Ако човек види снимка на центъра на Тирана, едва ли ще се замисли, че става въпрос за столицата на една от най-бедните европейски държави - Албания.
Из целия град се издигат големи, лъскави нови сгради от известни европейски архитекти, нароили се между старите соц постройки.
Около 3,7 милиарда евро годишно се инвестират в имоти и строителство в Албания, според журналистката от "Прозрачност без граници" Ола Джама, която се занимава с бизнес разследвания. Грубо казано, това са около 15% от БВП на цялата страна.
И голяма част от тези средства идват от парите от кокаин, които албанските мафиоти печелят от Западна Европа и Великобритания.
Според Джама от тази сума само 847 милиона евро са преминали през банки, докато останалите 2,85 милиарда евро са вкарани в Албания по други начини.
По думите ѝ дори да се вземе предвид фактът, че и много албанци работят зад граница и изпращат пари на близките си, поне 1,3 млрд. евро са пари от наркотици, които се вкарват в Албания по нелегален начин.
От Балканската мрежа за разследваща журналистика BIRN правят свое разследване върху начините, по които престъпните групи вкарват мръсни пари в страната.
През последното десетилетие албанските криминални кланове са разширили многократно обхвата на дейността си на територията на ЕС, Великобритания, Южна Америка и САЩ. Те продължават обаче да "чистят" парите си в родината си.
Разследването на BIRN събира интервюта, данни от съдебни дела и други източници, за да покаже кои са най-използваните методи за вкарване на валута в Албания.
Според данните най-често се разчита на транспортни компании и компании за превоз на пътници, които са лицензирани или в Албания, или в други държави като Великобритания, Италия или Франция.
Транспортните компании се използват за по-големи суми и разчитат на слабите мерки за контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове в Албания и на корупцията на служителите по граничната сигурност.
Ролята на куриер в тези случаи се изпълнява от шофьора на автобуса или от собственика на компанията. Те получават между 3 и 7% от пренасяната сума, като заплащането зависи от редица фактори - големи или малки банкноти се прекарват, дължината на маршрута и други.
Много често така се пренася не само валута, но и златни накити.
През 2020 г. френските власти разбиха такъв канал за трафик на валута, в центъра на който бяха три албански агенции за пътнически транспорт. Фирмите бяха обвинени за пране на пари и създаване на организирана престъпна група.
Френските власти посочват, че един от начините да се идентифицират такива проблемни компании измежду всички превозвачи е фактът, че те оперират при ниска рентабилност и с малко пътници, но въпреки това продължават да функционират.
Когато става въпрос за по-малки суми, групировките разчитат на единични куриери, които прекарват пратките с валута по себе си през летищата.
По този начин рискуват само куриерите, а ако бъдат заловени, могат да бъдат обвинени единствено в това, че не са декларирали сумата на митницата - престъпление, носещо само глоба.
От BIRN говорят с едно такова "муле" на валута - млада жена, чиято самоличност медията крие зад името Ливия. Тя е студентка във Франция и неколкократно е пренасяла пратки с валута, най-вече швейцарски франкове, пътувайки със самолет.
Парите най-често криела с колан около кръста си, сложен под дрехите, а на няколко тура е успяла да пренесе общо над 40 хил. швейцарски франка.
Разказва, че хората, които са се свързали с нея, избират за куриери лица, които не биха събудили подозренията на полицията. Това са най-често студенти, хора с чисто минало, които имат спешна нужда от пари.
Всички тези нелегално вкарани в Албания пари идват от различни видове престъпна дейност, но според експертите лъвският пай се пада върху трафика на кокаин.
Всеки, който купува кокаин във Великобритания, е много вероятно да помогне за превръщането на Тирана в миниатюрен Дубай, пише в свое разследване британският в. "Таймс".
Макар пари да пристигат към Албания от цяла Западна Европа, ярка е тенденцията за ръст на вноса на британски лири в местната икономика.
Според албанската полиция само за 2023 г. на гранично-пропускателните пунктове в страната са били конфискувани близо 2 милиона евро и около 455 000 паунда британска валута, като оттам отчитат, че има тенденция за ръст на иззетите британски лири.
Експерти казват, че недекларираните пари, намерени на границата, не произтичат непременно от престъпни дейности, но анализите сочат в тази посока.
"Албанските организирани престъпни групи имат значителен достъп до пазара за трафик на наркотици в Обединеното кралство, който все още е до голяма степен паричен бизнес", коментира пред "Таймс" Пийт Стивънс, заместник-директор на Националната агенция за борба с престъпността.
Той обяснява, че бандите много бързо пренасят парите, спечелени на Острова, обратно в родината си, където те се инвестират, за да бъдат скрити далеч от властите.
Албанският опозиционен политик Белинд Келичи коментира, че тези мръсни пари се влагат не само в покупката на апартаменти, но и в строителните компании, които изграждат сградите.
По думите му именно затова в момента съществуват куриозни случаи, при които компании с регистриран капитал от едва 1000 евро печелят разрешителни за изграждане на сгради на стойност десетки милиони евро.
"През 2015 г. в Тирана имаше 8000 празни апартамента. Оттогава бяха дадени разрешителни за десет милиона квадратни метра строителство и сега имаме 40 000 празни апартамента. Въпреки това цените се покачват и една средностатистическа двойка сега се нуждае от 64 живота, за да спести достатъчно, за да си купи малък апартамент", посочва Келичи.
Именно тук се крие един голям проблем за Албания - страната е заплашена от жилищен балон.
В момента в Тирана се строи по около 300 кв. м площ за всеки нов жител на града - това е 10 пъти повече от средното за ЕС. Въпреки високото предлагане, цените продължават да са изключително високи и недостъпни за повечето хора.
Ако се окаже, че страната се намира в условия на жилищен балон и той се спука, последствията ще бъдат жестоки - необслужвани кредити, фалити на строителни фирми, собственици на жилища ще загубят инвестицията си...
А зад всичко това се крие и опасността от рецесия.
Именно това е проблемът с мръсните пари - макар да не миришат, те могат да ти докарат съвсем неочаквани проблеми.