Над една четвърт от пълнолетните българи у нас заявяват, че имат планове да отидат на почивка на море, планина или другаде в летните месеци на тази година. Данните са от традиционното национално представително проучване на ББСС "Галъп интернешънъл", посветено на летните почивки и отпуските, провеждано по поръчка на вестник "Класа".
Делът на българите, които ще успеят да отидат на почивка това лято, е малко по-висок от измереното в последните няколко години. През годините 2008-2011 делът от населението, което заявяваше, че ще почива, се движеше в диапазона от 23-24%.
Над половината от най-младите пълнолетни българи (18-25 години) - 51%, ще успеят да отделят средства и да се организират за лятна почивка. Подобен е и делът на планиращите отпуска на море или планина и в следващата възрастова група - 26-40 години, като 45% от тях заявяват, че имат намерения да заминат някъде в свободната си част от лятото.
Над половината от висшистите и българите с личен месечен доход над 700 лева заявяват, че ще почиват някъде през това лято. 4/5 от възнамеряващите да отидат на почивка са се спрели на дестинация в България. Почивката в курорти или локации в страната традиционно е най-предпочитаната опция за мнозинството от българите.
Отново традиционна за последните няколко години е тенденцията около една десета от българските отпускари да отидат на почивка в чужбина. Процентът тази година е без значими разлики спрямо измереното през 2011 г. - 12% от запитаните ще отидат на почивка зад граница.
Най-много привърженици на почивката извън страната откриваме сред българите във възрастовата група 41-55 години, както и сред висшистите. Около една пета от представителите на тези две групи имат планове за почивка зад граница.
Морският отдих е най-често избираният вариант за почивка и тази година.
Почти три четвърти (72%) от българите, които планират почивка изобщо, ще го направят на морския бряг. Малко под една четвърт (23%) пък ще изберат почивка в планината. Сред по-сериозните любители на морските почивки са българите до 40-годишна възраст. По-спокойната отмора в планините пък е по-предпочитана от българите над 40 години.
Средната планирана продължителност на почивката (било тя на море, планина или друго място) е малко над 7 дни. Едва 5% от планиращите да заминат някъде ще успеят да почиват повече от 10 дни.
Средната сума, която българите ще могат да отделят за почивката си това лято, е почти същата, както и планираният бюджет за миналата година - средно 787 лв. ще похарчат българите за морската или планинската ваканция тази година.
Значително по-голям ваканционен бюджет имат жителите на столицата, българите между 41- и 55-годишна възраст и висшистите. Представителите на тези групи планират да отделят над 1000 лв. за доброто прекарване на отпуската си.
Изследването е проведено в началото на месец юни, национално представително е и обхваща 1006 пълнолетни българи чрез пряко интервю по домовете. Един процент от извадката отговаря на 58 хиляди души, максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3%. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни сондажи на "Галъп интернешънъл" в България от 1992 г.