Българската бомба

Най-добре да зарежете илюзиите, ако имате такива, че следващото правителство ще осигури "живот в розово", бленуван след последните години на затегнати колани.

Никоя от политическите сили, които ни се умилкват, не биха могли да се справят, поради причината, че всяка една от тях е (съ)участник в поставянето на бомбите, които цъкат под т.нар. финансова стабилност.

Затова разчитайте на себе си, семейството и приятелите си, правете умни планове, не разхищавайте парите си, не вземайте заеми, работете.

А сега нека си представим, че 12 май е минал. Новото правителство, което и да е то, в каквато и конфигурация да е, се изправя пред няколко големи, ама наистина много големи проблема.

За един от тях решенията не търпят отлагане.

НЕК фалира - или токът поскъпва

Как да бъде спасена НЕК от фалит? Това е въпросът. Като се повиши цената на тока, като се изключат мощности, за да не се изкупува твърде скъпия ток или...

Държавната компания, която управлява големите ВЕЦ и язовири, и е собственик на мрежата високо напрежение, е декапитализирана поради три причини: проектите АЕЦ "Белене" и "Цанков камък" - и заемите за тях, скъпият зелен ток, вкаран в микса, и неефективният мениджмънт (и корупция).

По заема за "Белене" от 250 млн. евро в БНП Париба (срещу залог - мрежата за високо напрежение) бяха отчетени нанесени вреди на НЕК. Но не само този заем, разсрочен до май т.г., за който още не е намерено решение, е проблемът. Проблемът са още много други заеми към много други банки, опериращи на българския пазар.

Националната електрическа компания (НЕК) премина 2 милиарда лева задължения още в средата на 2012 г. и сега, макар финансовият й отчет за 2012 г. да липсва, върви към 2.4 милиарда, което е близо 60 на сто от активите й.

Повишените с 13% от 1 юли м.г. цени на тока така и не помогнаха да се преодолее кризата. Неизбежно е ново двуцифрено повишение на тока от 1 юли т.г. Въпросите са: с колко и кой ще поеме отговорността.

А и за първи път от 1 юли т.г. в цената на тока ще се начисляват и емисиите въглероден двуокис на тецовете за цяла година, след като досега беше за 6 месеца. Това е неизбежно и този разход няма как да остане непризнат.

И в момента НЕК продължава практиката от последните години, откакто скъпият зелен ток беше вкаран в микса, да не се разплаща с производителите, по-специално ВЕИ-ата. Средно неразплатени на месец остават задължения за близо половин милиард лева. В същото време НЕК изисква да й бъде платена такса пренос (17.52 евро за киловатчас) от производителите по една проста причина - нуждае се от кеш.

Износът не е панацея

Председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски заяви вчера пред БГНЕС, че потреблението на електроенергия в региона се е сринало с над 30%, а износът също е намалял с над 30%.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев вече каза, че не е в правомощията му да намали такса пренос, за да се отпуши поне малко износът ни, но очаква ДКЕВР да направи това с промени в тарифата.

Регулаторът бездруго е длъжник на НЕК, тъй като "благодарение" на натиска оттам държавната компания купува скъпа електроенергия - и така субсидира тецове и зелените централи чрез високи изкупни цени, а е принудена да я продава евтино.

БЕХ, шапката на държавната енергетика, отчаяно се опитва да намери кредит, за да стабилизира НЕК. Другият обсъждан вариант беше да пусне емисия облигации, но заради страха, че може да не бъдат пласирани, холдингът се въздържа. Засега само лондонският клон на Дойче банк е готов да отпусне заем за 250 млн. евро на БЕХ, съобщи "Труд" наскоро.

Крайното решение още не е намерено, но падежът на заема към БНП Париба е в края на май.

Цената на тока трябва да бъде включена в предизборните платформи на партиите, които избягват темата за енергетиката, предпочитайки да говорят утопии за хиляди работни места, сигурност, работа, благоденствие и всички останали клишета. Сякаш досега са ни ги осигурили.

Питайте ги за цената на тока

Типично за България, говорилнята преди избори е лишена от актуалност и конкретика, сякаш се провежда на друго време и в друго място и вместо цената на тока и състоянието на енергетиката да са ако не първия, то втория от всички въпроси към втурналите се на избори, подмененият дневен ред започва със СРС.

Естествено, всеки, който говори за повишение на цени, си дава сметка, че може да предизвикат повторни протести. За това вече предупредиха, естествено, синдикалистите.

Тепърва държавата в лицето на МИЕТ като принципал на "Мини Марица Изток" ще трябва да определи изкупна цена на въглищата, тъй като това става на годишна индексация, а такава не е правена в последните години. Предвид ниското потребление на ток, икономическата логика диктува, че ще бъдат намалени и количествата въглища, които мините добиват.

Това означава, че ще се генерира напрежение в Старозагорския район, където е съсредоточен добивът на въглища и централите, които добиват ток от тях, както и в Пернишко. Освен държавните компании, това ще засегне и тези на Христо Ковачки.

Държавата не разполага с механизми за осигуряване на алтернативна заетост - в случай че се наложи да бъдат освобождавани миньори. Колкото помогна оная държава на освободените от ГОРУБСО след постановленията на кабинета на Ф. Димитров през 1992-а, толкова ще помогне и тази.

Предвид мрачните прогнози на МВФ, че безработицата у нас ще продължи да расте до 2015-а, достигайки 15% при днешни малко под 13%, сривът в енергетиката само би допринесъл за повишаване на този показател.

Но наред с НЕК, осигуряването на свежи пари и цената на еленергията, бъдещият кабинет ще трябва да помисли и върху нов механизъм на ценообразуване на цената на тока, а паралелно с това да разшири групата на българите, които се нуждаят от енергийно подпомагане. Крайно наложително в страна с бедност като българската. Някои експерти препоръчват дори диференциация при подпомагането на енергийно бедните българи.

Всичко това очаква решенията на следващите управляващи след по-малко от месец. Така че не питайте на предизборните сбирки за работните места - те без това не зависят от тях, питайте ги какво ще правят с цената на тока.

#2 Borracho 16.04.2013 в 10:59:56

Нека да фалира НЕК. Ток ще се намери по един или друг начин! Кой е по-важен в крайна сметка - народа и човеците, или една куха фирма и група корумпирани свине?

#5 VL-2 16.04.2013 в 11:34:00

Ами работете де. Цената на тока си е ОК - доходите са ниски! Всъщност, писателят пише в условно наклонение за вече случили се неща. Да, НЕК на 12'ти фалира. И какво от това? Да, БЕХ едва ли ще получи "кръпката" наричана заем. И какво от това? Да, Париба ще придобие правата върху преносната мрежа. И какво от това? Да, Париба ще предложи на търг сегменти от тази мрежа. Това е гарантирано добро развитие на нещата. Да, НЕК няма да си плати задълженията към АЕЦ Козлодуй. И какво от това? Въпросът е защо се допусна натрупването на огромна сума за плащане, повече от достатъчна за да събори крехкото равновесие работя/спрял съм. Тук е спорно дали е добро или лошо, но само от гледната точка, че се губи един високотехнологичен отрасъл със специалистите му. Но пък "надежда всяка тука оставете" за глобално решаване на проблема с кадрите, дори и не само в ядрената сфера. То ако имаше кадри, щеше да има дейност, щеше да има производство, щеше да има нужда от електроенергия ... И щяхме да си говорим в момента за съвсем други неща. Кадры решают все! Й. В. Сталин http://vybor.ua/uploadfiles/article/50fac6d6192dd.jpg

#7 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 12:04:54

Бойчо Откога червените тикви почхнахте да разбирате от пазарни цени? Няма как да падне цената въпреки пониженото потребление, щото има едни 2 млрд. заровени в един гьол, които сега някой трябва да ги изплаща сега независимо от потреблението. А ти не е лошо да си мълчиш - как гласува на референдума всъщност?

#9 Harry 16.04.2013 в 12:07:28

Авторът защо не се е подписал с цялото си име, Петър Николов-Зиков ? И не казва че е кандидат за народен представител от партията на Меглена Кунева? Може би от скромност? Може би защото Кунева - Пръмова затвори малките блокове на АЕЦ Козлодуй и също има принос в поскъпването на енергията? Което събрано с неизгодните клаузи подписани от нея с ЕС имат не малък принос в икономическата разруха на България. Впрочем облагодетелстваната от нея банка Париба й се отблагодари с пост в борда и дял в банката, нещо което тя отричаше, но сега е декларирала.

#11 Harry 16.04.2013 в 12:28:53

Фрида, не искам да казвам силни думи но какво общо има тук Чернобил?!! Чернобилския реактор е различен а типа реактори на малките блокове на Козлодуй работят и сега във Финландия и са същите като 5ти и 6ти блок но работят на открито? В Англия работят много ядрени блокове без външна оболочка! Истинската причина за закриването им е че Париба е инвеститор (собственик!) в "Черна вода" и така си освободи пазар за нейната енергия - 4* 440 = 1760 мегавата, доста голям пазар, а? Има и други причини, но друг път.

#12 Govedo13 16.04.2013 в 13:00:11

Поредната политическа пропаганда която всява страх и безпътност насаждайки мнението за безизходица с цел да се придобият за жълти стотинки огромни мощности,който ще донесат милярди на далавераджийте,които ще ги купят. Автора май забравя опцията измислената там комисия да излезне с решение с което целия евтин ток от държавните ВЕИ и АЕЦ се използва за вътрешна консумация и цената пада с 30/40% докато едновременно НЕК намаля с 80% таксите за износ на ток към съседните ни държави. Една Турция например е с хроничен недостик на електроенергия и ежегодно стабилно повишаване на нуждите й. Това което в момента НЕК прави е престъпна небрежност която ще доведе до изкуствен фалит. Те слагат тапа на чешмата си, после се оплакват,че са жадни и взимат кредити от чужди престъпници,за да си купуват ботилирана вода образно казано. Защо никой никъде не споменава,че България реално има нужда от 30% от мощностите си,за да покрие вътрешното потребление? Frida- bitch please... http://www.neimagazine.com/features/featuresafety-upgrades-at-kozloduy 3ти и 4ти както 5ти и 6ти бяха обурудвани с най-модерните системи за сигурност, освен това те са PWR реактори който работят на съвсем друг много по-сигурен принцип от този на графитно охлаждания в Чернобил. 90% от реакторите който се строят в момента са PWR. Козлудуй е доста модерна централа в сравнение с много западни такива и е издържала на най-строгите проверки възможни и в момента разполага с най-новата система за сигурност в Европа ако изключим разбира се централите,който в момента се строят което прави българските реактори едни много по-сигурни от 80% от реакторите в западна Европа. Затварянето на 1ви и 2ри е оправдано понеже те бяха само с 2 EDGs и доста остарял реакторен дизайн. Но 3ти и 4ти си бяха чисто престъпление- да ги затворят 2 години след като в тях бяха наляти милиони за подобрение и модернизация, тъпто обяснение,че били опасни и ЕС казал така е леко смешно понеже в Унгария работят същия дизайн реактори в Пакс но не са модернизирани и ЕС и Кунева си траят за това, да се подари НЕК на френската банка за жълти стотинки е особенно тежка форма на национално предателство и чуждопоклоничество. Цялото е една колосална далавера както Белене..

#14 VL-2 16.04.2013 в 13:23:34

Govedo 13, понеже съм си наложил по принципни съображения да чета каквото и да е в интернет до третата правописна грешка, то твоето излияние го прекъснах някъде на осмия ред. От прочетеното останах с впечатление, че мисъл няма. Само гола емоция. 1. За Турция се уточнихме. Огромен пазар, но друга преносна система. Приеми, че там честотата на тока е 60 херца за да ти е лесно да разбереш проблема. Ние сме с 50. И може да дадем ток на някаква част от Турция. Или всеки друг на пазара да го даде. В случая го дава друг. Пазар. Какво да го правиш? 2. Няма ТАКСА пренос. Има ЦЕНА ЗА ПОДДРЪЖКА на преносната система. Дали да е висока или ниска е решение на собственика след като си направи разчетите. Дали е изгодна или не е въпрос на пазара. След като си направи разчетите. И се оказва, че двете множества няма припокриващи се части. Толкова и нищо повече. 3. ВЕЦ са приоритетно собственост на НЕК. Естествен процес е да искаш да си ползваш своето, а не да купиш чуждо. Понятията "грижа за човека" и "грижа за бизнеса" винаги са се разминавали. 4. Има закони, хармонизирани са с другите европейски страни. Каквото за нас, това и за тях. Нали сме еднакви, да?

#15 Govedo13 16.04.2013 в 16:19:06

За грешките съжалявам, толкова с вградения транслатор на кафето. Относно мрежата грешиш дълбоко. Различните типове мрежи имат нужда от междинна инфраструктура, но това не значи че не са съвместими, добър пример за това е Япония> http://en.wikipedia.org/wiki/Fileower_Grid_of_Japan.svg http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency_changer В момента има работещи 2 400кВ далекопровода такива между България и Турция с обща дължина към 300 км. Относно легалните проблеми> http://www.admdlaw.com/energy-regulations-in-bulgaria-and-turkey-a-comparative-study/ Тази стратия дава добър обзор и доказва,че не е невъзможно да се продава ток но продаването му зависи от политическата воля на същата корумпирана сган която държи българската енергетика. Тук е също добре описана ситуацията в момента> http://www.icis.com/heren/articles/2013/03/04/9646463/turkish-electricity-imports-drop-as-bulgarian-exports-iran-capacity.html Реалността е че има пазар за енергия на нормални цени, през това време Козлодуй работи на на 1/3, за да може да се произвежда скъпа енергия от ТЕЦ базирана на договори,който не биха издържали в нормален съд.Вътрешното потребление може да бъде задоволявано на 100% от АЕЦ и ВЕЦ, докато ТЕЦ и ВЕИ могат да се използват за износ, тогава цената на тока в България може да е на половина на тази в момента и умрялата икономика и производство да се задвижат. Междувременно може да се реализират печалби от износ- не огромни такива на каквито са свикнали енергийните акули но в рамките на нормалното- достатъчно високи,за да продължат да са на върха и да контролират играта докато всички са доволни. Проблема е че те са прекалено мързеливи, некомпетентни и неспособни да правят пари от честен бизнес, по им е лесно да вземат 1-2 б подкуп веднага от колкото да спечелят 10 б в период от 30 години. В България пазара на енергия не следва никакви икономически правила а функционира на принципа на шуробаджанащината. НЕК работи умишлено на загуба с цел умишлено да фалира, виновниците ще вземат комисионни от чуждия спасител приватизатор.

#16 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 16:23:25

Само да питам: 1. Сигурни ли сте че Турция е на 60 Хз ? Айде пак да проверим.... 2. Говедо, ако в момента няма пазар за енергията ни и Козлодуй работи на половин мощност, кое те кара да мислиш, че ако го пуснем него за вътре, а по-скъпа енергия отива за навън някой ще я купи? Противоречие май? 3. Нещо за далаверките по Белене?

#17 VL-2 16.04.2013 в 16:44:47

Сефте и аз да използвам емотикон. Ама Оня отрковено ме разсмя. На 50 херца е. Ако четяхме, ама ние всички сме писатели, то щеше да се забележи, че това е просто пример. Дори и на 50.1. херца да е, пак не ни устройва. Дори ако имаш часовник който се синхронизира от честотата на мрежата и годишната му сумарна грешка е повече от 1 секунда (от такъв порядък е изискването), то пак не ни устройва.

#18 deowin 16.04.2013 в 17:54:50

>Нека да фалира НЕК. Ток ще се намери по един или друг начин! И откъде точно ще се намери? Да ти напомня ако е нужно - токът не расте по дърветата (не бъркай с круши), не пада от небето (не бъркай с дъжд), не се копае на нивата (не бъркай с картофи), и не се намира в гората (не бъркай с гъби). Всъщност, за хора като теб би било полезно да останете без някои от благините на цивилизацията (ток, вода, транспорт, комуникации) за месец-два, та да се научите да ги оценявате, вместо да ги имате за даденост, основно човешко право, който някой е задължен да ви осигурява. Щял да се намери ток.. Хах.

#19 Harry 16.04.2013 в 18:34:58

Нали либерастите ревете за пазарна икономика? Който си е инвестирал в скъпа енергия да си прави сметка къде ще я продава! Ние, БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД сме си инвестирали в АЕЦ, ВЕЦ иТЕЦ, построили сме си национална енергийна система и ще си купуваме от тях на приемлива цена. Това е пазарна икономика! Какво пазарно има да се правят миксове, държавата да им изкупува с преференции на частниците? Струва ми се че единствения печеливш частен бизнес е да се краде от и с помощта на държавата! Целия нео либерализъм е една измама, държавата взима от нас и дава на шепа олигарси, и у нас и в Америка.

#20 deowin 16.04.2013 в 18:48:19

Harry, хора като теб са адски забавни в противоречията между мнимите идеали, които изповядват, и собствените им материалистични подбуди. Та, значи, по принцип си против либерални възгледи (гадни либерасти!), пазарна икономика, и капитализъм, но когато иде реч за собствения ти джоб (непример, колко плащаш за ток), някак си магически се обръщаш наопаки. А крещящото противоречие - него дори не регистрираш.

#22 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 20:14:35

Бички Би ли обяснил Козлодуй ако ще 18 работещи реактора да има, това какво би подобрило днешната ситуация? В момента проблема е, че има ПРЕКАЛЕНО МНОГО мощности, а не че няма. Даже останалите работещи два се налага да ги спират, защото в БГ в момента ток не е нужен, а навън никой не го купува. Би ли обяснил в момента ако махна с магическата пръчка и изникнат още 20 реактора в Козлодуй, два в Белене и един в задния двор в на баба ти къщата , това с какво би подобрило ситуацията? Какво общо имат спрените реактори с днешните проблеми. Плииз експлейн, моля

#24 Harry 16.04.2013 в 22:06:20

Изобщо не е глупост, познавам ДИС от АЕЦа, освен в Русия ги обучаваха и във Франция, човека е наясно, има информация от чужди колеги. А от малките реактори наистина рязаха малки плочки, май аплети се казваха, за изследване, в отчаян опит да докажат че стоманата не е в добро състояние. Изследването доказа че са перфектни, като не успяха така, просто подкупиха едни мекерета, по масонска линия и те така. Разбира се тези реактори можеха да бъдат пуснати по всяко време,при екстрена ситуация, за да не стане това дадоха още един подкуп за ряазрязване на 1ви контур на 1ви и 2ри блокове и те вече са история. Когато Волен Сидеров счупи вратата на Министерския Съвет, беше защото е научил че масонското ни служебно правителство е взело пари за да разреже и 1ви контур на 3ти и 4ти блокове.

Новините

Най-четените