20 прогнози: WWW и Интернет

Отворената мрежа, създадена от идеалисти-интелектуалци, хипита и академици, които вярваха в безплатната и производителна сила на обмена на знания, бе изместена от една по-сигурна, по-контролирана и комерсиална мрежа, сътворена от програмисти, ориентирани към конкретните решения.

Хенри Форд намери начин да прави пари, като произвежда продукти, които хората искаха да притежават и купуваха за себе си. Марк Зукърбърг и Стив Джобс търсят начини да правят пари като позволят на хората да споделят, но при техните условия.

Фейсбук и „Епъл" са един размножаващ се облак от капитализъм, в който потребителите позволяват на компаниите да управляват информация, медии, идеи, пари, софтуер, средства и предпочитания за тяхна сметка (на потребителите), като държат всичко в огромни „плаващи" облаци от споделена информация.

Ще бъдат изнамерени още нови методи да продадем достъпа до нашите лични данни срещу още по-персонализирани услуги. Това ще създаде компании, знаещи за личния ни живот даже още повече от досега. Ще можем да обменяме всичко през тях, но под техен контрол и при техните условия.

Джулиън Асанж и движението, което бе породено от „Уикилийкс", са най-радикалната версия на другата възможност - безплатна, егалитарна, отворена и публична мрежа. Съдбата на това движение ще бъде знак за това, което ще последва.

Ако движението събере широка подкрепа, тогава отворената, неутрална и свободна мрежа има шанс да остане основна сила. Ако пък то си остане просто нещо малко по-голямо от нетрадиционна PR кампания, тогава отворената мрежа ще бъде изтикана до нещо незначително - като например общественото национално радио.

Към 2035-а WWW като единно пространство, съставено предимно от уебстраници, достъпвани през компютри, ще е отдавна изчезнал.

Колкото по-достъпен става web-ът през мобилни устройства, толкова повече тези, които плащат повече, ще получават по-бърз достъп. Ще споделяме клипове, симулации, впечатления, изживявания и пространства през множество от устройства, на които няма да обръщаме повече внимание, отколкото на ключа за святкане на лампата.

И тогава много от големите промени ще дойдат от неизвестни хора, работещи у дома си или в гаража си. Към 2035-а вече ще говорим за идването на квантовите компютри, които ще ни отведат отвъд света на двоичните изчисления с неговите да и не, черно и бяло, нули и единици.

В наши дни малкото канадско градче Ватерло в канадската провинция Онтарио е седалище на института „Периметър", финансиран от основателя на „БлекБъри". В момента то подслонява най-голямото количество теоретични физици в света.

В някоя от къщите във Ватерло може би ще бъде създадено следващото поколение web.

Чарлз Лийдбийтър е писател и социален предприемач.

#1 little boy 21.01.2011 в 21:35:41

някога беше измислен двигател с водно задвижване но не изживя своето време, кой знае маже и с компютрите с нови технологии да стане същото, а може и да прогресират, но доли ще ни предлагат с холограмно изображение както ни показват по телевизията.

#2 Proactive 27.11.2012 в 15:14:42

Интернет е наистина радикално явление в съвременния ни живот, това произтича от достъпността му както за тези които споделят информация, така и за тези който я търсят. На второ място е трудността му да бъде контролиран, за разлика от радиото и телевизията например. Разбира се не трябва да се подминава момента че и той би могъл да бъде манипулиран или използван за де градивни цели. За това всеки си има глава на раменете да преценява нещата. Интернет сам по себе си не е решение на проблемите. Заради това трябва да го ценим и защитаваме, това е като да защитаваме правото си да ни бъдат предоставяни всички гледни точки и споделяме нашата с аудиторията.

Новините

Най-четените