Блага физономия, която крие железен характер. Лидер, с когото всички по света се съобразяват - това описание отговаря само на един политик в Европа.
Ангела Меркел - човекът, под чието лидерство Германия преживява нечуван икономически, социален и дори спортен възход, празнува своя 60-годишен юбилей.
По случай рождения ден, Ангела Меркел получи поздравления, цветя и шампанско от държавните и правителствени ръководители на страните от Европейския съюз и от председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, предадоха международните агенции.
А един журналист изненада канцлера с песен за рожденния й ден на пресконференцията след специалното събиране на Еропейския съвет в четврътък.
Като подарък за юбилея на канцлера, от музея "Мадам Тюсо" изложиха нейната восъчна фигура на пред Бранденбургската врата в Берлин.
Защо се харесва Меркел?
Но на какво се дължи политическият успех на Меркел? Както пише българското издание на DW, във вътрешнополитически план тя се харесва, "защото е таква, каквато е - понякога хладна, не особено емоционална и винаги концентрирана върху същността на нещата". Според германската медия, дори външният ѝ вид излъчва стабилност: облеклото и прическата ѝ почти не се променят.
А това действа много успокояващо във времена на криза и промяна. Може би и в стабилното управление на Меркел именно и се крие отговора на въпроса как Германия се оказа единствената страна в Европа, която излезе по-силна икономически от кризата.
Три мандата по спиралата на успеха
Ангела Меркел е начало на страната вече трети мандат - от 22 номври 2005 година. Тя е осмият канцлер в историята на Германия и първата жена на подобен пост. Меркел е и лидер на консервативната партия Християндемократичен съюз (ХДС) от 10 април 2000 г.
В началото на първия си мандат, когато нейната партия управляваше в коалиция с Германската социалдемократическа партия (ГСДП), канцлерът не беше възприемана като феномен. Даже беше подценявана. Двете партии бяха принудени да работят в консенсус и без истинска опозиция и проведоха половинчати и нерешителни реформи. Въпреки това управлението остана стабилно във времена на криза.
На 27 септември 2009 година, Меркел бе преизбрана за канцлер, начело на коалиция между ХДС и Партията на свободните демократи (ПСД). Управлението осъществи либерално-икономическа програма, която стимулира бизнеса и производствтото. Сред икономическите мерки, които правителството на Меркел одобри, е облекчаването на данъчното бреме, опростяване на данъчната система и евентуално удължаване на живота на ядрените реактори.
В международен план
Още през втория си мандат Меркел се утвърди като един от ключовите европейски политици. А един от най-големите й плюсове е, че успя да запази добри дипломатически отношения със САЩ в трудната ситуация, разразила се около шпионските скандали, които доведоха до известни търкания между Вашингтон и Берлин.
Въпреки спекулациите, че Меркел доброволно ще напусне поста си предсрочно и ще стане първият правителствен ръководител в Германия от 1949 година, който да не чака поражение на избори или вътрешнопартийно освобождаване от длъжността, за да се откаже. Тя обаче отквърля подобна възможност.
Така че какво остава на Европа освен да пожелае на Меркел да продължи своя успешен политически път, който гарантира стабилността на Германия, а съответно и на ЕС.