Знаем, че в ресторантите за бързо хранене не се ходи за свежа салата с репички и грилована бяла риба със зеленчуци на пара.
Знаем и че в Америка бързата храна е издигната до ненадминати калорийни висини, в които се срещат двойни и тройни бургери, пици с размерите на гума за камион, пържени в дебели панировки вурстове и пайове, натъпкани с ужасно сладки кремове и шоколад.
Свикнали сме да виждаме от предавания като това на Гай Фиери как се поглъщат кофи с пържени крила, огромни чинии с макарони със сирене, меса, полети обилно с мазни сосове тип "Грейви".
Има обаче и джънк, който звучи направо екстремен.
Ето за какво говорим:
Чикагска пица
Тя е резултат на експерименти от 70-те години на миналия век на двама готвачи, емигрирали от Италия в САЩ.
Именно в Чикаго те създават ястие, което се състои от не много дебела кора, пълнеж от доматен сос, сирене и месо и заливка от още доматен сос и моцарела. Чикагската пица по-скоро напомня на солен пай, но все пак запазва думата "пица" в наименованието си.
Дълбоката тестена кора образува нещо като купа, в която в момента вече попада всичко, което е хрумнало на готвачите - колбаси, сирена, кайма, зеленчуци.
Понякога между плънката се поставя и още един слой тесто, който прави пицата сходна на голяма солена торта.
В Чикаго най-популярен е пълнежът от доматен сос с италианска наденица и по желание - спанак.
Бургер в поничка
Американците обичат бургери, обичат и понички.
И няколко вериги за бързо хранене са решили да съчетаят двете и да създадат нещо, което европейското небце едва ли ще оцени високо. Базовата рецепта се състои от сладка поничка със захарна глазура, кюфте за бургер и сирене тип чедар.
Тя вече е претърпяла куп изменения и може да включва парче панирано пилешко вместо кюфте, както и да има добавки от препържен бекон, шунка, зеленчуци и сосове.
Има и вариации тип "двоен чийзбургер" - с две кюфтета, с двойно повече сирене и с тънка питка между кюфтетата.
Калориите тук гонят безкрайност, защото поничките са доста тежка храна, гарнирани са с плътна захарна глазура, а като капак вътре са натъпкани продуктите за един не особено скромен хамбургер.
Mac and Cheetos
На пръв поглед изглеждат като свръхголеми пръчици Cheetos.
Всъщност са макарони със сирене, оформени на пръчици, оваляни в подправката, с която се подправя и снаксът, и запържени в маслена баня. Припомняме, че американските макарони със сирене са доста тежко ястие от паста, изобилие от жълти сирена и течна сметана, запечени с още сирене отгоре.
И понеже това сякаш не е достатъчно, на някого му е хрумнало да панира всичко това. Самата панировка също носи бонус калории, защото е богата на сол, галета и овкусители.
Пилешки пай
Тези пайове попадат в САЩ от Великобритания, но там претърпяват модификации, които ги превръщат в калорийни бомби.
Да, пайовете се предлагат и в заведенията за бързо хранене, като тестото обикновено е пълнено с пържено пиле (в оригинал е с варено пилешко), грах, царевица, жълти сирена и много, ама много пълномаслена сметана.
В някои заведения слагат и картофи, карфиол или броколи за повече плътност.
Цялото това тесто и богата плънка не падат под 600 калории на порция, като в някои ресторанти в зависимост от рецептата и възможностите за добавки по желание на клиента порцията би могла да достигне и 840 калории.
За сравнение - британският оригинал често е с парено тесто, варено пилешко и с малко зеленчуци и сметана. Сирене често липсва в рецептата и затова английският пилешки пай може и да не е толкова засищащ, но пък не е и чак такава експлозия от калории.
Муфулета
Да, муфулета не е италиански сандвич и видът му всъщност може да докара инфаркт на повечето италианци.
Сандвичът, точно и както чикагската пица, е измислен от италиански емигранти и бързо става любимо висококалорично угощение за американците. В момента муфулета се предлага под една или друга форма в много от веригите за бързо хранене в САЩ.
Сандвичът представлява пухкава голяма питка, натъпкана с колбас, сирена, зеленчуци и сосове. Принципът е "колкото повече - толкова повече" - муфулета трябва да е почти невъзможна за отхапване от сложените в нея плънки.
Американците обичат сандвича с колбаси, но не е изключено да има и възможност за поръчка и на панирано пиле и дори макарони със сирене.
Но и без тях муфулета гони около 1200-1400 калории на сандвич.
Сладоледен бургер
Бургер за десерт? В САЩ казват: "Защо не?".
Тук няма много за обяснение - сладоледени бургери се продават в повечето от най-популярните ресторанти за джънк храна в Америка. Обикновено те се състоят от питка за хамбургери, поръсена със захар, глазирана и/или оваляна в шарени пръчици или шоколад.
В нея се слага сладолед, сладки сосове и понякога, както се вижда и на снимката, парче шоколадов кейк за разкош.
Комбинацията може да бъде залята с разтопен шоколад, бита сметана или още сладолед, както и да бъде гарнирана с плодове. Въобще, всичко зависи от въображението на клиента и от това колко калории е решил да погълне с десерта си.
А накрая - диетична кола...