В Чехия гласуват за нов парламент като се очаква след вота в петък и събота на власт да дойде евроскептично правителство.
Въпреки че страната се радва на една от най-бързо растящите икономики в ЕС и един от най-ниските проценти на безработица, досегашните лявоцентристки управляващи нямат особена популярност заради скандалите с корупция и заради личния изключително нисък рейтинг на премиера Бохуслав Соботка, предаде Асошиейтед прес.
Миграцията беше ключова тема в предизборната кампания, въпреки почти пълната липса на мигранти и бежанци в страната.
Чешката република до момента е приела само 12 бежанци, макар че ЕС иска от нея да приеме 1600 съгласно квотната система за разселване.
За сметка на това партия АНО (Действие на недоволните граждани 2011) на 63-годишния милиардер Андрей Бабиш, медиен магнат и бивш министър на финансите, който обещава да води борба с корупцията, е фаворит за спечелването на изборите.
Тя направи силен дебют в чешката политика преди четири години като завърши изненадващо на второ място и стана малък коалиционен партньор в правителството.
Социологическите проучвания показват, че най-вероятно Бабиш, който често е определян като чешкия Тръмп, ще стане следващият чешки премиер, въпреки че му е повдигнато обвинение в измама с евросубсидии и е обвиняван, че е сътрудничил на тайната полиция по времето на комунизма.
АНО, подобно на повечето чешки партии, напълно отхвърля квотния механизъм на ЕС за преразпределяне на бежанци, а нейният лидер е критичен към ЕС и е против определянето на дата за приемане на еврото. Малко преди изборите социолозите й определят 25% подкрепа.
Такъв резултат вероятно ще доведе до съставянето на коалиция с управляващите сега социалдемократи на премиера Бохуслав Соботка и центристите християндемократи.
Чешката социалдемократическа партия, водещата политическа сила в сегашното правителство, загуби подкрепа заради непопулярния си лидер Соботка, който неотдавна каза, че е склонен да формира правителствена коалиция с комунистите, които на свой ред поддържат приятелски отношения с управляващите компартии в Куба, Китай и Северна Корея. Въпреки това Комунистическата партия на Чехия се очаква да получи повече от 10 процента от вота.
Социолозите очакват наказателен вот срещу традиционните партии и шарен парламент, в който да влязат осем партии.
Консервативната Гражданска демократическа партия, която преди беше най-голямата политическа сила, още не може да се възстанови от скандалите, довели до края на нейното управление през 2013 г. и е малко вероятно да вземе повече от 10 процента.
Либералната Партия на пиратите, която подкрепя членството в ЕС и НАТО и е популярна сред младите избиратели, има шанс за пръв път да спечели места в парламента. Неотдавнашни социологически проучвания показват, че тя има подкрепа от 6 процента или повече.
Най-радикалният претендент е антимигрантската партия "Свобода и пряка демокрация" (СПД) на родения в Токио бизнесмен Томио Окамура, който казва, че ислямът е "идеология на омразата", противопоставя се на изискването на НАТО страните членки да харчат за отбрана два процента от БВП и иска референдум за преразглеждане на членството на Чехия в ЕС. Според социолози СПД може да вземе около 9% от вота.