои операции или операции на сирийските сили, но в крайна сметка лидерът на Ислямска държава беше жив.
И все пак повечето информации до момента потвърждават, че такъв удар е имало. Това далеч не означава, че с влиянието на групировката върху региона се приключва. Според кюрдските сили в Сирия очакват отмъстителни атаки от страна "Ислямска държава".
"Спящи клетки ще търсят отмъщение за смъртта на Багдади", подчерта Мазлум Абди, който е главният командир на Сирийските демократични сили (СДС), които са де факто армията на кюрдската администрация.
За подобна опаност предупреди и френският президент Еманюел Макрон, който призова да не се пренебрегва опасността, която "Ислямска държава" представлява.
Макар според информациите в последно време Багдади да не изпълнява особено много ръководни и командни функции, той продължава да е най-знаковото лице на групировката.
Той стана известен за света през юли 2014 г., когато произнесе проповед в джамия в Мосул точно след като силите на "Ислямска държава" бяха завзели северния иракски град и обявиха създаването на халифат.
Това беше единственото известно негово публично появяване, с оглед на това, че групировката се опитваше да създаде аура на мистерия около върховния си водач, тактика, която също така служеше добре за охраната на самопровъзгласилия се халиф, роден през 1971 г. в Самара, Ирак.
След като групировката загуби териториите си в Ирак и Сирия, Багдади отново се появи във видео, а след това и в аудиозапис, в които призовава симпатизантите на ИД да се активизира и да нанася удари срещу "неверниците" и срещу затворите, в които са държани бойци на групировката.
За Абу Бакр ал Багдади се знае малко. Вероятно допреди нахлуването на САЩ в Ирак той е бил местен духовник в джамия. След това се включва в екстремисткото движение срещу окупацията и през 2004 г. е заловен и държан няколко месеца в центъра за задържане, известен като лагера Бука, след което е освободен. Твърди се, че има докторска степен по ислямски изследвания от багдадски университет.
През 2010 г. става водач на "Ислямска държава" в условия на хаос. Сунитската екстремистка групировка е сериозно разклатена от иракските и американските сили, а много от командирите й са убити. През 2011 г. групировката, известна под името "Ислямска държава в Ирак", ръководена от Багдади, предприема смъртоносна кампания на бомбени атентати след изтеглянето на американските сили от Ирак.
В началото на 2014 г. сирийската гражданска война започва да се изостря още повече и това дава шанс на "Ислямска държава" официално да скъса връзките си с Ал Каида, с която тя има проблеми и според която моментът не е подходящ за създаване на халифат.
Малко преди това Багдади е обявен за халиф, тоест лидер, на "Ислямска държава". В началото той опитва да укрепи позициите си чрез прибавяне към имената му на името "ал Куреши", за да може да претендира, че е пряк потомък на пророка Мохамед.
По време на започналата през 2014 г. кампания на въздушни удари на САЩ срещу "Ислямска държава" в Ирак и Сирия на няколко пъти се появяват непотвърдени съобщения за смъртта му.