Всеки, който обожава шоколад, знае - качественият шоколад е скъп.
На любителите на този десерт обаче може да им се наложи да плащат още повече, ако искат да се насладят от продукт от истински какаови зърна, защото цената им скача от ден на ден. Виновни са капризното време, ниските добиви на какао и, не на последно място, все по-нарастващото търсене на какаови изделия.
Подобно повишение на цените на какаовите зърна за последно е наблюдавано през 2016 г., когато един метричен тон от суровината струва 3017 долара.
Сега същото количество какао струва 3160 долара с тенденция само да поскъпва още повече.
Една от основните причини е слабият сезон на добива на какао, уточнява пред CNBC финансовият анализатор Сергей Четвертаков. Той допълва, че световните запаси от какао намаляват с притеснителни темпове, а складовете не се пълнят със същата завидна скорост, с която биват опразнени.
Добивите на какао в Южна Америка са засегнати най-вече от лошото време и от болести по културите.
И тази година ураганът Ел Ниньо ще доведе до необичайно високи температури, които намаляват реколтата на какаови зърна. Същият ураган е виновен за изключително ниските добиви и през 2022 г., като Четвертаков смята, че "какаовата криза" започва още тогава.
Най-големият производител на какао в света - Западна Африка - също страда от все по-топлото време, което е неблагоприятно за културата.
Жегите допринасят и за активното разпространение на някои характерни за какаото болести, които също намаляват добивите.
При едно от най-разпространените заболявания стеблата на какаовите растения се издуват още в основата си и това пречи циркулацията на растителните сокове. Болестта се пренася чрез насекоми, които в горещините са в изобилие и заразяват цели огромни плантации.
Единственият начин за справяне е като се изкоренят болните дървета и на тяхно място се засадят нови.
Отнема обаче години, преди новите насаждения да започнат да дават толкова реколта, колкото изкоренените им предшественици. Именно затова за последните месеци по изчисления на Четвертаков цените на готовия шоколад по рафтовете са се повишили средно с 14,5 процента.
Поскъпването на захарта също спомага любимото на стотици хиляди потребители сладко изкушение да катери нови и нови цени.
И все пак високите цени на шоколада не са лоша новина за абсолютно всички. Една шоколадова фабрика от Амстердам дори изразява радостта си от тенденцията.
Пред "Си Ен Ен" Tony"s Chocolonely обяснява, че от години се опитва да постигне по-устойчиво производство на шоколад. Представители на бранда смятат, че световните компании изкупуват на нечестно ниски цени какаовите зърна от Южна Америка и Западна Африка и всъщност печалбите от какао в тези региони са изключително ниски.
С по-високите цени на какаовите зърна идва и надеждата, че районите с какаови насаждения няма да се държат в почти умишлена бедност.
Нидерландската фирма има и добри новини за влюбените в шоколада - според нейните експерти цените на какаото, а оттам и на шоколада няма да растат до безкрай. Напълно възможно е още в близките години добивът на какаови зърна да се стабилизира.
Заедно с това текат и опитите на хранителната индустрия да произведе вкусен шоколад, в който не се съдържат какаови зърна.
Един лондонски стартъп вече произвежда шоколадови изделия от рожков, защото основателите му смятат, че добивът на какао е експлоатация на човешки труд.
Джони Дрейн от WNWN Food Labs посочва, че 80 процента от дъждовните гори по Брега на слоновата кост са изсечени, за да се отглежда какао. Ако не искаме това да се случи и на други места, спешно трябва да се намери алтернатива на какаовите зърна.
Рожков - вечнозелено растение от семейство бобови - засега се оказва подходящ вариант.
С него WNWN Food Labs приготвя веган шоколади с нула съдържание на какао и с рекламен слоган: "Вкусно, етично, устойчиво". Брандът не влага в продуктите си палмово масло, оцветители и подобрители.
Дрейн е категоричен, че вместо да се притесняваме за цените на какаото и стандартния шоколад, е най-разумно да търсим техни алтернативи.