Прозорец на пътнически самолет Боинг 737-9 MAX на Alaska Airlines се е счупил по време на полет от Портланд, щата Орегон до Онтарио, щата Калифорния в САЩ, съобщава "Ройтерс".
Инцидентът е станал в петък вечерта, около 35 минути след излитането на самолета. Внезапен взрив е отворил дупка в машината, предизвиквайки загуба на налягане. Това е принудило пилота да направи аварийно кацане обратно на международното летище в Портланд.
По това време на борда е имало 177 души - шестима души екипаж на полета и 171 пътници.
Видеа в социалните медии показват как целият прозорец и част от страничната стена на самолета липсват. На пътниците са спуснати маски с кислород.
BREAKING: An @AlaskaAir @Boeing 737-8MAX Lost A Large Section Mid-Air & Made An Emergency Landing In Oregon. Alaska Airlines Crew Did A Magnificent Job & No One Was Seriously Injured.
— John Basham (@JohnBasham) January 6, 2024
The 737 MAX Has Been Plagued With Issues Since Its Introduction! pic.twitter.com/9l0eZHA7cS
Според информациите инцидентът се е случил на около 5000 метра височина, като се е откъртил цял панел от външната обвивка заедно с прозореца на мястото, където трябва да е един от аварийните изходи.
При пропукването на самолета седящо наблизо дете е било издърпано от засмукването, а ризата му е била разкъсана. За щастие то е в безопасност.
Някои от останалите пътници са загубили телефоните си и други лични вещи, които са били засмукани при разхерметизацията на машината, предава KPTV.
When the wall of the plane just breaks off mid flight @AlaskaAir pic.twitter.com/pMWhpiHmFY
— Kyle Rinker (@Kyrinker) January 6, 2024
Последната сертификация на самолета Боинг 737-9 MAX, извършена от Федералната авиационна служба (FAA), е била през ноември 2023 г. - само два месеца преди полета.
Национален съвет по безопасност на транспорта на САЩ обяви, че разследва случая с полета.
Макар да е един от най-разпространените модели самолети в света, са регистрирани редица инциденти с Боинг 737 Max. Това повдига съмнения за проблеми с безопасността.
През 2018 и 2019 г. две фатални катастрофи с 737 Max доведоха до смъртта на общо 346 души в Индонезия и Етиопия.
Тогава инцидентите бяха причинени от дефект в системата MCAS за контрола върху носа на самолета. Катастрофите са били причинени от това, че тя е избутала носа на машините надолу без контрол на пилотите.
В продължение на 20 месеца въздухоплавателните власти в САЩ и редица други държави заземиха всички машини 737 Max - най-дългото спиране в историята на авиацията.
Самата компания производител "Боинг" пък беше изправена пред множество разследвания и съдебни дела.
В крайна сметка през 2021 г. "Боинг" се съгласи да плати 2,5 милиарда долара за уреждане на наказателни обвинения, че е укрил важна информация за MCAS от регулаторите и обществеността.
Компанията направи промени в MCAS и други системи, и 737 Max получи разрешение да лети отново в края на 2020 г.
Инцидентът на полет 1282 на Аляска повдига нови въпроси относно безопасността и надеждността на 737 Max.
Alaska Airlines вече обявиха, че ще приземят временно всичките си 65 самолета от този модел.