Руските блогове - по онлайн килим от бомби

Ако съдим по хакерските атаки, връхлетели тази седмица най-известната руска услуга за блогове LiveJournal, неписаните правила на кибервойната вече не са в сила. Вместо концентрирани нападения, използвани често от хакерите за сваляне на уебсайтовете на идеологическите им врагове, тези атаки изглеждат по-скоро като онлайн килим от бомби.

Жертвата им не е един глас, а целият какофоничен свят на руската блогосфера. А мотивите, доколкото специалистите могат да преценят, са да бъде подкопана виртуалната инфраструктура за свободно слово.

Блогосферата отдавна лази по нервите на Путин и Медведев

Мащабите на атаката над LiveJournal не бяха ясни, когато първата вълна връхлетя в последната седмица на март, понякога забавяйки сайтовете до крайност, а в други случаи тотално прехвърляйки ги офлайн. В началото атаката изглеждаше тяснополитическа по естеството си, като неин обект бяха сайтовете на само един кръстоносец на борбата с корупцията и блогър - Алексей Навалний.

Навалний отдавна е трън в очите на правителството. Той е най-известен с определението си за "Единна Русия" - управляващата партия на премиера Владимир Путин: "партия на измамници и крадци". Етикет, от който партията трескаво се опитва да се отърси.

Поради това за Навалний и други опозиционни блогъри е лесно да заключат, че хакерите са били съидейници на (или наети от) властта. Има много прецеденти, които подкрепят тази теория.

През 2007 г., когато руското правителство има дипломатически спорове с Естония, съчувстващи на руската кауза хакери затвориха уебсайтовете на банковата система на Естония и правителството на страната.

През август 2008 г., когато Русия е във война с Грузия, грузинските правителствени сайтове бяха съсипани от хакери, а година по-късно грузински блогър, защитаващ в LiveJournal антируски позиции, бе обект на толкова масирани атаки, че за кратко спряха дори Facebook и Twitter, където блогърът също имаше акаунти.

Според руските власти атаките са вид гражданска самоинициатива

Но колкото и лесно да е да бъде обвиняван Кремъл за тези идеологически атаки, също толкова лесно е за защитниците на Кремъл да изтъкнат, че хакерите, които организират подобни атаки, могат да правят каквото пожелаят, при нищожни разходи и без да получават разпореждания от който и да е.

Лесно е да си представим бригада от хакери-националисти, споделящи идеологията на Кремъл и нападащи сайтове единствено от чувство за патриотизъм. Масово се смята, че именно такъв е бил случаят с Естония - подобни убеждения царят дори сред независими експерти, изучавали атаките.

Тази седмица обаче вторият масиран хакерски щурм върху LiveJournal - собствениците на сайта го нарекоха "тотална открита война" - се отличава от познатия модел. Нападението, идващо от армия от дистанционно контролирани компютри, няма ясни идеологически мотиви.

Негови жертви станаха дузини от най-популярните руски блогъри - от сантиментален писател до банков магнат, както и главната страница на LiveJournal. Не бе пощаден дори блогът на самия президент Дмитрий Медведев - самозван технологичен гуру. Той също бе обект на масираната атака, така че остана недостъпен за няколко часа в сряда. В четвъртък Медведев реагира - и разпореди полицейско разследване.

Руските блогове служат за форум за свободни политически дискусии

"Този вид атаки са нещо съвсем ново," коментира Марина Литвинович, бивш правителствен PR, която е създател на главния руски блог-агрегатор BestToday.ru.

"Свидетели сме на опит да бъде изолиран не един потребител, а цялата LiveJournal общност, която изглежда е станала прекалено влиятелна, прекалено силна в задаването на политическия дневен ред."

И наистина, с около 5 милиона руски акаунта, четени месечно от около 30 милиона души, LiveJournal се е преродил като последното наистина свободно и публично пространство за политически дебат, един вид хаотичен интелектуален клирингов център и източник не само на слухове, теории на конспирацията и проправителствена пропаганда, но и на безбройни разкрития за корупция и държавна некомпетентност.

По отношение на чистото разнообразие на изразявани и отстоявани мнения в LiveJournal, той е на километри пред другите руски медии.

И именно това разнообразие според експерти е същинската цел на тези атаки. Те изглежда се опитват да отклонят и ограничат политическите дискусии до медии, които правителството може по-успешно да контролира. "Не е налице идеология в случая, освен ако желаем да говорим за антиблогърска идеология," казва водещият руски коментатор по Интернет проблематиката Александър Плюшчев.

Този път шанс хакери-националисти да са се самоорганизирали

Което означава, че старата теза на правителството за съмишлениците хакери-патриоти, действащи по собствен почин, вече не изглежда смислена. Каква кауза би могла да ги обедини? Плюшчев обобщава: "Това очевидно са просто Интернет наемници, получили разпореждания отгоре да блокират LiveJournal."

Вероятно така и ще остане загадка кой всъщност стои зад атаките, но ако целта им е да разцепи руската онлайн общност, изглежда това наистина се получава. В сряда водещият руски опозиционер Борис Немцов започна да публикува позициите си във Facebook, докато LiveJournal оставаше недостъпен, лишавайки го от масираната онлайн общност, която обикновено следи и коментира публикациите му.

Запушването на устата на опозицията онлайн ще продължава

В навечерието на руските парламентарни избори през декември, и решаващите президентски избори през март догодина, според Литвинович от BestToday.ru атаките ще продължат. "Целта в случая е да бъде дискредитиран LiveJournal, който привнася непредвидимост в политическата система," заключава тя.

"Блог-платформата се е превърнала в истински инструмент за влияние върху общественото мнение - и не е под ничий контрол." Дори и руското правителство да не стои зад атаката, едно е ясно - част от него определено изпитва облекчение от отсъствието на политиката в LiveJournal.

Новините

Най-четените