Съществуващите системи за контрол на миграцията в ЕС вече не работят и имат спешна нужда от преструктуриране. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на изслушване в Европейския парламент по въпроси за миграцията.
"Системите за контрол на миграцията в ЕС вече не работят и е време да признаем това", заяви Фон дер Лайен, като отправи призив към всички държави в Блока да подкрепят предложенията на ЕК за промени в нормите за миграция.
По думите на председателя на Европейската комисия основните проблеми в тази област са репатрирането на мигранти без право на убежище или международна закрила, както и "порочният кръг" на трафика на хора, поддържан от безмилостни контрабандисти.
Още в края на септември тази година Европейската комисия предложи да бъде създаден нов Пакт за миграция и убежище, който да отговаря на настоящата ситуация и да въведе по-ефективни и гъвкави процедури по външните граници на ЕС.
Ключов момент в него би бил и по-адекватното споделяне на отговорността между страните членки, когато става въпрос за мигранти, търсещи убежище на територията на Блока. Според предложението на Брюксел отговорността за приемането, настаняването и репатрирането на мигранти трябва да бъде "обща европейска задача" и да предполага, че всички държави, включително и тези, разположени извън основните миграционни пътища, да поемат задължението да помагат за решението на този проблем.
Това на практика означава страните от Източна Европа да приемат мигранти от най-пострадалите от бежанската вълна държави в ЕС - Гърция, Италия и Испания.
"Всички държави от ЕС трябва да подкрепят страните, които са подложени на силен миграционен натиск. Европейският съюз трябва да остане на нивото на своите хуманитарни задължения", каза Фон дер Лайен.
В предложенията на ЕК още има заложено да бъдат създадени оптимални условия за легална миграция, което да позволи на онези, които идват законно в Европа, да се чувстват добре дошли.
Според председателя на ЕК в момента трябва да се работи със страните, откъдето идват мигрантите, както и с тези, през които преминават транзит. Това в случая са най-вече страните от Централна и Северна Африка.
Фон дер Лайен заяви, че ключов момент ще е подобряване на условията на живот в тези страни, "така че хората да не напускат домовете си толкова лесно".
Тя изтъкна още, че от десетилетия насам ЕС прави това, но един от острите проблеми, които Брюксел все още не може да реши, е да получи съгласието на африканските държави да приемат мигранти, върнати от Европа, особено тези, чието гражданство не може да бъде установено.
В тази връзка, по време на дискусията в Европейския парламент многократно е било предлагано да се направят преференциални доставки на ваксина срещу коронавирус към тези държави като средство за допълнително засилване на влиянието на ЕС там.
Фон дер Лайен също подчерта, че ЕС може да използва мигрантите за нуждата си от работна сила, но такава, която да отговаря на изискванията на европейските държави, а именно образовани и квалифицирани кадри.
Като пример тя цитира главния изпълнителен директор на германската фармацевтична компания BioNTech Угур Шахин, който е роден в Турция, а биографията му "е идеален пример за историята на успеха" на един турски гражданин в Европа.
В отговор на думите на Фон дер Лайен австрийският евродепутат Лукас Мандл коментира, че "по-голямата част от хората, които пристигат на външните граници на Европа, нямат право на убежище".
"Тази информация е важна, тъй като те тръгват на животозастрашаващо пътуване, умишлено дезинформирани от организирани контрабандисти на хора, разпространяват се погрешни схващания. Необходими са по-бързи процедури за убежище и надеждно връщане на тези хора", подчерта той.
"Връщането на отхвърлените лица, търсещи убежище, трябва да се ускори. Тъй като трябва да имаме достатъчен капацитет и възможности за хората, които действително се нуждаят и получават убежище, за да могат да се чувстват в безопасност с нас и да могат да се интегрират", коментира Манфред Хофингер, член на парламентарната комисия по вътрешните работи.
По време на конференцията с председателя на ЕП Давид Сасоли, председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и Хорст Зеехофер, министър на вътрешните работи на настоящото председателство на Съвета на ЕС Германия, парламентаристи от цяла Европа обсъждат споразуменията с трети държави и управлението на убежището и миграцията както вътрешно, така и външно.
"Трябва да има по-широк спектър от базирани на солидарност действия от държавите-членки, които освен отговорността за връщането трябва да включват и елементи на сътрудничество за развитие и засилване на защитата на външните граници чрез Frontex", допълва Мандл.