Умирачка

Какво пречи на здравеопазването в България? Липсата на контрол върху финансирането и безконтролното разрастване на частните болници.

Кой го казва? Един лекар, специалист от университетска клиника в София, чието име ще запазим в тайна. По обясними причини.

Но тези два проблема са в комбинация с трети, който ги предопределя - нежеланието и съучастието на политиците, независимо от кое правителство, да реформират системата.

Прави ли ви впечатление, че в медиите редовно се огласяват случаи на подкупни, пияни и лекари, допуснали смъртоносна грешка. Но не така често и така охотно и настървено се съобщава за полицаи например, допуснали същите провинения. (Ако пострадалото семейство от Кърджали не беше съобщило само за побоя, МВР щеше да потули случая.)

България е сред първенците по полицаи, но е на път да изпадне от всякаква класация по брой лекари и медицински сестри, които се полагат на населението.

Никой не търси български полицаи, но българските лекари и медицински сестри, хулени и обругавани у нас, безпроблемно започват работа в ЕС. Дипломите по медицина със сигурност се признават в общността. За разлика от другите...

Защо лекарите бягат? И само парите ли са проблемът...

Защо лекарите си тръгват?

Разговарях наскоро с мой колега анестезиолог, работещ в Англия от пет години,  и му зададох същия въпрос.

"Не напуснах България заради парите. Жена ми работеше в престижна международна компания, имаше имоти от реституцията. Заминахме за чужбина, защото не харесвах отношението към лекарите у нас", ми отговори той.

Управляващите трябва да се стреснат от това колко доктори напускат страната. Никой не иска да работи за тези смешни пари.

Като хирург аз съм достатъчно сръчен  и след известно обучение мога да се преквалифицирам и например да работя като фризьор или автотенекеджия. Ще бъда на повече от задоволително ниво като такъв специалист, повярвайте ми.

Парите - ще бъдат  същите, отговорността - никаква, в сравнение с тази, която нося за човешкия живот. Да, на хората им е насаждано дълги години: лекарите са 'слуги на народа', от мен се изисква да съм безгрешен, всеотдаен, състрадателен, благороден...

Не е възможно да се притеснявам как ще си платя наема/ипотеката, а в следващия момент да се очаква да съм безкористен, и да лекувам Pro Bono (безплатно).

Това, което никой не отчита, е колко трудно се става лекар. Интелектуалните усилия, трудът, вложеното време, което ако искаш да си добър и на ниво, всъщност е цял живот. До този момент имам шест години в университета, после още пет за специалност, имам и научна степен, която защитавах още три години. Реално от 13 години уча, а заплатата ми е не по-различна от тази на добра фризьорка, която може да ви вземе 50 или 80 лева за едно посещение.

Хората дават безпроблемно тези пари за фризьор, но те са ужасно кощунство, когато става въпрос за преглед при лекар. Нямат проблем да похарчат за кеф 50-100 лева в кръчма, но много трудно ще платят толкова за операция, например. Няма как най-скъпото ти - здравето, да не струва пари.

Затова ли има корупция?

Ами не е нормално след всичките тези усилия, знаейки как моят труд се оценява в чужбина, да получавам такава заплата.

Оттам нататък имам два варианта - или да намеря начин да получавам  прилична заплата, която да ме накара да остана, или да избягам.

Не може с един и същи талон от НЗОК да отидеш в малък провинциален град и в университетска клиника и да очакваш едно и също качество  на прегледа.

Моите уважения към колегите в провинцията, но не е едно и също. Това е все едно с купон за студентски стол да очакваш да те нахранят в "Шератон".

За един специалист вариантът за частен кабинет е неизбежен. Ако работя  в медицински център, знаете ли колко ще получавам от него?

Не съм много сигурен, защото не работя с НЗОК, но мисля, че един преглед  с продължителност минимум 20 минути в момента струва  около 15 лева, от които ако съм в медицински център реално аз ще получавам максимум 40% - 6 лева. Колкото кутия цигари. Не е ли тъпо? След толкова усилия ...

Българският лекарски съюз (БЛС) не защитава ли интересите ви? Здравните министри са оттам.

Много ни е инертно съсловието... БЛС е една изключително странна и фиктивна организация, на която плащам членския си внос и толкоз. Тя обединява лекари от доболничната помощ и специалисти, но техните проблеми са много различни и всеки дърпа чергата към себе си.

Лекарите от доболничната помощ са повече, а председателят на БЛС се опитва да угоди на тези, които са мнозинство, така е при демокрацията. Да, по-обемната  част от здравеопазването е в доболничната помощ - но по-тежката, по-трудоемката в интелектуално отношение и по-отговорна част  е в болничната...

Министър Стефан Константинов предлага модела на т.нар. диагностично-свързани групи (ДСГ) догодина? Колко радикална е тази промяна?

Едва ли ДСГ са решението. Това е по-добър модел за пациента, но изисква още повече средства. Не може в една система, която се задъхва от недостатъчно финансиране и непрекъснато се попълват дупки, да въвеждаш нова, която изисква още повече пари.

Ще ви дам пример. Ако пациент влезе в болницата заради инфаркт, но има и очно заболяване, с модела на ДСГ, ще му излекуват инфаркта, но тъй като от хипертонията  се появяват и проблеми и с очите, НЗОК ще трябва да плати и за това лечение. Но е възможно да  има проблеми и в белия дроб, значи трябва да се лекуват и белодробните заболявания. И то в същата клиника.

Диагностично-свързаните групи няма да донесът радикална промяна в здравееопазването, защото парите от НЗОК са едни и същи. Проблемите  в момента са слабият контрол и недофинансирането и затова ДСГ няма да го решат.

Слабият контрол не е свързан само със забатачената от 1999-а информационна система на здравната каса. Проблемът е в източването й - с мъртви души, с фалшиви диагнози и др.

Още един пример. Сега ще ви измислят  едно заболяване, за да източват касата, ако се въведат диагностично-свързаните групи  ще ви измислят още четири съпътстващи.

Защо най-сетне не се закрият малки болници по общините, които отдавна са просто сгради, изпразнени от съдържание - апаратура и специалисти, и не могат да осигурят адекватна здравна помощ... Още първият министър на ГЕРБ - д-р Божидар Нанев, го говореше през зимата на 2009 г.

Ами за да източват касата, разбира се. А от друга страна това е и  популизъм, който се използва. Какъв е смисълът примерно да се поддържа кардиология в Радомир, след като между Радомир и Перник разстоянието е по-малко от 30 километра?

Не е ли по-добре в този район да има най-добрият реанимобил, да има хеликоптер, да има трима добри лекари. Ще излезе по-евтино, отколкото една година да се поддържа една сграда с апаратура. Това обаче хората не могат да го разберат. Те искат да си има болница, която всъщност е само сграда.

Със запазването на болницата в малкия град, общините няма да повишат  качеството на здравеопазването.

Но това е по-малкият проблем. По-големият е, че се отварят нови частни болници, а финансовият ресурс на НЗОК е един и същ и тези пари ще се разпределят между повече играчи. Така по правило, те няма да достига още повече.  Но нарояването на частните болници е изгодно някому.

Знаете ли как се проверяват частните болници? Идват инспекторите от здравната каса, отиват при мениджъра на болницата, пият едно кафе на четири очи в кабинета и всичко е ок...

И тези болници се отварят в София, в големите градове. В Ардино никой няма да отвори болница. Освен ако не е кардиологична болница и не трябва да се водят на скрито хора, които да им се правят фалшиви коронарографии и им се слагат про форма стентове.

В частните болници се правят доста нередни неща. Ако здравното министерство направи справка, която да огласи публично, ще стане ясно, че в частните болници се правят основно малки операции, без риск, но високоплатени. А всички тежки случаи, които изискват много ресурси и за които е пределно ясно, че болницата ще е на загуба от тях се прехвърлят на  държавните болници...

Как става така, че една новооткрита частна болница процъфтява, а друга до нея общинска или държавна натрупва дългове и загива?! Да не би частните болници да имат някакво магическо ноу хау, за да бъдат печеливши, а останалите не са се сетили за това?

Да не говорим, че в повечето случаи има и подбор на пациенти. И аз, ако реша да бъда нелоялен към моята болница, мога след работно  или в извънработно време, да „прихождам" да оперирам в частна болница, защото там повечето лекари са приходящи, и да си прехвърлям там леките и добре финансирани случаи.

Чувала съм, че никой здравен министър не е готов да се изправи срещу лобито на собствениците на частните болници, повечето от които всъщност не са лекари...

На политиците така им е удобно. Не смеят, защото ако тръгнат да оправят нещата, да въведат контрол и  „разбутат" системата, ще трябва да се дадат много пари и ще има много непопулярни мерки, което ще доведе до сериозно недоволството  и отлив на гласоподователи.

Затова и се провалят здравните министри, въпреки че са хора от гилдията и са наясно с проблемите. Никой от политиците не ги подкрепя.

Защо не искат да дофинансират здравеопазването?

Защото могат да ни мачкат. И да ни принуждават да си търсим сами начин да се дофинансираме - с частни прегледи, с избор на екип, с корупция... Не ни отварят вратички, просто ни оставят...

В момента, в който станем неудобни - или на тях им стане удобно, ни закопчават, насъскват обществото срещу нас. Например вместо да следим скандала с Мишо Бирата, веднага се хваща и закопчава един доктор с белезници за стотина лева, гръмва цялата преса, всички наскачат срещу него.

На политиците просто им изнася тази здравна система, затова я има. Политиците  прехвърлят отговорността върху лекарите, пациентите обвиняват лекарите, а всъщност отговорността е  на държавата. Но така е най-лесно, отпушва се клапанът, макар и да не се решава проблемът.

Страхувам се, че ще дойде момент, в който ще платим цената на неизбежната реформа с жертви. В момент, в който се установи, че в "Пирогов" на смяна вместо десет има двама анестезиолози, когато се установи, че в Пирдоп единственият останал на работа анестезиолог е уморил пациент, защото е бил пиян...

Тогава ще се принудят да го направят.

Ако въведат сериозен контрол и оправят финансирането, срещу това ще имат едно спокойно съсловие и по-добро здравеопазване.

#3 dsr 23.06.2011 в 11:12:52

Браво Кръстан Йосифов, подкрепям те! Всеки месец си плащам здравните осигуровки върху доста висок осигурителен доход, здравни услуги ползвам рядко за щастие и когато това ми се наложи, не искам да чувам - съжалявам, но направленията свършиха, ела следващото тримесечие. Искам да имам правото сама да си избирам здравните услуги, от които имам нужда и ако осигуровката ми не ги покрива, тогава да си доплащам разликата.

#6 No name 23.06.2011 в 12:02:31

Гризли,

#9 Лени Димитрова 23.06.2011 в 12:42:52

Гризли, от това, което си написал си личи, че ти май, май се причисляваш към хората, които смятат, че е нормално, както е посочила авторката на статията, да дадеш 50 или 80 лева за фризиьор, но щом става дума за здравето ти, същите тези суми ти се виждат "безумно" високи...Нищо лично към теб, горното е разсъждението ми върху твоя коментар. Колкото до заплатите на лекарите - аз наистина не мога да разбера, защо за болшинството от населението на нашата прекасна Родина, не е странно, че депутатите, които са откровено малоумни същества, чиято единствена цел е безочливото забогатяване на наш гръб, да взимат по 2-3-5 хиляди лева, за това, че не работят това, което се изисква от тях, а лекарите за някакви мизерни 100 лева увеличение, които им полагат по право, са престъпници... За мен това е мистерия...Както и т.нар "магистрати" - някой замислял ли се е те какви заплати взимат??? И то за какво? За това, че оправдават престъпници, че пускат доказани убийци на свобода? Скоро в престата малко между другото излезе информацията, че в системата на правосъдието си гласували космически бонуси, които насред повсеместната криза и тоталното обедняване на населението са просто гавра...Но...никой не "захапа" тази тема, нито сметна, че това не е нещо нормално. Когато става дума за лекари обаче, дори и 20 лева отгоре биват считани за безочие, наглост, незаслужени пари и т.н....Защо???? И защо да е ненормално те да искат справедливо и човешко заплащане за труда си?

#10 Елизабет Батори 23.06.2011 в 13:03:51

Смешна работа е заплащането на лекарите...учиш 6г., после учиш още за специализация, работиш и то не какво да е, а работа, при която всяка грешка може да е фатална...Сестра ми е лекар със 2 специалности и 12г. стаж....работи като анестезиолог - а съгласете се, това е отговорна работа - и познайте каква заплата взема? Ще ви подскажа - между 600-650лв. Това не са пари, това е подигравка...Знаете ли, че в мола една продавачка на дрехи взема 500лв. Няма място за сравнение. Естествено, чуди се дали да не замине в чужбина - ами да замине, много ясно, нека отиде някъде, където трудът и ще е оценен и добре заплатен. Аз учих 5г. магистратура държавна поръчка, завърших с много добра диплома и 3г. не мога да си намеря работа по специалността, вземам смешни пари и работя друго....Е много ясно, че и аз ще се махна, за какво да стои човек тук като няма перспективи и бъдеще.

#13 Радева 23.06.2011 в 13:51:31

Естествено, никой не живее в България заради "хубавите" икономически условия, а по други причини - различни за различните хора. Призовавам тези, които сме тук, да намерим начин и да се справим с тази абсурдна ситуация в държавата, може би това е мисията на цялото ни поколение, а тези политици със сигурност ще останат в историята като национални предатели.

#16 solaar 23.06.2011 в 14:22:02

Няколко неща в текста ми направиха впечатление: - Отношението на пациентите към докторите било лошо? Какво му е лошото - искат ти пари под масатаза щяло и нещяло, отнасят се с теб като с парцал, изобщо не ти обясняват и ти дават да се подписваш под информираното съгласие, лекуват те колкото да се каже и при всичко това пациента безропотно прави всичко и дума не обелва. Така ли е в лелеяната от докторите чужбина? В същото време какво е отношението на същите тези доктори към пациентите? Описал съм го по-горе. - Отговорност носели? Колко осъдени доктори има за грешки, колко без право да практикуват? Така ли е в лелеяната от докторите чужбина? - Обучеинето било дълго? Ама почти безплатно. Държавата ви обучава, плащате си само за изпитите, после искате да работите за милиони. Така ли е в лелеяната от докторите чужбина? Или там половин живот работиш, за да си изплатиш обучението като лекар? Има и толкова много други неща, но не ми се пишат, защото системата е ужасно гнила. Само ще кажа, че тези, които най-много хленчат са най-големите касапи некадърни доктори-бизнесмени, превърнали професията в бизнес. Останалите - свестните нямат време да се оплакват от работа.

#19 Лени Димитрова 23.06.2011 в 14:31:45

Тутурутка, има една поговорка - здравето няма цена...Така че според мен, когато е опрял ножа до кокала всеки плаща, независимо дали има или не...Съгласна съм с мнението на Елизабет Батори - не е нормално една продавачка - без образование - в търговски център да взима 500-600 лева за това, че цял ден гледа злобно, а един лекар, който за един ден трябва да прегледа и лекува 200 души, да взима същите пари.... Проблемът не са лекарите...А самата система, изградена и функционираща по начин, който обслужва нечии интереси...Има и нещо друго - много ми е чудно какво се случва с милионите от здравни вноски, които ни се удържат всеки месец от заплатите и отиват директно в НЗОК??? Дали изобщо отиват по предназначение или на принципа "малко трохички" по болниците, останалото за комисиони, лобита и бог знае още какво...Защо от въпросната каса винаги твърдят, че нямат достатъчно средства??? И защо най-вече тази каса трябва да държи монопол върху здравното осигуряване, а не се допуска навлизане и участие на частни фондове...

#20 Лени Димитрова 23.06.2011 в 15:00:30

Солар, откъде цялата тази злоба??? И нека те попитам пък дали в лелеяната от всички бих казала чужбина бият лекарите, докато те се опитват да спасяват нечии живот? Относно твърдението ти за информираното съгласие - никой не може да те накара да подпишеш каквото и да е, ако ти сам не искаш това...А интелигентните хора не подписват нищо, без първо да са го прочели - тоест, ако си прочел документа, вече си информиран за какво иде реч. "- Отговорност носели?" - ами да, всеки носи отговорност за работата, която върши; смея да твърдя, че при лекарите отговорността е в пъти по-голяма защото се касае за здраве и човешки животи. Друг е въпроса дали при категорично доказани грешки и вина, правосъдието си върпи работата... "- Обучението било дълго? Ама почти безплатно " - явно хич не си запознат колко струва наистина следването по медицина. А че държавата плащала за него - това може да било по време на тоталитаризма, но през последните години надали. Като продължителност - ами надали освен правото има други специалности, по които следването да продължава по-дълго. А в лелеяната чужбина следването като цяло е скъпо, независимо дали е по медицина или друга специалност. Недей да си мислиш, че лекарите търсят други начини да изкарват пари за да преживяват само защото така им се харесва...

#21 solaar 23.06.2011 в 15:18:58

Лении, май отдавна не си ходила на лекар. Не ти го пожелавам. Стой си невежа по отношение на света, в който живееш. Колкото до заплащането - 900 лв на година е. Не ми се вижда непосилно. А на теб? В лелеяната чужбина например един семестър струва между 30 и 46 хиляди долара, което когато завършиш автоматично те изстрелва с дълг от 150 до 180 хиляди долара. И като стажант бачкаш почти без заплащане. Айде спирайте да хленчите, има и по-зле от вас.

#24 stg 23.06.2011 в 16:04:58

докато здравеопазването се управлява от лекари няма да се оправи, лекаря е лекар а не мениджър, организацията на нещата не е лечение на пациенти, но тук лекари трябва да управляват здравеопазването, учители образованието, спортисти спорта и за това са ни на това дередже

#25 Лени Димитрова 23.06.2011 в 16:08:53

Солар, ходя на лекар, ходя, когато се налага. Колкото до невежеството - хайде да не започваме с квалификациите, защото и сляпата злоба е невежество - отказ да се видят и оценят всички факти. За таксите за следването по медицина - казваш 900 лева - ок, щом посочваш цифри се предполага че си ги проверил. А случайно да провери и че въпросната такса е нормативно определена - т.е. определена от държавата. А какво са виновни лекарите за това?? За лелеяната чужбина, която прославяш - ами таксите са им високи, но и стандарта им на живот е на светлинни години от нашия. В нашата Родина, каквато държавата, такива и таксите. Прав си, че винаги има и по-зле от нас, това не значи, че трябва да се мерим по по-зле-то или да се примиряваме с него.

#27 solaar 23.06.2011 в 16:46:45

@Kaloyan Pavlov Защо коментираш, като изобщо не разбираш същината на спора? От любов към дрънкането ли? Сега се убедих още веднъж защо сме на този хал - защото колкото повече ни тъпче една каста (еле пък милиционер) ние искаме още и още и сме доволни. Мазохзъм пълен

#37 Лени Димитрова 23.06.2011 в 18:23:29

Архангел, напълно съм съгласна с твоята идея за индивидуалните партиди! По останалото, което си коментирал...Има хора, които дават и по 100 лева за фризьор, както и по 100 лева за козметик (и говоря за мъже ;)) В кръчмите всички знаят, че българите сме най-силни и можем и ризата от гърба си да дадем. Иначе, колкото и да не ти се вярва, да, лекарите са зле платени - и тук визирам редовите такива и специалистите в поликлиники и някои болници. Не отричам, че и лекари, и миньори, и още куп професии за зле платени. Но всеки се оправя както може и припечелва къде законно, къде не толкова. Учителите затова въртят частни уроции и "управляват" приемите в гимназии и висши училища. И там вървят подкупи, но почти никой не ги коментира..

#42 Ortho 23.06.2011 в 18:38:23

Дами и Господа, не разбрахте ли? Момчето си отива! Англия, Германия, Норвегия,Франция не го разбраха преди 20 г. и сега внасят лекари като луди. Новозавършил лекар с 3 м. стаж по анестезиология, БЕЗ език - моля заповядайте в Германия, предлагаме пари за билет и за легализация на дипломата, 3м. езиков курс, специализация по анестезиология, заплата като специализант 2500 евро ( 3600 ако искаш извънредни дежурства), безплатна квартира, вземете и децата. И никой няма да ви нарича "Докторчета".Обещаваме! Защото НЯМАМЕ лекари, никой вече не си прави този труд, а и малкото нашите лекари избягаха в САЩ за повече пари. Да, обаче ние в България от къде ще си внесем лекари, когато нашите избягат? От Нигери, Ботсвана, Афганистан или Шри Ланка? А познайте кои точно лекари ще останат в България след 5 г., ако условията не се променят? И ще смеете ли да се лекувате при тях? Да, трябва да съм луд, за да стоя още тук. Но Дами и Господа, тази лудост е лечима. Още малко глад и ще съм напълно излекуван. Не, не ми пишете на адрес : Лондон, Лион или Франкфурт. Без уговорена визита не приемам. А иначе цената на прегледа е като стандартната: 200 евро. А на Вас успех!

#47 Ortho 23.06.2011 в 20:00:39

Драги strawsPulledAtRandom , Напълно те разбирам. Но знам,че като човек който взима 5 лв. за прическа ( а аз се постригвам сам ;) - т.е. нормален средностатистически човек, вероятността да ми благодариш човешки и дори да ме почерпиш кафе и кола е в пъти по-голяма, от колкото вероятността да го стори онази мутра с Туарега и прическа за 80 лева! И не, не точно твоите пари искам аз. А неговите! Неговите данъци. А той не плаща. Но въпреки това аз съм му длъжен. Защото кара Туарег, а бюста на жена му е по-скъп от наема на квартирата ми за 1 година. Но той е умен, бизнесмен е! А аз съм си просто 'докторче'. На мен и фамилиарно потупване по рамото от Човека дето кара Туарег трябва да ми стига. И ако не е така - значи съм лош, много лош! Да 200-те евро са само за частен прием, което в Германия точно е рядкост. Но пък да чакаш 3 м. за направление към специалист или 6 м. за операция по NHS в Англия (тяхната НЗОК) си е твърдо правило. А за импресията с анестезиоложката в Германия - да добре е жената , 2-ра година вече, синът и е шулер в 5-ти клас, дъщеря и е в детска градина (безплатна), а съпругът и учи език и вози децата. Звучи нереално, дори на мен, когато ми ги разкзва тези неща по Скайпа ... от Германия... Та ако не вярваш - напиши ' работа лекари Германия' в Гугъл и виж...

Новините

Най-четените