Моралният победител в един конфликт обикновено няма нищо общо с военния такъв. Това важи с особена сила за сблъсъка между сериозно въоръжения Израел и служещата си основно с терористични методи (поне според американските и израелските военни) Палестина.
Както е известно - от около три седмици Израелската армия провежда разширени бойни действия в Ивицата Газа под претекст, че се бори с терористичната организация "Хамас".
Резултатът са масирани бомбардировки и ежедневната смърт на десетки цивилни. Докато за военните успехът се измерва с мащаба на разрушенията, то за мирните граждани - разрушението носи единствено невъзвратима загуба и чувства на болка и тъга.
В безнадежните ситуации, изкуството е единственият начин все пак да се реагира. Това е и възможност да се изпрати сериозно послание за справедливост по света.
Именно такава е и целта на няколко палестински артисти, които превръщат болката в послание.
Над бомбардираните от ракети обекти в Газа се издигат облаци от дим в най-причудливи форми. Именно в тези форми артисти като Тауфик Габрийл (Tawfik Gebreel), Бушра Шанан (Bushra Shanan) и Белал Халед (Belal Khaled) виждат образите на хора и животни.
Те рисуват фигурите върху фотографии на обстрелваните обекти и публикуват тези своеобразни "произведения на изкуството" в собствените си профили във Facebook.
От седмици насам въздействащите снимки обикалят социалните мрежи и привличат вниманието на медии и съпричастни към конфликта граждани.
Но кои са авторите на тези послания?
The Times of Israel пише за илюстрациите на 25 годишната графична дизайнерка от Хеброн - Бушра Шанан.
Пред изданието, младата жена споделя, че в началото на боевете в Газа, е чувствала единствено безнадеждност и безпомощност. Малко по-късно се заражда и копнежът да изпрати силно послание за мир по света.
Тя споделя, че когато гледа дим, който се издига над разрушени сгради - всъщност вижда образите на загиналите при взрива.
Точно така се заражда и идеята за илюстрацията, в която от голям облак дим се формират образите на десетки бебета (виж галерия)
Друг, който създава илюстрации върху фотографии, е живеещият в Газа фоторепортер Белал Халед. Той работи за Турско-анадолска новинарска агенция.
Голям облак от дим, Халед превръща в сбор от символи на палестинската национална битка. Така семейството от трима души, което гледа на изток добива особен смисъл, особено придружени от надписи "свобода" и ключ, който символизира желанието на палестиците да се завърнат в Израел. Към всичко това е добавен и знакът "V" от "victory" - победа.
В друга илюстрация, Халед рисува ръка с вдигнат пръст. В трета - той е видял лицето на възрастен мъж, който е обърнал поглед, изпълнен с надежда на изток - далеч от Газа, към Израел и Западния бряг. В четвърта той пресъздава два сиви коня, които бързат към Газа.
Тауфик Габрийл е млад палестински архитект, който също живее в Газа. Той е сред първите, чиито снимки събраха очите на света с посланието си. Надежда и обединене - това изразяват неговите юмруци, ангелчетата и семействата, които се радват на мира.
Ето как, докато военните експериментират с живота на хората, една истина си остава неизменна: изкуството ще спаси света. Или поне онази част на света, където войната никога не е спирала.
Трудно ще изчезнат от лицето на земята тия синове на дявола. Ще пръскат още дълго из света омразното си чифутско семе. Всичките беди идват от тяхната ненаситна алчност и човекоомразност. През 1943 целия народ е скочил да ги защитава да не ги прилапа Хитлер а сега ни изсмукват кръвчицата без капка жал.