Все повече българи губят жилища заради кредити

Кризата и безработицата са основните причини да се увеличава броят на хората, които изгубват жилищата си поради невъзможност да обслужват ипотечните си кредити.

През 2011 г. на търг са продадени над 6000 имота, с 1000 повече, отколкото през 2010 г. По груби сметки от дела, образувани м.г., трябва да бъдат събрани още 3 милиарда лева, става ясно при представянето на годишния отчет на Камарата на частните съдебни изпълнители.

За последните 6 години частните съдебни изпълнители са събрали 2.4 млрд. лева. От тях към държавния бюджет са преведени над 200 млн. лева.  

Основният проблем при събирането на неплатените задължения била бавната процедура по възбрана. Докато тя влезе в сила, длъжникът вече е прехвърли имота си, което затруднявало съдия изпълнителят.

За изминалата 2011 г. са образувани най-голям брой дела - 180 000, а събраните пари възлизат на 700 млн. лева. За сравнение, през 2006 г. са събрани по-малко от 100 млн. лева. Причината за това според съдебните изпълнители е в икономическата стагнация.

180 000 дела са образувани за 2011 г. - с 40 000 повече от делата през 2010 г., обясни председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.

"При положение, че за изминалата година делата са с 40 000 повече отколкото през 2010 г., това показва, че икономическата стагнация в страна е сериозна и все още няма подобрение. А ние това го виждаме най-много и голям проблем за съдебния изпълнител е, че и двете страни идват, и двете искат - за едната е жизнено важно да си събере веднага вземането, а за другата - да го отложи във времето", казва той.

Дичев обясни, че задлъжнялостта се увеличава непрекъснато и то във всички сфери: "Най-много обаче са делата в полза на фирми срещу други фирми, на второ място са банките като кредитори и след това са гражданите".

От камарата обясниха, че сред основните им приоритети са да развиват електронното събиране на информацията за длъжника и електронното запориране на сметки и имущество. До момента частните съдебни изпълнители имат електронна връзка с търговския регистър, с базата данни на НОИ, както и с Национална агенция приходи.

"Това е начинът от една страна нещата да се случват бързо и кредиторите бързо да си взимат средствата, които им се дължат - изключително важно е както за бизнеса, така и за гражданите. В същото време това ще намали разходите за длъжниците", обясни Георги Дичев.

Предстои да се проведе годишно отчетно-изборно събрание на Камарата на частните съдебни изпълнители, на което да се изберат нови ръководни органи, обясни още Дичев.

http://dariknews.bg/

#3 Чинчифон 29.01.2012 в 15:26:11

Това твърдение,но не за българите,а за работническата класа,е изказано от Маркс още през 1867 година.Грешката му тогава е била,че е вярвал държавата да запази пълната власт,които днес фактически принадлежи на банките.И е наистина приятно,че светът започна да разбира тази подла измама.

#5 alexalex 29.01.2012 в 17:16:35

Irina Ivanova защото по подобни сайтове клечат утайки и отхвърлени, които са силно комплексирани и търсят някакъв социален контакт (не абсолютно всички са такива, но повечето са). Просто и ясно. Съдейки по старата максима, че с какъвто се събереш такъв ставаш е глупаво даже да влизаш в контакт с тези градински твари Много си хубавка

#6 alexalex 29.01.2012 в 17:19:42

Генерален извод - не взимай нещо, което няма как да си позволиш или не можеш да продадеш друго нещо във всеки един момент за да го платиш. Само вселената и човешката глупост са безкрайни. За първото не е сигурно.

#7 янаки 29.01.2012 в 20:32:23

Продават жилищата не на тези, които са теглили потребителски кредити да си купят телевизори, а на хора, които са имали някакъв бизнес - за оборотни средства, за да закупят ново оборудване или изграждане на промишлени сгради. Кризата ги удари, търсенето рязко се сви, нямат приходи и не могат да посрешнат задълженията си към други фирми и най-вече към банките. И банките им продават къщите, дето са си ги постоили по времето на социализЪма.

Новините

Най-четените