Модните правила на твърда почва са едни, но на 8-10 хил. метра височина са съвсем други.
Могат да ви го кажат тези, които са най-опитни в летенето и в грижите за пасажерите на борда - стюардесите. С годините стаж те с един поглед могат да преценят кой пътник ще се чувства удобно по време на полета и кой ще се измъчи, защото е избрал грешно облекло.
Стюардите имат списък с неща, които категорично да се избягват на борда като:
Клинове и прекалено тесни дънки
Клиновете са невероятно удобни за спорт и йога, тогава защо да не са подходящи и за полет?
Причината е, че тесните клинове и дънки при по-продължително носене започват да затрудняват кръвообращението и да запарват кожата. Не е рядкост по време на полет краката да се подуят, което прави впитите долнища още по-неподходящи.
Същото може да се каже за долни дрехи от изкуствени материи като найлон и полиестер, както и от кожа - независимо дали е естествена, или изкуствена. Подобни материи задържат потта и топлината на тялото и го карат да се чувства като в капан.
Разумният избор в случая са по-свободни дънки от памук, широки памучни панталони и дълги свободни поли от естествени платове.
Пижами
Сюзан Фогуел, стюардеса с 22 години опит, споделя пред Yahoo!, че никак не е рядкост да види пасажери с пижами.
Тя обаче смята, че подобно облекло може и да е комфортно, но не е приемливо. Единственото място, където пижамите на борда са ОК, е в бизнес и първа класа, където често са комплимент от авиолинията.
В противен случай, съветва Фогуел, спалното ви облекло е неподходящо на публично място. А и не се знае кога за последно седалките са били почиствани основно...
Сандали
Да, причината отново е хигиената.
Килимите и мокетите в самолетите не се чистят толкова редовно, че да е хигиенично да се ходи по тях с отворени пръсти, камо ли боси. Правилото важи с още по-голяма сила, щом става въпрос за джапанки.
Друга причина да избягваме сандалите е температурата - обикновено в самолета не е достатъчно топло за напълно лятно облекло от потник, къси панталонки и сандали. А ако отиваме към по-гореща дестинация, нищо не ни спира да се преобуем още на летището.
Затова стюардесите препоръчват на борда да се обуват меки еспадрили, кецове с лесно сваляне от краката или не много тежки и обемни маратонки.
Силен парфюм
Хубавият парфюм е неразделна част от стила ни, но на борда на самолет той не е добра идея.
В кабината на самолета всяка миризма - и хубава, и лоша - става десетократно по-силна и е възможно да стане нетърпима за околните. С други думи, дори и най-изисканият парфюм може да започне да мирише кошмарно в затвореното пространство на борда.
Напълно възможно е около вас да има малки деца и хора с алергии, които ще понесат още по-трудно силния аромат и е възможно да стигнат до кихане, кашляне и дихателни проблеми. Всичко това може да бъде спестено на пасажерите.
Съветът на стюардесите е да се ограничим до току-що изпрани и изсъхнали дрехи и да се напръскаме с обожавания от нас аромат, след като кацнем и сме извън самолета.
Огромни метални бижута
Те ще започнат да пищят още при първата крачка през металодетектора.
Следва сваляне на бижутата едно по едно и рискът все пак да забравим някое от тях по себе си. И пак оглушително пиукане, пак проверка... така е възможно да се стигне и до проверка на багажа, което бави и нас, и опашката зад нас.
Бижутата с лекота се прибират в специална кутийка или дори найлонов плик и се носят в багажа, за да не създават проблеми.
И тук го има и проблемът с подуването по време на полет, при което пръстени, гривни и колиета, които са ни по мярка, изведнъж отесняват и оставят неприятни следи по кожата.