Тенисът е труден спорт поради няколко основни причини, които съвсем не изчерпват набора от умения, които трябва да притежаваш, за да си добър.
Изисква комплексни физически качества - сила, бързина, издръжливост, координация. Прибавете към това чисто техническата част, засягаща правилното изпълнения на ударите, подборът им в конкретна ситуация, контролирането на посоката, дължината и скоростта. Плюс придвижването до топката и позиционирането, когато съперникът я отиграва.
Това не е всичко, защото спортът подлага на голям тест и човешката психика - трябва да си постоянен, търпелив и да владееш емоциите си. Да можеш да се приспособяваш към динамично променящата се средна и въобще да свикнеш с факта, че тя е такава. Да се абстрахираш от грешките си, а когато спечелиш точката, да се концентрираш върху следващата.
В допълнение, необходимо е да развиеш умение да анализираш играта на съперника спрямо своята, да можеш да си изграждаш стратегия на базата на събраната информация и да я следваш.
И всичко това е само една невзрачна част от нещата, които трябва да можеш да правиш, за да изпитваш истинска наслада от тениса. Иначе казано, мисията е трудна на теория, а лошата новина е, че на практика е още по-трудна.
Има обаче и добра новина - тенисът е всеобхващащ спорт, набиращ все по-голяма популярност по целия свят. Това означава, че все повече хора се изкушават да хванат ракетата, което пък значи, че се увеличава шансът да срещнеш човек, който е по-слаб от теб, и съответно да го победиш. Другото хубаво е, че дори и да не го владееш на високо ниво, пак може да го играеш. А ако си достатъчно упорит, ще го практикуваш и на 6, и на 60 години.
Шегата настрана. Всеки може да се научи да играе на прилично ниво, а после и да продължи да се подобрява. Защото както и някои от най-великите тенисисти ще признаят, в крайна сметка на първо място е удоволствието. И ако при професионалистите също са важни точките, ранкингът, трофеите и парите, то при аматьорите най-важното е да си тръгнат от корта здрави и доволни.
Звучи лесно, но не е.
Позитивната страна на аматьорския тенис е, че поддържаш форма, имаш страхотно хоби, ще се запознаеш с всякакви хора, ще разшириш кръгозора си за света, а и ще станеш по-добър играч.
Негативната - произлиза от факта, че все пак и любителите искат да побеждават, което води до конфликт, ставащ по-заплашителен, когато любителите се мислят за легенди. Никой не може да избяга от собствения си характер и желанието за триумф, които отчетливо силно се проявяват в игрова ситуация.
Човек се учи от опита си, но защо да не си спестиш малко излишни нерви в свободното време? В галерията може да видите 12 типажа, с които да не играете тенис, ако имате възможността да избирате, естествено. Никога обаче не забравяйте, че може да научите доста и от дразнителите.