Стресът влияе разрушително на човешкото тяло и носи със себе си куп неприятни последици като безсъние, липса на апетит, загуба на тегло или напротив - внезапно напълняване.
Но стресът би могъл да окаже пагубно влияние и върху зъбите и емайла им и оттам да рефлектира и върху цялостното орално здраве и хубава усмивка.
Явлението е познато на денталните специалисти като бруксизъм или неволно скърцане със зъби.
Бруксизмът се дели на "буден" и "нощен", но и в двата случая пациентът стиска челюстите си съвсем несъзнателно и често дори не е наясно, че има сериозен медицински проблем. Както подсказва наименованието, "нощният" бруксизъм се случва по време на сън, а "будният" - в течение на деня. И при двете състояния обаче триенето на зъбите не е волево движение.
В най-песимистичния вариант за състоянието става ясно, след като емайлът и венците са сериозно увредени, но обикновено човек усеща, че нещо не е наред още преди това и може да предприеме навременни мерки.
Тъй като скърцането със зъби е напълно неволно, диагноза се поставя според някои от най-често срещаните симптоми като умора и болка в челюстта, скованост в долната част на лицето, усещане за необяснимо напрежение в и около устната кухина. На въпроса дали скърцат със зъби повечето пациенти са категорични, че не го правят, но след кратък разпит се установява, че страдат именно от бруксизъм.
Ако не се третира навреме, скърцането със зъби може да доведе до трайни увреждания на зъбите, емайла и венците. При траен бруксизъм зъбите започват да се разклащат от корена и стават нестабилни, венците са кървящи и раздразнени. В същото време това силно и болезнено триене може да изкриви захапката, а не на последно място води и разрушаване на зъбния емайл.
Хроничният бруксизъм носи трайни изменения в цялостното орално здраве, които с напредване на времето стават все по-осезаеми.
Добрата новина е, че състоянието има своите начини за профилактика, превенция и лечение.
При лек бруксизъм, който все още не се е превърнал в хронично заболяване, пациентът може да вземе сам мерки.
За целта е важно скърцането със зъби да бъде надлежно диагностицирано от стоматолог - нещо, което специалистът може да направи при всеки контролен преглед. Опитният дентален медик ще забележи необичайното изтъркване на емайла и измененията в зъбната повърхност, ще проведе разговор с вас и ще постави диагнозата, ако тя въобще е необходима.
Следват няколко лесни стъпки, които всеки може да предприеме. Специалистите препоръчват да се ограничи до минимум приемът на кафе, алкохол и енергийни напитки, които засилват тревожността. Приемът на калций, калий и магнезий пък спомага за спад в нивата на стреса и е добра профилактика на скърцането със зъби.
Премахването на колкото се може повече стресови фактори от ежедневието също е важно, за да затихне бруксизмът или поне да намалее до контролируеми нива. Може да звучи непостижимо, но цената е здравето на вашите зъби и венци.
Ако обаче бруксизмът е в напреднал стадий и създава високи рискове за цялостното орално здраве, то могат да бъдат изработени и специални шини.
Съвременната стоматология предлага модерни и ефикасни решения за този проблем под формата на индивидуално изработени шини от пластмаса или силикон. Вашият стоматолог ще вземе отливки от долната и горната ви челюст и ще ви предостави многофункционална шина, която работи в няколко насоки в третирането на бруксизма.
Тя ще попречи да увреждате зъбите си при търкането им едни в други и така ще съхрани емайла и венците, за да не се налага сложно и скъпо лечение. Освен това носенето на шина значително ще намали и самото скърцане със зъби и така постепенно този лош "тик" би могъл да остане напълно зад гърба ви.
Първата стъпка към правилната диагноза и последвалото ѝ третиране обаче е да не се притеснявате от редовния стоматологичен преглед. Регулярното посещение при зъболекар е това, което ще ви спести много проблеми, включително и този напрегнатото ви ежедневие да навреди на зъбите ви.
----
Този текст е част от проекта на Webcafe.bg "подари(:си:)усмивка", чиято цел е да предостави по достъпен начин информация за оралното здраве, като по този начин подтикне повече хора да се грижат по-добре за зъбите си и да спрат да отлагат посещението при стоматолог. А в крайна сметка и повече от нас да посрещат предизвикателствата на живота със сияйна усмивка.