Октоберфест е магия.
Тази година Октоберфест продължи общо 18 дена - от 16 септември до 3 октомври. За това време в Мюнхен са се стекли 7,2 милиона души, които да пият бира, да хапват вурстове и да се радват на златната немска есен.
Но магията на бирения фестивал се простира и върху персонала - усмихнатите сервитьорки, облечени в традиционни баварски носии.
Всяка година жени с престижни професии като архитектки, интериорни дизайнерки и учителки оставят за малко кариерата си, само и само за да сервират бири на феста.
Келнерките на Октоберфест прекарват до 16 часа прави и навъртат по около 30 хиляди крачки на смяна.
"Някои поемат по пътя на пилигримите, за да проверят границите си. Аз идвам тук [на Октоберфест] със същата цел", казва жена на име Соня пред Thrillist. Тя е професионален фотограф, но през септември и октомври е сервитьорка на фестивала с цел да експериментира и да тества издръжливостта си.
"Октоберфест претоварва всичките ти сетива и се чудиш дали въобще те бива. Но накрая доказвам сама на себе си колко съм силна", допълва Соня.
Тя разказва, че сред колежките ѝ има многодетни майки и отдадени на кариерата си жени, всяка от които започва да тренира сериозно преди фестивала.
Във фитнеса те наблягат на упражненията с тежести, защото на ден келнерката разнася до един тон бири и след това трябва да върне празните халби обратно.
По време на фестивала сервитьорките започват дните си с протеинови закуски, а през деня се поддържат с витаминозни смутита и горещи чайове.
Срещу къртовския си труд получават и големи бакшиши - 10 и повече процента от цената на халба бира.
Разбира се, има и по-щедри клиенти, а и всички туристически брошури насърчават даването на бакшиши по време на Октоберфест.
Те гарантират не само по-бързо обслужване от страна на келнерките, но и някои дребни жестове - безплатни картофки или салата от кисело зеле или местене на по-добра маса.
В силни години и в зависимост от тентата, в която работят, сервитьорките завършват фестивала с петцифрени суми в портфейлите си.
Както Соня посочва обаче, тя и колежките ѝ не са там заради заплащането.
За да се забавляват, докато обикалят покрай развеселените клиенти, те си организират малки състезания коя колко халби бира може да пренесе. Освен това показват на клиентите разни трикове като отваряне на бира със запалка и с остър нож.
"Тези 16 дена на Октоберфест ми помагат да изпусна парата", признава и жена, която предпочита да запази анонимност.
Пред "Евронюз" използва името Ванеса и споделя, че вече четири години за малко над две седмици тя оставя работата си в ИТ сектора и работи като сервитьорка на феста. Лично тя прави около 25 хиляди крачки на ден и сменя поне два чифта обувки за целия фестивал, но е категорична, че си струва.
"Тук ден с ден не си приличат, а и наистина обичам да общувам с различни типове хора", казва още Ванеса.
Освен прилична сума пари, у дома тя отнася и забавни истории, които разказва за година напред - предложения за брак с пръстен в халба бира, замерване с бутчета печено пиле, качване по масите и укротяване на подпийнали клиенти.
Всъщност, за да получиш работата на сервитьорка на бирения фест никак не е лесно.
В някои от тентите на Октоберфест за 250 свободни келнерски места кандидатстват по 1000 жени.
Желателно е те да са подали кандидатурите си шест месеца преди началото на фестивала и още тогава да започнат физическата си подготовка. Сервитьорките с предишен опит - било то на Октоберфест, или друг бирен фестивал - са с предимство при подбора на кадрите.
И Соня, и Ванеса уточняват, че уменията им на сервитьорки не се проверяват предварително от организаторите на Октоберфест.
Ако не се справят, биват уволнявани в хода на фестивала, но това се случва изключително рядко. Сервитьорките са наясно с какво се захващат и го правят с удоволствие. Дори и пияните и агресивни клиенти не са проблем за Ванеса, която казва за себе си, че има "език, остър като меч".
Келнерките на Октоберфест са и героини в социалните мрежи, където всяка година се разпространяват клипове как на вид дребни жени носят по 10-12 халби в ръце.
"Това си е приятно бягство от обикновените ни професии", обобщава преживяването си Ванеса.