Продължаваме нашата рубрика с полезни съвети за читателите ни, които искат да обикалят света по футболни поводи. Във втория брой на пътеводителя ще се спрем на Брюксел - столицата на Европа.
Поводът е актуален - гостуването на Левски в Гент на 1 ноември, сряда, като много от българите, които ще пътуват за мача, ще стигнат дотам именно през Брюксел, който се намира на някакви си 50 километра разстояние.
Брюксел също така е дом на най-силния белгийски клуб Андерлехт, който в миналото имаше репутацията на европейски гранд, с който всички се съобразяват, а и сега редовно участва в групите на Шампионската лига или Лига Европа.
Освен това с евтините полети от София до Брюксел градът е и удобен подстъп към футболните срещи в близките Холандия и Франция - така както беше с предишното гостуване на Левски в Лил.
И не на последно място, разбира се, Брюксел е и град с богато историческо наследство, седалище на повечето институции на Европейския съюз и град, в който можеш да пиеш уникално добрата белгийска бира!
И във второто издание на рубриката няма да ви занимаваме с много футболни факти, ами ще ви помогнем да сте подготвени за пътуването си и как да го осъществите по приятен и не-скъп начин.
Лек път и късмет на любимия отбор!
1. Пътуване. Ако си купите достатъчно рано билет за полет на Wizz Air (месец-два предварително), той би струвал не повече от 50-100 лв в двете посоки. Известно неудобство е, че евтините полети са до летището Шарльороа, което е на 46 километра от Брюксел, но на всеки половин час има автобус, който те води до Централната гара (Brussels Midi). Цената на билета е 13 евро в едната посока и 22 - двупосочен. Не се подвеждайте да взимате влак, защото е по-бавно, има прекачване и е само с няколко евро по-евтино - не си заслужава.
2. Настаняване. "SleepWell" Youth Hostel e бюджетно решение, което би трябвало да ви устройва, ако не сте твърде претенциозен. Хостелът е чист и нов, има безплатен Интернет достъп и предлага цени от 19-26 евро за легло в стая с 8 до 2 легла (което не би трябвало да е проблем, ако сте само за 1-2 вечери или особено ако сте компания) до 35 евро за самостоятелна стая.
Освен че е нов, друго предимство е разположението му в добър квартал в широкия център, защото има и неприятни квартали в града. От гара Midi (виж по-горе) с линия 2 на метрото се стига за 15 минути до спирка Rogier, която е на две преки от мястото.
За повече информация направо вижте сайта на хостела.
3. Транспорт.
Транспортната мрежа на Брюксел, естествено, е отлично развита. Най-много работа ви върши метрото, което покрива целия център и по-интересните места в околностите. Един билет струва 1,70 евро, а карта за десет пътувания е 11,20 евро (важи, както за метрото, така и за трамваите и автобусите). Те могат да се купят от автомат или от гише. Метрото работи от 5 сутринта до полунощ. През нощта на петък и събота има нощни автобуси от 0:15 до 3 ч., като важат същите билети. За повече подробности - сайтът на местния градски транспорт.
За пътуване из страната се препоръчва железопътната мрежа. Така например до Гент има влак от гара Миди кажи-речи на всеки 15 минути, а билетът е 8 евро в едната посока (има и 20% намаление ако си до 25-годишен). Сайта на белгийското БДЖ може да видите тук.
Ако искате отидете някъде другаде, примерно Холандия, Франция или дори Англия, около два пъти по-тънко ще ви излезе с автобусите на Eurolines, които тръгват от Северната гара (Gare du Nord) и са бързи и комфортни, досущ като влаковете.
4. Карти на града. Горещо препоръчваме веднага щом кацнете на летището да отидете в туристическия информационен център и да поискате, освен стандартната карта на града, още и "Free map for young travellers made by locals". Този безценен документ, както личи от името му, съдържа съвети от местните хора къде да ходите, какво да видите, какво да пиете, къде да пазарувате - нещо като нашия пътеводител, но много по-подробно и онагледено с карта. Също така там можете да получите безплатно такава карта за млади пътешественици още за Гент, Брюж (изключително красиво градче!), Антверпен и Льовен. Безценно!
5. Стадионите.
Най-важният клуб в града и в Белгия изобщо е Андерлехт. Те въобще не бива да бъдат подценявани, тъй като са носители на цели две КНК, макар и през далечните 1976 и 1978 г., и са рекордьори по титли в страната - 30 на брой. Играят си редовно в групите на Шампионската лига и Лига Европа (където са в момента) и се нареждат на 46-о място според клубния коефициент на УЕФА - точно след Галатасарай и Динамо (Киев) и преди Байер и Пари Сен Жермен. В момента звездата им е двуметровият тийнейджър Ромелу Лукаку, който се скъсва да бележи и за него точат лиги доста от европейските грандове.
Та, стадионът на тези симпатяги е "Констант ван ден Сток" и до него се стига лесно с линия 1В на метрото, на спирка Saint-Guidon. Лесно е и да си намериш билет за мач дори непосредствено преди срещата за 10-20 евро (за тези пари мястото ще е правостоящо зад вратата, но нали сме фенове, все пак!). Местната публика не е нещо особено като атрактивност, а хубавото е и че нямат репутацията на кой знае какви хулигани, така че се пригответе за гледане в спокойна обстановка.
Другият важен стадион в града е "Крал Болдуин" (бившият "Хейзел"). Той се намира далеч на северозапад от центъра и едва ли си заслужава заради трагичното историческо наследство от финала за КЕШ през 1985 г. да се ходи чак дотам. За мач на белгийския национален отбор още повече (освен ако не играе с нашите).
6. Добра кръчма за гледане на футбол. "Celtica" е велик ирландски пъб с големи екрани и най-евтината бира в града: до полунощ обикновената е само 1 евро, а по-специалните - 2. Освен това се намира в идеалния център до Борсата (Bourse), което е "Попа" на Брюксел - там се уговарят почти всички срещи за излизане вечер. Точният адрес е Rue du Marché aux Poulets 55 (точен превод - улица "Пилешки пазар", за да се посмеем).
8. Къде да хапнем? Сложен въпрос - просто защото в центъра на космополитния Брюксел на всяка крачка има ресторанти с кухня от най-различни краища на света, както и варианти за бързо хранене, ако нямате време или пък много пари. Белгийската кухня няма репутацията да е особено вкусна, но все пак ако държите, отидете в някое от ресторантчетата на ул. Groot Eiland ("Големият остров", този път не е смешно като пилетата, намира се като тръгнете от Борсата надолу по бул. Anspach Laan на 4-5 пресечки), където за цена от порядъка на 8,50 евро (за Брюксел е нищо!) можете да хапнете хубаво местно.
9. Парти. Брюксел е пълен, както с хиляди ресторанти, така и с не по-малко барове и клубове за всеки вкус и за всеки джоб. Аз лично съм доста пристрастен и всеки път в Брюксел в крайна сметка отивам в Delirium Village. Не, не е каквото си мислите, това е комплекс от три бара, каквито май няма никъде другаде по света. Първоначалният бар "Delirium Cafe" държи рекорд на Гинес за най-много предлагани марки бира - рекордът е от 2004 г. и затова става дума за 2004 вида от цял свят (вкл. Буркина Фасо например, но не и България - това е тъпо и несправедливо и все се каня да им занеса някой път, но със самолетите е трудно да транспортираш шишетии), а сега вече са над 2500. Менюто им е като енциклопедия и може цяла вечер да го четеш, ако си темерут. Често има и жива музика, идват готини хора и купонът е на макс. На горния етаж се намира избата на Delirium, където пък работят цели 25 крана за различни видове белгийска наливна бира. И това не е всичко - когато тези двете чудни местенца затворят към 3 ч., от другата страна на уличката е "Florice Bar", което работи, докато има хора. Там философията на заведението е същата, но е за още по-корави клиенти, тъй като предлага по няколкостотин марки текила, ром, абсент и водка... Тези три култови заведения се намират на пешеходната уличка Impasse de la Fidélité, на минутки от главния градски площад Grand Place. Сайтът им е ето този.
10. Секс индустрия. Няма как да минем без това, естествено. Макар и Белгия да не е толкова популярна с това, колкото сестра си Холандия, и там проституцията е напълно законна на определените за целта места - т.е. витрини, на които стоят красиви (в повечето случаи) жени по бельо. Мястото е ул. Aarschot, до Северната гара. За да добиете представа за цените - в общи линии стандартната програма за 20 минути е 40 евро, а за час - 100. А можете и да си говорите на роден език с поне половината от момичетата...