Изхранване по Черноморието

Здравейте, аз съм Херо Стоилов. Помните ли ме? Аз съм милионерът, който стана средна класа.

След дълги колебания тази година се реших да почивам в България, след като последните години пътувах редовно до Гърция. Признавам, родното Черноморие не ми е любимо. Причини за това много, но няма да ги обсъждам сега.

Изпращам този текст на Webcafe.bg с идеята да споделя с вас впечатленията си от "изхранването" на туристите конкретно в Созопол.

Така че карам направо към ресторантите, заведенията, караваните, топлите витрини, тенджерите с царевица и всякави други родни хигиенични и негиенични изобретения на техните собственици и персонал.

За да бъде ясно от началото, като виден представител на средната класа, разполагах и с подобен бюджет за почивка. Тоест не съм прекалявал, но и не съм се лишавал от нищо.

За начало искам да опиша най-общо типа заведения, които видях и посетих:

  • Заведения с добър интериор, чисто, добро обслужване, високи цени, добър вид на храната и... ужасно безвкусно
  • Ужасен интериор, ужасно обслужване, леко мръсно, скъпо и... безвкусна храна
  • Ужасен интериор, прилично обслужване, мръсно, прилични цени и прилична храна
  • Приличен интериор, добро обслужване, чисто, поносими цени и прилична храна

Това, което обединяваше всички тях, е, че над 90% имаха меню от 10-15 страници, включващо невероятно много ястия, което ме изуми, и нямаше нито едно, което да отговаря на представата ми за идеалното място за хапване и почивка.

Моето заведение е...

А именно, заведение с интериор, който има концепция - била тя по-модерна или по класическа, обзаведено не само с пари, но и с вкус. Заведение с добро обслужване и  "късо" меню, включващо няколко специалитета, които са истинската му реклама, защото се приготвят превъзходно и ти отиваш там, за да си хапнеш точно от тях.

Като допълнение към основното меню си представям и няколко "дневни" ястия, подходящи за времето, с ИСТИНСКИ пресни продукти от пазара - било то месо, риба, зеленчуци. В "моето" заведение ти поднасят вода, прясно изпечен хляб, някаква разядка още със сядането на масата.

Според мен това показва отношение на собствениците, което е изключително важно. Виненият лист трябва да бъде разнообразен и да включва, освен евтини български вина (предложени на 2-3 пъти по-висока цена) и качествени вина от България и света.

И накрая най-важното. Качествена и вкусна храна, приготвена с качествени  продукти, с необходимите добавки и подправки, с много любов от готвача и сервирана добре аранжирана и в хубави съдове. За това с удоволствие плащам и по-висока цена.

Може би ще ви се сторят много изискванията ми. Естествено, това е идеалният вариант. Основният проблем е, че за 10 дни не попаднах на място, което да покрива повече от 2-3 компонента от изискаванията ми. Стигнах дотам, че да чета в нета къде да отида да похапна.

Предполагам, че може и да има някое подобно място в Созопол, но аз не го открих. И това ме накра да си задам малко въпроси.

Защо така? Къде е проблемът? Защо не правим нещата като хората.

В собствениците, които не са подготвени за устойчив бизнес, мислят ден за ден, бърза печалба и не инвестират в ноу хау, персонал. Не са пътували, не са видяли. Мисля, че в огромна част от българите липсва отношение и любов в това, което правят. Странното е, че дори няма разлика дали това е собственият ти бизнес или работиш наемен труд. Пет за шест е формула.

Защо? Не мислят ли? Или всичко им е ясно, но не искат.

Пример. Толкова ли е трудно да се сетиш, че като поддържаш меню с 300 ястия, няма как нещата да се получават. Първо, като продукти, които няма как да съхраняваш в 2 хладилника, второ - откъм приготвяне, за което ти трябват не знам колко chef-ове.

Наистина не мога да разбера. Питам ви и вас дали знаете отговора.

И потребителите имаме вина

От друга страна си мисля, че вина имаме и ние, потребителите. Защото не предявяваме претенции за повече, защото огромна част се тъпчат безропотно с буламачите, които им се сервират, плащат си високата цена и си тръгват.

И най-вече, защото не приемаме храненето и храната като култура. А тя е култура, която ни липсва. Не се учим, не сме склонни да опитваме нови неща.

Питах се и какво е мястото на държавата. Как ни помага тя. Министърът с червените бузки и неговата вярна дружина, освен ПР акции и гняв срещу варената царевица по плажа и ол инклузива правят ли нещо, за да помогнат за развитието на "изхранването".

За по-високо качество на храна и обслужване, за по-добра квалификация на собственици и персонал, за по-големи права на потребителите.

Верният отговор е...

Май текстът стана много дълъг, а трябва да тръгвам на фитнес.

Този материал не слага под една шапка всички собственици на заведения и потребители.

За съжаление, не дава и отговори как да се оправят нещата, защото това може да стане само ако всички в процеса (собственици, държава) имат желание, потребност да се  подобри продукта и  работят това да се промени.

А след това ние да изискваме повече и да си плащаме с удоволствие и усмивка.

Това е.

Пишете под статията - трябва да се обсъждат тези неща. Защото каквото е отношението ни към храната, такова е отношението ни към повечето неща в нашата държава.

Ваш Херо, бивш милионер, сега средна класа.

#2 Uti 25.08.2011 в 10:33:44

Не го псувайте човека, прав е! За съжаление ресторантите в пълни с туристи места навсякъде по света са много често както ги описва. Напълно нормално е, когато разполагаш с нестихващ поток нови и нови клиенти, пет пари да не даваш за това, дали даден клиент ще се върне втори път.

#3 Антон 25.08.2011 в 10:36:09

Всичко е много точно описано.Храната е преди всичко безвкусна дори да е в нормално заведение и да не е на нормална цена. През всеки 1 ден от почивката ми и тази година и миналата не съм се връщал в заведение в което съм ял 1 път.

#4 MiaWallace 25.08.2011 в 10:42:48

Тази картинка не е типична само за Черноморието. Въобще смятам, че със заведения и конкретно ресторанти се занимават хора, които имат много бегли познания за този тип бизнес, който е изключително специфичен и е свързан с много труд, знания и желание. Менютата по 100 страници няма да ги коментирам изобщо, те директно ме отказват от поръчка, защото ми е ясно, че 90% от нещата почиват в мир във фризера може и от 6 месеца насам, може и повече. Покупката на продукти, съхранението и обработката им също е под всякаква критика, защото е важно да се пести, за да има по-голяма печалба

#5 imra 25.08.2011 в 10:56:20

Харесва ми статията ви - за мен важна част от почивката е хубавата храна и хубавото вино към нея. За жалост в столицата и други градове има като че ли повече концентрирани добри заведения отколкото по морето. А нали точно през почивката си сме сходни да се поглезим, да се отпуснем и да похарчим малко повече пари, но да похапнем добра и свежа (особено морска храна) на морето. Цените са там, храната уви - невинаги... Често по Черноморието съм си разваляла настроението точно заради лоша храна..определено има нужда от друго мислене на ресторантьорите там. За обстановката също ви подкрепям - често или прекалено битова или кичозна с претенции за лукс. Нека е семпла и със зеленина - прави най-добро впечатление. И за менютата: пак сте прав - изобщо добре сте формулирали изискванията към едно добро заведение. Случвало ми се е да се губя по 20 минути в огромни менюта - те само объркват и забавят избора на клиента. А относно поднасянето на разядки - може би е въпрос на култура в страната. В Гърция и Малта примерно опитът ми е такъв, но в Сърбия да кажем - изобщо и не можеше да става дума за нещо подобно - може да зависи и от претенцията на заведенията за лукс пък.. В Гърция след кризата разядките станаха също доста по-скромни Лично аз към момента си имам фаворит в Балчик: ресторант Корона - чудесна обстановка; премерено, но разнообразно и много вкусно меню, добро обслужване - препоръчвам го горещо на всеки. Добро впечатление ми направи и едно заведение на самия плаж на Градина: "Сляпата скарида" - за жалост нямаше никакви места, което също си говори своето . Макар на плажа - беше много чисто, спретнато и с хубав интериор, спретнати сервитьори и ухаеше много вкусно. А за заведение в Созопол четох преди дни препоръките на една блогърка (Ирина Купенска) за Di Valli: http://sunshine.collapse.bg/di-valli-%D1%81%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB/ малко дълго стана...

#6 MiaWallace 25.08.2011 в 11:00:29

Имра, много точен коментар. Единствено не мога да се съглася за Градина и всичките там заведения включително и въпросната Скарида. Възмутена съм, че от 40 места, където се поднасят алкохол и храна, нямаше едно със санитарен възел. И това през юли, когато сезонът е стартирал отдавна. На въпроса - Къде мога да ползвам ВС ти се усмихват и посочват морето. Е, мерси, аз повече там няма да стъпя.

#7 imra 25.08.2011 в 11:06:19

Може, MiaWallace - както казах, не успях да седна в Скаридата - просто ми направи силно впечатление. Сетих се за още едно вкусно и приятно заведение в Созопол - ресторант Аполония в Новия град. Но трябва да се сяда във вътрешната градина. Сервират като в Гърция: на хартиени покривки - след всеки клиент се хвърля старата и се слага нова Последно съм била обаче миналата година.

#11 bareta 25.08.2011 в 12:23:36

Привет на всички, относно заключението, че ние българите нямаме култура относно храната- абсолютно съм съгласна. Не говорим за традициите, а за съвременния ни бит - мизерия и високи цени. Работя в бранша и освен собствените си наблюдения, познавам и мнението на чуждестранните гости - не харесват храната ни, дори предпочитат румънската. И ДА- трябва да изказваме мнението си, белким и държавата се замисли за въвеждането на някакъв ред - писна ми от картофи по 5 лева пържени в гранясало олио!

#13 dobobig 25.08.2011 в 12:32:33

добре е описано... Истината е ,че вСозопол не започва и свършва морето... Живея във Варна и си умирам от смях когато всяко лято всички от София и селата хукнат към южното черноморие.И по медиите и форумите се започва канско врещене и истерия какви проблеми имало там.ГОЛЯМ ПРАЗ.....Като искате да ви тровят и да се отнасят с като с говеда-БЕГОМ МАРШ към Созопол-ПРОБЛЕМЪТ си е ВАШ.Във ВАРНА си е супер готино.На 20 ина километра околовръст райски места за плажуване,къмпинг и спретнати хотелчета.Аз съм си тук и тук оставам . Искам 90% от българите да ходят зад южното черноморие даже.Обикновено май месец съм в Турция на море,но лятото задължително във Варна.Така че приятно ПРЕКАРВАНЕ в буквалния смисъл на всички които неистово желаят да си тровят нервите и стомаха другаде.......

#14 Все тая 25.08.2011 в 12:34:30

@9: ще бъда груб: Сульо ли си Пульо ли си - все едно! Хич не ми говори за дивия Север! Миналата година заради Каварна рок фест с приятели решихме да почиваме на север. Било хубаво, по-различно, хората били гостоприемни, било чисто, не било такава лудница по плажовете като на юг... и т.н., и т.н. и заради разстоянията, разбира се. Като един истински (не като повечето, дето само си мечтаете) "шопендер" (тук можеш да си спестиш пяната по устата да ми обясняваш, че за теб това не вАжи, щото си супер, а всички софиянци сме боклуци до един, защото няма да влизам в полемики с нещо, което има интелекта на водорасло без хлорофил!) ще ти кажа, че почти навсякъде по нашето море акъла на местните просто го няма. Казвам "почти", защото има няколко места, на които ни харесва да ходим и няма да ги напиша, защото искам да си останат такива максимално дълго. Конкретно - "почивахме" в Крапец. Резервирам едни вили, отиваме там - пичът решил, че няк`ви румънци са ВИП и им ги дал, нас ни настанява в различни. Отказва да върне депозита. Скандали и разправии. Това го преживявам някак. Следва втора серия: "Знам, че ви обищах интирнет, ама ще ви дам паролата, само ако ни можите да си хваните от комшиити!" (това го пиша, защото имах да довърша проект и да го изпратя, иначе нет не ми трябва, но беше изрично условие преди да платя). Няма да описвам останалите битовизми, с които се сблъскахме. В няколкото кръчми или "бистра", както местните предпочитат да ги наричат дори отказаха да препекат филиите хляб, защото това не било 5*, а като не ни харесвало, да сме си почивали в София! Пътищата бяха много лоши и имам снимки на десетки (бяха над 100) знака с цифрата 30, нежно обградена от червен кръг. И тъй като ми писна да обяснявам нещо, което може да се напише с две изречения ще синтезирам, пък дано от силното слънце някой скрит запас сиво вещество добие достатъчен размер и капацитет да схване: докато по морето дребни душици си мислят, че могат да си позволяват да се отнасят към хората, като към дойни крави, не може да се очаква от същите да мучат доволно и да се радват. Затова хората ходят навън и не ги виня. Даже ми се струва, че сме прекалено снизходителни към тази паплач по морето. Още по-просто казано, за да не те товаря излишно, че север, север, ама и там е над 30 градуса и може да ти прегрее вакуума в главата: "нашите" по морето не заслужават нито парите, нито нервите ни!

#16 dobobig 25.08.2011 в 12:45:59

А бе "все тая" как можа точно в Крапец да се забуташ....Все пак сме 21 ви век има и много по-цивилизовани места по морето,В кръга на шегата-следващото лято защо не отидеш на нос Калиакра,чух че там ще слагат вигвами и започнаха да опъват през океански дълбоководен оптичен кабел за нет-неограничен трафик.ХАХА.....

#17 sake 25.08.2011 в 13:04:53

Когато видя млада-топчеста жена,която разбира от храна,веднага си представям Мануела Геренова.

#18 Alice 25.08.2011 в 13:16:14

Г-жа или г-ца Геренова май няма особен поглед върху културата на хранене, явно някой й е разказвал или е попрочела

#20 Hmmm 25.08.2011 в 13:28:30

Години наред ходим в Созопол и досега никога не сме имали проблеми с храната, защото ходим точно в три заведения: Панорама "Свети Иван" и "Ди Вали" в Стария град, и ресторантът на хотел "Парадайс Бей" на Буджака. Вярно е, че масово заведенията по морето са ужасни и като меню и като храна и като обслужване, но има и такива, в които да се храниш си е удоволствие.

#21 sake 25.08.2011 в 13:40:49

Зашев,ако баща ти се казва Валери,имаме общ приятел.

#22 sake 25.08.2011 в 13:53:45

Значи и ти имаш братовчед,който се казва Александър.

Новините

Най-четените