Увеличението на пенсионната възраст е крайно непопулярна мярка във всяка страна. Дори в управлявана с твърда ръка държава като Китай.
Демографската реалност в страната обаче вещае огромни икономически и социални проблеми и то в не толкова далечно бъдеще.
Населението на Китай намалява и застарява. Ако нещо не се промени, прогнозите сочат, че пенсионните фондове ще бъдат изчерпани до 2035 г.
На този фон пенсионната възраст в страната е една от най-ниските в света - 60 години за мъжете и 50 или 55 години за жените според това какво работят - съответно по-високо или по-нискоквалифицирана работа.
За сравнение - у нас в момента за мъжете тази възраст е 64 години и 7 месеца, а за жените - 62 години и 2 месеца. Тя ще продължава да расте с 2 месеца всяка година, докато и при двата пола не стигне 65 години.
Неслучайно въпросът е дискутиран в Китай още през 2008 г., а през 2013 на пленум на управляващата Комунистическа партия е постановено, че трябва да се проучи и формулира политика за удължаване на пенсионната възраст.
Оттогава обаче нищо конкретно не е предприето, а междувременно Китай влезе в спиралата на отрицателния прираст.
В последните 2 години населението на страната намалява, благодарение и на продължилата години наред политика за едно дете, а през 2023 г. беше регистрирана и рекордно ниска раждаемост.
Страната застарява, но пък продължителността на живот расте - до 78 години средно, което поставя пенсионната система под все по-голям натиск.
Управляващите най-накрая ще вземат непопулярното решение за увеличение на пенсионната възраст - това е една от мерките, набелязани на т.нар. Трети пленум на партията, съобщава "Би Би Си". Форумът на високо ниво се провежда веднъж на 5 години и начертава посоките за развитие на Китай.
"В съответствие с принципа на доброволно участие със съответната гъвкавост, ще предприемем реформа, с която да се увеличи постепенно задължителната пенсионна възраст", гласи приетият от ръководството на партията документ.
В него не се уточнява кога и с колко ще се увеличи възрастта за пенсия, но според доклад на пенсионното развитие на Китай от края на миналата година, тя може постепенно да стигне 65 години.
Макар че подобни намерения са обявявани и преди няколко години, лидерите на страната вече нямат особен избор.
Още през 2019 г. анализ на държавната Китайска академия за социалните науки предупреди, че основният пенсионен фонд на страната ще бъде изпразнен до 2035 г.
Китай има най-голямата социална система на света. Около 1,05 млрд. души участват в обществения пенсионен фонд - като плащат или получават плащания от него.
В страната има три пенсионни стълба, като първият е общественият. Той е основният и се управлява от държавата. Вторият и третият са доброволни - с вноски от работодателя или от работещия, но не са особено развити.
Държавният пенсионен фонд обаче е под сериозен натиск.
Не е ясно какво е реално състоянието му, тъй като прогнозата за фалита през 2035 г. датира преди пандемията, която беше сериозен икономически удар върху Китай, последван и от отслабването на имотния сектор.
Демографският проблем обаче може тепърва да задълбочи икономическата криза. Пенсионните фондове на около една трета от провинциите вече са на дефицит, а за пенсии се харчат вече над 5% от БВП, сочат данни, цитирани от "Ройтерс".
Хората над 60 години формират над 21% от населението на страна и процентът само ще расте. Ако през 2002 г. на един пенсионер са се падали по 10 работещи, през 2021 г. те вече са 5.
През 2030 г. четирима заети ще издържат един пенсионер, а през 2050 г. на един възрастен човек ще се падат само двама работещи.
Увеличението на пенсионната възраст въпреки това е изключително чувствителен въпрос в страната, където пазарът на труда е в застой заради забавената икономика и се шири дискриминация при наемането на жени и на хора над 35 години.
Компаниите в Китай са печално известни с културата "996" - работа от 9 сутринта до 9 вечерта, 6 дни в седмицата и предпочитанията си да наемат предимно мъже под 35 години.
Новините за евентуалният ръст на пенсионната възраст бяха посрещнати с известни критики в социалните мрежи.
"При положение, че работещи над 35 години се уволняват, колко хора могат да имат работа на възраст от 65 години?", реагира потребител в Weibo.
По-възрастните потребители изразиха недоволство, че ще получават пенсия по-късно, а младите - че за тях ще има по-малко работни места.
"Отлагане на пенсионирането "доброволно"? Точно както по-възрастното поколение беше "доброволно" принудено да има само по едно дете или уволнено от държавните предприятия", коментира друг потребител.
Освен ако властите в Китай не успеят бързо да обърнат тенденцията за все по-ниска раждаемост, задаващата се криза е голяма.