"Брюксел, имаме проблем!"

Франция и Германия изразиха сериозни опасения от вота в Швейцария, възстановяващ стриктните квоти за емигранти от страните от ЕС.

Окончателните резултати от референдума на 9 февруари показаха подкрепа от 50.3% за предложението. Това на практика лишава от сила одобрения от Швейцария договор с ЕС за свобода на движение.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че решението ще "предизвика серия от трудности за Швейцария". Френският външен министър Лоран Фабюс бе по-сдържан в реакцията си, коментирайки, че "за Швейцария ще е вредно да се затваря в себе си".

Инициативата за провеждане на референдума беше прокарана от дясната Швейцарска народна партия (SVP), сред нарастващ дебат из цяла Европа за имиграцията и последиците от свободното движение на хора. 

Специални отношения

Швейцария, която е прочута със стремежа си към крайна независимост, не е членка на Европейския съюз, но е възприела голяма част от политиките на съюза.

От Европейската комисия коментираха, че съжаляват за резултата от швейцарския народен вот по този въпрос и ще разгледат какви евентуални последици би могло да има от него.

Свободата на движение е един от фундаментите на европейския единен пазар - пазар, за който е повече от половината от швейцарския износ.

Според анализатори вотът демонстрира традиционно разделение, като френскоговорящите области в западната част на страната са срещу квотите, немскоговорящите региони са разделени, а говорещите италиански обитатели на кантона Тичино категорично го подкрепят.

По официални данни, градовете с по-голям брой чужденци като Базел, Женева и Цюрих са гласували срещу предложението за квоти, докато селските райони в основната си част са го подкрепили.

В момента икономиката на Швейцария преживява бум, а безработицата в страната е ниска - малко над 3%, но много швейцарци все пак се опасяват от мащабната емиграция.

80 000 "пришълци" само за 2013-а

Миналата година около 80 000 нови имигранти са пристигнали в Швейцария, а чужденците в момента съставят 23% от населението на страната. Всъщност Швейцария е на второ място в Европа по брой чужденци (след лидера Люксембург).

В официално изявление Европейската комисия заяви, че швейцарският вот "противоречи на принципа на свободно движение на хора, договорен между Европа и Швейцария - и съюзът ще разгледа последиците от тази инициатива върху отношенията му с Швейцария като цяло."

Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг коментира пред Financial Times, че "единният пазар не е швейцарско сирене - не може да има единен пазар с дупки в него".

Фабюс пък заяви пред френско радио, че резултатите от референдума са неприятни "и за Европа, и за Швейцария" - и Европа "възнамерява да преразгледа взаимоотношенията си" с Швейцария.

Немският външен министър каза, че решението на швейцарците трябва да бъде приемано много сериозно: "То доказва донякъде, че в този глобализиран свят хората изпитват по-голям дискомфорт от неограниченото свободно движение на хора."

Предоговаряне?

Председателят на Европейския парламент, германският социалист Мартин Шулц, изрази разочарование от решението на референдума. По негови думи ЕС вероятно "ще се наложи да предоговори споразумението си" с Швейцария. Той обаче предупреди, че отделянето на свободата на движение от другите свободи на единния пазар, например услугите, би било много трудно.

"Швейцарското правителство трябва да прецени дали желае да суспендира договорите и споразуменията с нас, или не," поясни той.

Договарянето на двустранните споразумения на Швейцария с ЕС трая много години. Според анализатори, изоставянето на свободното движение на хора най-вероятно ще ограничи достъпа на Швейцария до единния европейски пазар.

От 2007 г., повечето от 500-те милиона жители на ЕС бяха равноправни с местните жители на швейцарския трудов пазар - резултат от политика, гласувана на референдум през 2000 г. Сега обаче в Швейцария набира скорост движение, оглавявано от SVP, според което това споразумение трябва да бъде отменено, тъй като е било "огромна грешка".

Поддръжниците на квотите вярват, че свободното движение е оказало натиск върху пазара на имоти, здравеопазването, образованието и транспорта в страната. Те също твърдят, че чуждестранните работници понижават нивата на заплатите.

"Бързият ръст на населението доведе до тревожност сред швейцарците за социалните промени - и хората започнаха да се опасяват, че Швейцария губи идентичността си," коментира Михаел Херман от университета в Цюрих.

"Това е протестен вот и демонстрация на евроскептицизъм," казва той, допълвайки, че ЕС "ще заеме твърда позиция по въпроса за емиграцията, който вече е издигнат до символично ниво."

Ако решението от референдума бъде приложено на практика (което изглежда неизбежно), занапред работодателите в Швейцария при кандидатстване за работа ще отдават предпочитание на притежатели на швейцарски паспорти.

Швейцарското правителство и бизнес-лидери на свой ред коментират, че свободата на движение е от решаващо значение за икономическия успех на Швейцария, тъй като позволява на работодателите да привличат служители с необходимите високи умения от цяла Европа.

Разрешение за всеки нов чуждестранен служител

Компаниите се опасяват от връщането на съществувалата в продължение на десетилетия стара система, при която те се е налагало да подават молби пред властите за всеки нов чуждестранен служител.

Клауза в пакета споразумения на Швейцария с ЕС също така гласи, че споразумението за имиграцията не може да бъде прекратено, без да станат невалидни и останалите договори със съюза. Сред тях са и такива за електричеството и околната среда.

Вотът има "дългосрочни и мащабни последици," коментира швейцарският министър на правосъдието Симонета Зомаруга. "Няма начин да преценим как ще се развият преговорите ни с ЕС."

Сред швейцарските компании цари мрачно настроение. Бизнес-групите Economiesuisse и Swissmem призоваха за внимателно, не-бюрократично прилагане на новите правила и поискаха от правителството да сведе до минимум негативните последици за неограничения достъп на Швейцария до единния европейски пазар.

"Парламентът има доста възможности за маневриране при прилагането на решението на референдума," коментира Марк Бюлман, политолог в университета в Берн.

Потенциално допълнително усложнение е, че предстои да бъде гласувана още една инициатива, наречена "Ecopop", която поставя лимит на емиграцията от 0.2% от броя на местното население. Правителството, което се противопоставя на тази мярка, засега не е определило дата за гласуването й.

"Властите ще се опитат да открият начин да реализират мярката по начин, който да не води до прекратяване на всички споразумения с ЕС," казва Бюлман. "Не се предвижда нищо да стане чак толкова бързо."

И това не е единственият спор на Швейцария с ЕС

Швейцария вече има разногласия с ЕС за начина, по който облага транснационалните корпорации. Отношенията с правителствата на съседните страни - като Германия и Италия, също са напрегнати, заради спорове по въпроса как техните граждани са избягвали данъци чрез тайни банкови сметки. Всъщност германците и италианците са най-големите групи чужденци, живеещи в Швейцария през 2012 г.

#1 Citizen X 11.02.2014 в 10:49:15

Пълни кавали! Как, пък, въобще ме не брига за надупченото им сирене. Сега са в изкуствен подем, който логично ще секне отведнъж при въвеждането на доп. такси и данъчни ставки. Големите в ЕС няма да пропуснат възможността да спретнат една наказателна акцийка на телчетата...

Новините

Най-четените