Ето как богатите и известните се подготвят за нашествието на коронавируса

Новият коронавирус не признава държавни граници или социални такива. Това обаче не означава, че и при него няма елемент на социално разделение.

"На път за Париж", пише Гуинет Полтроу в своя Instagram профил под нейно селфи от самолета за френската столица, където се проведе ежегодната Седмица на модата. На снимката актрисата е с черна респираторна маска, която покрива по-голямата част от лицето й.

"Вече съм била в този филм", допълва Полтроу, като визира ролята си в трилъра от 2011 г. "Заразяване".

Накрая звездата пише: "Останете в безопасност".

Само че за разлика от Кейт Хъдсън и Бела Хадид, които също наскоро позираха в евтини маски за еднократна употреба, Полтроу носи съвсем различно средство за предпазване. Основателката на лайфстайл бранда Goop е сложила скъпа маска за градски условия, която се произвежда от шведската компания Airinium и предлага пет слоя защита, облечени в "свръхнежен към кожата материал".

Полтроу и много други като нея пренебрегват напълно препоръките на лекарите да се въздържат по манията с маските, а продуктите на Airinium започват от 69 долара и достигат до 99 долара за брой. Шведските маски могат да бъдат забелязани на лицата на редица инфлуенсъри, напълно разпродадени са и следващото зареждане ще бъде чак през април.

В аптеките на елитни региони като нюйоркския Гринуич маските от по-плътни материи и тези с филтри за въздуха също са изчерпани. Там дори са съставени списъци с чакащи за маски, които достигат до 300 души.

Доста от хората, които търсят маски, са скромни и спокойни, но други се опитват да използват името си, за да получат това, което търсят.

Те подмятат реплики като "Знаеш ли кой съм аз?" или "Знаеш ли за кого работя?", но за щастие фармацевтите не се поддават на манипулации.

"Cambridge Mask Company" - британска компания за производство на маски с "филтриращи слоеве за твърди частици и въглероден диоксид" - се сблъсква със скок от 20 до 30 на сто в търсенето на продуктите им, които струват по около 30 долара бройката.

Богатите не пестят средства, щом стане въпрос за това да минимизират шансовете да се сблъскат с коронавируса.

Топ мениджърите сменят първата класа при полетите си с частни самолети. Травъл инфлуенсърите сменят плановете си за пътувания и си избират по-безопасни дестинации, дори и да са по-скъпи. Заможните пациенти плащат щури пари за консултации с реномирани доктори и за достъп до ВИП здравни услуги.

Защо да похарчиш жълти стотинки за дезинфектант за ръце от близкия супермаркет, когато европейски брандове за луксозни стоки ти продават лосиони без отмиване с флорални нотки и аромат на круша и бергамонт за 35 долара шишенцето и наличните им количества вече са изчерпани.

Можете да си закупите и глезотии като дезинфектант във формата на патенце за "скромните" 15 долара.

Изпълнителният директор на компанията Астер Доруард, която произвежда въпросните дезинфектанти, казва, че сайтът им регистрира десетки поръчки на минута. Тя допълва и че клиентите й обикновено закупуват големи количества и се чуди на глас за колко дни напред ще стигнат складовите наличности.

Доруард е сигурна в едно - хората се опитват да се запасят с дезинфектанта, докато го има наличен.

А как успяват тези богаташи да летят, без да са в досег с вирусите? Дори и във времена, в които няма никакви епидемии, самолетите са доста мръсно място, пълно с бактерии, и мнозина избягват да ядат или да ходят до тоалетната на борда, ако могат да си го позволят.

В момента всеки, който има финансовата възможност, плаща допълнително, за да избегне дългите опашки за чекиране и дори да лети с частен самолет, като второто е идеален вариант да се избегнат пълните със заразени градове и да отскочиш до вилата си на Бахамите.

Други заможни споделят, че са се затворили в скъпите си домове, но имат планове за бягство, които включват също толкова скъпи хижи в горите на Айдахо например.

Някои компании за частни самолетни превози вече се рекламират като такива, с които ще избегнете коронавируса.

Те взимат по около 20 хил. долара за по-кратки дестинации и не се оплакват от липса на клиенти, но срещат и критики, че маркетингът им е признак на крайно лош вкус. В отговор превозвачите казват, че не искат да предизвикват паника, а просто да изтъкнат какви са опасностите от обикновените граждански полети.

Спешните отделения са друго място, което мнозина се опитват да избегнат на всяка цена. Така по-богатите пациенти, които все пак искат достъп до денонощна медицинска помощ, се снабдяват с ВИП пакети за частни болници, където ще им предложат отделни стаи, дори и случаят да е спешен.

Откакто коронавирусът стъпи в Западна Европа и САЩ, търсенето на тези оферти скача до небето. Тревогите около болестта карат хората да се презапасяват с грипни лекарства и да се притесняват дали няма да свършат медикаментите и/ или маските.

Тези, които имат възможност, си поръчват доставка до вкъщи на маски и медицински продукти, за да избегнат претъпканите аптеки.

Някои фирми стигат още по-далеч, като предлагат изработени по поръчка и мерки на клиента респираторни маски. Заедно с това дават и строги указания как трябва мъжете да поддържат брадите си, за да са ефикасни маските.

Богатите прибягват и до стерилни паник стаи - луксозни бункери, които могат да изглеждат по различни начини. Разбира се, думата "стая" рядко е точна. Тези помещения са снабдени със системи за въздушно налягане, които да не позволяват патогените да циркулират във въздуха, и са оборудвани с бани и тоалетни с филтрирана вода.

В някои кътчета на Силициевата долина технологичният елит изкупува изоставени ракетни силози и ги превръща в луксозни скривалища, предназначени да се крият именно от заразите.

Мария Лаио, бивш партньор в суперуспешен стартъп, например вече се е заредила с консервирана храна, тоалетна хартия и дезинфектанти в очакване на епидемията.

Най-важната част от оборудването й е пречиствател за въздух на стойност почти 1000 долара.

Лаио споделя, че продължава да чувства, че не е напълно готова за Апокалипсиса, но ако най-лошото стане, поне е по-подготвена от 99 процента от хората.

Неин колега пък допълва, че се е запасил с храна за около четири месеца напред, но освен това си е купил стетоскоп и уред, който измерва нивата на кислород в кръвта.

Той обаче държи да се разграничи от тези, които се подготвят за неща като ядрена война или нашествие на извънземни и се оправдава, че просто иска да си е самодостатъчен за месец или два, ако се наложи.

Новините

Най-четените