Теорията на конспирацията няма спирачки и това си е.
Най-новият хит на сезона е видеото, в което някой разлепя батерията на Samsung-а си, за да "докаже", че в нея има скришен подслушвател, с който Лошите тайно следят всеки разговор.
Не е ясно кой е първоизточникът на СРС-манията, но можете да го намерите във всевъзможни варианти - на арабски, руски - а вече и на български език.
Сюжетът е един и същ във всички версии - "будни граждани" без лица разглобяват актуален смартфон на Samsung, вадят батерията му и започват да разлепят сребристия й етикет. Изведнъж "разкриват", че под него има още една лепенка - черна лента, в която е вградена антена, свързана с батерията чрез пластина.
"Ето как Samsung ни подслушват през батерията!", обявява триумфален глас зад кадър, а сръчните пръсти късат в кадър предполагаемата зловредна платка.
Видеото завършва с връщане на обелената батерия в телефона и победа на здравите сили над Биг Брадър от Южна Корея.
Защо компанията SAMSUNG подслушва клиентите си .Нека правителство да се самосезира и вземе мерки.
Posted by Niki Chilingirov on Tuesday, 18 August 2015
Ако и вие сте се подложили на тази терапия - честито, току-що унищожихте полезна функционалност на телефона си.
И ви скъсаха на теста за глупакоустойчивост.
Истината е, че въпросната черна лента е антената за NFC - Near Field Communication, технология, която позволява на две устройства да установят радио-комуникация помежду си, като се допрат едно до друго или се доближат на разстояние до 10 см.
Технологията работи само за пренос на малки по обем данни и то - на близки разстояния (затова е Near Field) заради слабата връзка.
NFC-чипове има в повечето нови кредитни и дебитни карти - така че когато пазарувате в магазина, е достатъчно само да доближите картата си до четеца, за да можете да осъществите разплащането.
В България всички покупки до 25 лв. могат да бъдат платени само с допиране на картата до ПОС терминала. Така плащането отнема само секунди.
Точно поради съображения за сигурност тази технология се използва за парични трансфери с дребни суми пари и може да се активира само от много близко разстояние до четеца.
NFC се използва при смартфоните, като позволява трансфер на данни, а на много места вече го превръща и в "мобилен портфейл" (например Apple Pay и новата услуга Samsung Pay, която стартира в Южна Корея и САЩ, скоро и в Европа).
Антената е монтирана е върху лицето на батерията, за да може да прави по-лесен контакт с външните устройства.
При това - наличието на NFC е отбелязано съвсем четливо върху етикета на батерията.
Струва си да се отбележи още нещо важно - NFC-технологиите далеч не се използват само от Samsung, а съществуват в новите модели на почти всички големи производители на мобилни телефони и таблети - в това число BlackBerry, Google, HTC, Huawei, LG, Motorola, Nokia, Sony и Apple (само с Apple Pay).
Така че - keep calm и си пазете батериите.