Амбициите на Доналд Тръмп да се кандидатира отново за място в Белия дом на президентските избори през 2024 г. в момента изглеждат сериозно застрашени. Милиардерът трябва да се справя с няколко паралелни разследвания, които набират все по-голяма скорост от началото на годината насам.
Две от тях са свързани с оспорването на резултата от изборите през 2020 г., докато останалите разглеждат намирането на стотици секретни документи в негова резиденция, както и потенциални финансови измами.
Разследващите власти в няколко различни щати разширяват кръга на привиканите за разпити и свидетелства приближени на бившия президент, което означава, че до края на тази година могат да бъдат повдигнати и криминални обвинения, последвани от арест на Тръмп - нещо, за което самият той предупреди наскоро.
Заплашен е не само бившият президент, но също така и негови адвокати и сътрудници.
Не за първи път Тръмп е изправен пред разследвания, но досега не се е стигало до криминални обвинения, арест и съдебен процес. Сега обаче перспективите за подобно нещо не изглеждат никак малки.
Ето кои основните разследвания, които заплашват не само кандидат-президентските амбиции на Тръмп, но и свободата му:
Разследване в Джорджия за изборни измами
Случаят се фокусира върху действията на Тръмп и неговите съюзници в седмиците след президентските избори през 2020 г., когато се предполага, че са оказали натиск върху местната администрация след вота.
Тук влиза и запис на телефонно обаждане до Държавния секретар на Джорджия Брад Рафенспергер от 2 януари 2021 г.
"Просто искам да намеря 11 780 гласа", се чува в запис от разговора да казва Тръмп, реферирайки към броя бюлетини, необходими, за да му осигурят победа в ключовия щат.
Разследването се движи от прокурор Фани Уилис от окръг Фултън, където в продължение на осем месеца водената от нея 26-членна комисия изслуша над 70 свидетели. Работата приключи в началото на януари, като докладът с финални заключения все още не е публичен.
Той със сигурност съдържа препоръки за евентуално повдигане на обвинения срещу Тръмп и негови приближени за склоняване към изборна измама, даване на неверни показания пред държавни органи и рекет.
Разследване на размириците във Вашингтон и нахлуването в сградата на Конгреса
На 6 януари 2021 г. тълпи от привърженици на Доналд Тръмп нападнаха сградата на конгреса в столицата Вашингтон в опит да прекъснат процедурата по утвърждаване на изборната победа на Джо Байдън.
Наказателното разследване на Департамента по правосъдието вече стана причина за стотици обвинения срещу участници в размириците, довели до смъртта на петима души. Тръмп обаче все още не е бил привикван по случая, но разследването продължава.
В същото време Конгресът създаде специална комисия с представители на Републиканската и Демократическата партия, чието разследване продължи 18 месеца и включи редица публични изслушвания.
Крайното заключение е доклад от над 800 страници и препоръка към Департамента по правосъдието за повдигане на обвинения срещу Тръмп във възпрепятстване на властите, заговор за изборна измама, заговор за неверни изявления и "подпомагане" и "подстрекаване" към метеж.
Този ход е до голяма степен символичен, тъй като в крайна сметка правосъдното министерство трябва да реши дали да повдигне наказателни обвинения.
Разследване във Флорида за укриване на секретни документи
Това разследване също се води от Департамента по правосъдието и е свързано с над 11 000 документа, намерени при обиск в луксозната резиденция на Тръмп в курорта Мар-а-Лаго във Флорида. Някои от тях са с гриф "Строго секретно" и се смята, че са били изнесени от Белия дом след приключването на президентския мандат на милиардера.
Както и при всички останали разследвания той определя действията на властите като политически мотивиран "лов на вещици". Неговата защита твърди, че всички документи са били разсекретени при изнасянето им, но все още няма обяснения защо изобщо са се озовали във Флорида.
Това вероятно е най-сериозното разследване срещу Тръмп, тъй като срещу него могат да бъдат повдигнати обвинения в нарушаване на Закона за шпионаж и застрашаване на националната сигурност на САЩ.
Дали ще има обвинения зависи от специалния прокурор Джак Смит, който е назначен от Департамента по правосъдието да ръководи двете разследвания за размириците във Вашингтон и откритите секретни документи.
Две разследвания в Ню Йорк за укриване на данъци и финансови измами
Основният фокус не е толкова самият милиардер, колкото неговата фондация и бизнес практиките ѝ за заблуда на банки и държавни институции. Идеята е била да се повишава по изкуствен начин стойността на активите на компанията на Тръмп, когато се търси заем и съответно да се намалява, когато се плащат данъци.
Главният финансов директор Алън Уайсълбърг вече получи присъда от пет месеца затвор за измама и фалшифициране на бизнес документи, а фондация "Тръмп" бе глобена с 1,6 милиона долара.
Главният прокурор на Ню Йорк Летисия Джеймс обаче иска да стигне до самия Тръмп и три от децата му. Тя разследва няколко години бизнес практиките им и си е поставила за цел да им наложи пълна забрана за правене на бизнес Ню Йорк, петгодишна забрана на фондацията да търгува с имоти в града, както и глоба от 250 милиона долара.
Това е гражданско разследване, което не може да доведе до осъдителна присъда, но пък не така стоят нещата с разследването на окръжния прокурор на Манхатън Алвин Браг, който също се е разровил във финансовите дела на Тръмп и продължава действията на прокурор Сайръс Ванс, започнали още през 2020 г.
Именно в резултат на това разследване е осъден Уайсълбърг. Той прави самопризнания и свидетелства срещу фондацията, но така и не дава показания срещу самия Тръмп.
Очаква се на 2 октомври да започне съдебен процес по разследването на Браг.