Българската бомба

Най-добре да зарежете илюзиите, ако имате такива, че следващото правителство ще осигури "живот в розово", бленуван след последните години на затегнати колани.

Никоя от политическите сили, които ни се умилкват, не биха могли да се справят, поради причината, че всяка една от тях е (съ)участник в поставянето на бомбите, които цъкат под т.нар. финансова стабилност.

Затова разчитайте на себе си, семейството и приятелите си, правете умни планове, не разхищавайте парите си, не вземайте заеми, работете.

А сега нека си представим, че 12 май е минал. Новото правителство, което и да е то, в каквато и конфигурация да е, се изправя пред няколко големи, ама наистина много големи проблема.

За един от тях решенията не търпят отлагане.

НЕК фалира - или токът поскъпва

Как да бъде спасена НЕК от фалит? Това е въпросът. Като се повиши цената на тока, като се изключат мощности, за да не се изкупува твърде скъпия ток или...

Държавната компания, която управлява големите ВЕЦ и язовири, и е собственик на мрежата високо напрежение, е декапитализирана поради три причини: проектите АЕЦ "Белене" и "Цанков камък" - и заемите за тях, скъпият зелен ток, вкаран в микса, и неефективният мениджмънт (и корупция).

По заема за "Белене" от 250 млн. евро в БНП Париба (срещу залог - мрежата за високо напрежение) бяха отчетени нанесени вреди на НЕК. Но не само този заем, разсрочен до май т.г., за който още не е намерено решение, е проблемът. Проблемът са още много други заеми към много други банки, опериращи на българския пазар.

Националната електрическа компания (НЕК) премина 2 милиарда лева задължения още в средата на 2012 г. и сега, макар финансовият й отчет за 2012 г. да липсва, върви към 2.4 милиарда, което е близо 60 на сто от активите й.

Повишените с 13% от 1 юли м.г. цени на тока така и не помогнаха да се преодолее кризата. Неизбежно е ново двуцифрено повишение на тока от 1 юли т.г. Въпросите са: с колко и кой ще поеме отговорността.

А и за първи път от 1 юли т.г. в цената на тока ще се начисляват и емисиите въглероден двуокис на тецовете за цяла година, след като досега беше за 6 месеца. Това е неизбежно и този разход няма как да остане непризнат.

И в момента НЕК продължава практиката от последните години, откакто скъпият зелен ток беше вкаран в микса, да не се разплаща с производителите, по-специално ВЕИ-ата. Средно неразплатени на месец остават задължения за близо половин милиард лева. В същото време НЕК изисква да й бъде платена такса пренос (17.52 евро за киловатчас) от производителите по една проста причина - нуждае се от кеш.

Износът не е панацея

Председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски заяви вчера пред БГНЕС, че потреблението на електроенергия в региона се е сринало с над 30%, а износът също е намалял с над 30%.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев вече каза, че не е в правомощията му да намали такса пренос, за да се отпуши поне малко износът ни, но очаква ДКЕВР да направи това с промени в тарифата.

Регулаторът бездруго е длъжник на НЕК, тъй като "благодарение" на натиска оттам държавната компания купува скъпа електроенергия - и така субсидира тецове и зелените централи чрез високи изкупни цени, а е принудена да я продава евтино.

БЕХ, шапката на държавната енергетика, отчаяно се опитва да намери кредит, за да стабилизира НЕК. Другият обсъждан вариант беше да пусне емисия облигации, но заради страха, че може да не бъдат пласирани, холдингът се въздържа. Засега само лондонският клон на Дойче банк е готов да отпусне заем за 250 млн. евро на БЕХ, съобщи "Труд" наскоро.

Крайното решение още не е намерено, но падежът на заема към БНП Париба е в края на май.

Цената на тока трябва да бъде включена в предизборните платформи на партиите, които избягват темата за енергетиката, предпочитайки да говорят утопии за хиляди работни места, сигурност, работа, благоденствие и всички останали клишета. Сякаш досега са ни ги осигурили.

Питайте ги за цената на тока

Типично за България, говорилнята преди избори е лишена от актуалност и конкретика, сякаш се провежда на друго време и в друго място и вместо цената на тока и състоянието на енергетиката да са ако не първия, то втория от всички въпроси към втурналите се на избори, подмененият дневен ред започва със СРС.

Естествено, всеки, който говори за повишение на цени, си дава сметка, че може да предизвикат повторни протести. За това вече предупредиха, естествено, синдикалистите.

Тепърва държавата в лицето на МИЕТ като принципал на "Мини Марица Изток" ще трябва да определи изкупна цена на въглищата, тъй като това става на годишна индексация, а такава не е правена в последните години. Предвид ниското потребление на ток, икономическата логика диктува, че ще бъдат намалени и количествата въглища, които мините добиват.

Това означава, че ще се генерира напрежение в Старозагорския район, където е съсредоточен добивът на въглища и централите, които добиват ток от тях, както и в Пернишко. Освен държавните компании, това ще засегне и тези на Христо Ковачки.

Държавата не разполага с механизми за осигуряване на алтернативна заетост - в случай че се наложи да бъдат освобождавани миньори. Колкото помогна оная държава на освободените от ГОРУБСО след постановленията на кабинета на Ф. Димитров през 1992-а, толкова ще помогне и тази.

Предвид мрачните прогнози на МВФ, че безработицата у нас ще продължи да расте до 2015-а, достигайки 15% при днешни малко под 13%, сривът в енергетиката само би допринесъл за повишаване на този показател.

Но наред с НЕК, осигуряването на свежи пари и цената на еленергията, бъдещият кабинет ще трябва да помисли и върху нов механизъм на ценообразуване на цената на тока, а паралелно с това да разшири групата на българите, които се нуждаят от енергийно подпомагане. Крайно наложително в страна с бедност като българската. Някои експерти препоръчват дори диференциация при подпомагането на енергийно бедните българи.

Всичко това очаква решенията на следващите управляващи след по-малко от месец. Така че не питайте на предизборните сбирки за работните места - те без това не зависят от тях, питайте ги какво ще правят с цената на тока.

#5 VL-2 16.04.2013 в 11:34:00

Ами работете де. Цената на тока си е ОК - доходите са ниски! Всъщност, писателят пише в условно наклонение за вече случили се неща. Да, НЕК на 12'ти фалира. И какво от това? Да, БЕХ едва ли ще получи "кръпката" наричана заем. И какво от това? Да, Париба ще придобие правата върху преносната мрежа. И какво от това? Да, Париба ще предложи на търг сегменти от тази мрежа. Това е гарантирано добро развитие на нещата. Да, НЕК няма да си плати задълженията към АЕЦ Козлодуй. И какво от това? Въпросът е защо се допусна натрупването на огромна сума за плащане, повече от достатъчна за да събори крехкото равновесие работя/спрял съм. Тук е спорно дали е добро или лошо, но само от гледната точка, че се губи един високотехнологичен отрасъл със специалистите му. Но пък "надежда всяка тука оставете" за глобално решаване на проблема с кадрите, дори и не само в ядрената сфера. То ако имаше кадри, щеше да има дейност, щеше да има производство, щеше да има нужда от електроенергия ... И щяхме да си говорим в момента за съвсем други неща. Кадры решают все! Й. В. Сталин http://vybor.ua/uploadfiles/article/50fac6d6192dd.jpg

#7 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 12:04:54

Бойчо Откога червените тикви почхнахте да разбирате от пазарни цени? Няма как да падне цената въпреки пониженото потребление, щото има едни 2 млрд. заровени в един гьол, които сега някой трябва да ги изплаща сега независимо от потреблението. А ти не е лошо да си мълчиш - как гласува на референдума всъщност?

#14 VL-2 16.04.2013 в 13:23:34

Govedo 13, понеже съм си наложил по принципни съображения да чета каквото и да е в интернет до третата правописна грешка, то твоето излияние го прекъснах някъде на осмия ред. От прочетеното останах с впечатление, че мисъл няма. Само гола емоция. 1. За Турция се уточнихме. Огромен пазар, но друга преносна система. Приеми, че там честотата на тока е 60 херца за да ти е лесно да разбереш проблема. Ние сме с 50. И може да дадем ток на някаква част от Турция. Или всеки друг на пазара да го даде. В случая го дава друг. Пазар. Какво да го правиш? 2. Няма ТАКСА пренос. Има ЦЕНА ЗА ПОДДРЪЖКА на преносната система. Дали да е висока или ниска е решение на собственика след като си направи разчетите. Дали е изгодна или не е въпрос на пазара. След като си направи разчетите. И се оказва, че двете множества няма припокриващи се части. Толкова и нищо повече. 3. ВЕЦ са приоритетно собственост на НЕК. Естествен процес е да искаш да си ползваш своето, а не да купиш чуждо. Понятията "грижа за човека" и "грижа за бизнеса" винаги са се разминавали. 4. Има закони, хармонизирани са с другите европейски страни. Каквото за нас, това и за тях. Нали сме еднакви, да?

#16 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 16:23:25

Само да питам: 1. Сигурни ли сте че Турция е на 60 Хз ? Айде пак да проверим.... 2. Говедо, ако в момента няма пазар за енергията ни и Козлодуй работи на половин мощност, кое те кара да мислиш, че ако го пуснем него за вътре, а по-скъпа енергия отива за навън някой ще я купи? Противоречие май? 3. Нещо за далаверките по Белене?

#17 VL-2 16.04.2013 в 16:44:47

Сефте и аз да използвам емотикон. Ама Оня отрковено ме разсмя. На 50 херца е. Ако четяхме, ама ние всички сме писатели, то щеше да се забележи, че това е просто пример. Дори и на 50.1. херца да е, пак не ни устройва. Дори ако имаш часовник който се синхронизира от честотата на мрежата и годишната му сумарна грешка е повече от 1 секунда (от такъв порядък е изискването), то пак не ни устройва.

#22 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 20:14:35

Бички Би ли обяснил Козлодуй ако ще 18 работещи реактора да има, това какво би подобрило днешната ситуация? В момента проблема е, че има ПРЕКАЛЕНО МНОГО мощности, а не че няма. Даже останалите работещи два се налага да ги спират, защото в БГ в момента ток не е нужен, а навън никой не го купува. Би ли обяснил в момента ако махна с магическата пръчка и изникнат още 20 реактора в Козлодуй, два в Белене и един в задния двор в на баба ти къщата , това с какво би подобрило ситуацията? Какво общо имат спрените реактори с днешните проблеми. Плииз експлейн, моля

#26 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 22:26:27

Развален грамофоне, въпроса беше какво щеше да е различното в момента ако имаме още 20 работещи реактора? Остави евроатлантическите бръщолевения

#28 Оня Дето Го Трият 16.04.2013 в 22:45:49

Добър отговор на моя въпрос и най-вече конкретен. Спамиш

#29 Danisco 16.04.2013 в 23:06:21

Защо, защо, защо...!? Защо в Бг няма електроборса? Пазар - борса, на който производителите ще излизат да продават електроенергия, а посредниците - в т.ч. и ЕРП-тата, и износители, ще излизат да купуват електроенергия! Нима елекроенергията е нещо резлично от "Стока". Или не е нещо, което се купува - продва срещу паричен еквивалент!? Сбъркана работа! Това е "Електроенергийният микс"! Да запазим миньорите, да са живи-здрави електро-машините! Да живеят Фотоволтаиците!!!! Изнасилване на пазара! А пазарът мълчи! Нищо, че е еб@ан отвсякъде...

#31 Battleground 17.04.2013 в 05:40:25

Така или иначе държавата я продават на части поне, нека да я продадем на човек, който ще я развие! Направо да я обявим в сайтовете за продажба и това да е

#32 Battleground 17.04.2013 в 05:51:48

Danisco Защо това, онова Не произвеждаме и изнасяме нищо различно от - Гащи и зърно! За сметка на това внасяме... Внасяме компютри, компоненти, лаптопи, електроуреди, автомобили, пиратки, оръжия (газови и бойни), мобилни телефони, автобуси и камиони и т.н. В същото време държавата се разпродава на поразия - Предприятия и други подобни на безценица се продават! Купува ги някой чужденец, който съответно е запознат много добре с положението в страната, разработва ги като наема работници от България, които са достатъчно глупави да работят за 300, 400 лв. пък на неговите хора да дава по 3, 4 хиляди. Всичко дето го произвежда го пласира на нашия пазар и единственото нещо, което печели държавата от този завод да речем, това е само едни скапани данъци! И още куп недоразумения...

#33 Оня Дето Го Трият 17.04.2013 в 08:44:15

Бички Говориш като Болен Сидеров - от два несвързани факта вадиш трети още по несвързан извод. Като сме докарани дотам да не ни трябва нищо и сме щели да ходим по цървули, какво променя факта че бихме имали 6 работещи реактора на Козлодуй примерно? А обясни.

#39 Оня Дето Го Трият 17.04.2013 в 16:41:34

Това не отговаря на въпроса какво щеше да правиш сега ако имаше шест работещи реактора на Козлодуй. Пазара си е пазар и това кой се бил преориентирал е глупав довод, защото никой не е абониран да купува от теб доживот. В момента никой в региона не ще да купува и от половин реактор, а ти ми говориш че проблема бил с неработещите 5 и половина реактори

#41 Оня Дето Го Трият 17.04.2013 в 17:48:21

Е като няма нужда от нищо, за кво ревеш че били затворени някакви блокове в АЕЦ? Реви че са затворени фабрики и фирми. Даже и да се отворят всичките блокове на Козлодуй, в момента това ще създаде проблем, а няма да е решение на проблем. Или просто ти е кеф да си дърдориш...

Новините

Най-четените