Кризата на пазара на недвижими имоти в Китай нанася сериозни щети на цялата икономика на страната, но бивш шеф на националната статистика я онагледи и по друг начин.
Дори цялото население на Китай от 1,4 млрд. души няма да стигне, за да се заемат всички пустеещи апартаменти в страната, обяви наскоро бившият зам.-шеф на статистическото бюро на Китай Хе Кън.
Години наред имотният сектор беше сред стълбовете на китайската икономика, но тръгна рязко надолу през 2021 г. със срива на строителния гигант Evergrande. Компанията стана най-задлъжнелият строителен предприемач в света, изпадна в неплатежоспособност, спря строителството на стотици хиляди имоти и наскоро подаде молба за защита от несъстоятелност в САЩ.
След колапса на Evergrande спиралата се завъртя и вече в неплатежоспособност са компании, които държат около 40 на сто от продажбите на жилища в Китай.
Заради последвалите криза на доверие у купувачите и срив на цени и покупки на имоти, под риск напоследък е и друг от най-големите предприемачи в сектора - Country Garden. Компанията също има сериозни проблеми и лавира около ръба на дефолта.
Проблемът е изключително сериозен, тъй като Китай дълги години разчиташе на имотния пазар като инструмент за икономически растеж. Секторът формира близо 1/3 от БВП на страната - строителство, наеми, имотни агенции, техника и т.н., и рязкото му свиване - през август например спадът на инвестициите в имоти е 19% на годишна база, води и до последващо забавяне на цялата икономика.
В силните години на имотния сектор това водеше и до свръхстроителство и пренасищане на пазара, а проблемът с пустеещите жилища се задълбочи покрай дълговата криза на строителните предприемачи, които не успяват да завършат проектите си.
В резултат в Китай има куп призрачни градове - полузавършени, замразени или изоставени проекти.
Според данните от Националното статистическо бюро на Китай, в края на август общата площ на непродадените жилищни имоти е 648 млн. кв.м., което според Ройтерс е равно на около 7.2 млн. апартамента от по 90 кв.м.
В статистиката обаче не влиза големият брой проекти на жилищни комплекси, които са продадени, но не са завършени заради липса на финансиране. Към изчисленията не са прибавени и имоти, купени в силните години на имотния пазар с идея да бъдат препродадени, които също остават празни.
Според различни изчисления още при колапса на Evergrande преди 2 г. в Китай е имало около 65 млн. свободни имота.
"Колко празни жилищни имоти имаме сега? Всеки експерт дава различни данни, но най-крайните смятат, че настоящият брой е достатъчен за 3 милиарда души", обяви 81-годишният Хе Кън на форум в град Дунгуан. Видео от събитието беше разпространено от държавната новинарска агенция China News Service.
Според Кън това изчисление може да е малко прекалено, но вероятно 1,4 млрд. души наистина не могат да населят всички празни домове.
Коментарът на бившия началник от статистическото бюро доста се отличава от официалната позиция на Пекин, според която икономиката на страната е "издръжлива".
"Коментари, които предричат срива на икономиката са появяват непрекъснато, но това, което се срива, е подобна реторика, а не икономиката", коментира говорител на външното министерство наскоро.