Да гласуват ли затворниците

През ноември изтича срокът на ултиматума, който съдиите в Страсбург предявиха на британските власти, изисквайки от тях да отменят тоталната забрана за гласуване от страна на затворниците.

Великобритания остана последната страна в Западна Европа, където гласуването на избори - независимо местни или парламентарни, по време на действието на присъдата, е забранено. Дори и да имат условна присъда.

Според Европейския съд за правата на човека в Страсбург такава забрана е грубо нарушение на правата на човека, и оттам заплашват, че ще започнат да присъждат компенсации на всички лишени от избирателни права британски затворници, ако властите не "хуманизират" законодателството до края на ноември.

Един много полезен член на британското общество...

Европейските магистрати в Страсбург не са измислили сами това изискване - това, все пак, е съд и той може да реагира само когато бъде сезиран. Иск с жалба, в която сезира съда за нечовешко лишаване от избирателни права, подаде гражданинът на Великобритания Джон Хърст. Един наистина полезен член на британското общество.

Син на имигрантка от Латвия, Хърст така и не успял да си намери достойно заниманиве в живота - едва 20-годишен той попада в затвора за грабеж и подпалвачество. След пет години зад решетките той излиза на свобода, но отново се връща в затвора, след като съсича с брадва хазяйката, при която е наел квартира. За втори път жестокият британски съд дава на Хърст 15 години затвор, тъй като сметнал, че 7 удара с брадва са непредумишлено убийство.

По време на престоя си в затвора Джон "добавил" още 10 години отгоре към присъдата си - за агресивно поведение и нападение над един от пазачите на затворниците. Така, оказвайки се с предостатъчно свободно време - все пак, 30 години в затвор, Хърст започнал да пише жалби и да подава искове срещу началниците на затвора и правителството на Великобритания по всички възможни поводи.

Над 40 съдебни процеса с участието на Хърст, и два спечелени

След неподозираната гражданска активност, която развива, британското правосъдие е въвлечено в над 40 съдебни процеса с негово участие. Повечето от тях Хърст загубил, но има и две победи. Хърст успял да спечели няколко компенсации: за някакви пластинки, които се изгубили, докато е бил в затвора, и за несправедливо хвърляне в карцера.

В края на краищата му дошло наум да съди Великобритания, заради лишаването си от избирателни права по време на присъдените му 30 години зад решетките. Какво пък - независимо че той, без да жали сили, е грабил, убива и пилял пари на данъкоплатците заради съдебните процеси, властта му отказва правото да гласува. Един-единствен глас, който тежи колкото гласа на сър Пол Маккартни или престарелият британски генерал лорд Браун.

Върховният съд на Великобритания отказва на Хърст. Тогава той се обръща към Страсбург - и печели делото. През 2005 г. ЕСПЧ постановява, че по делото на Хърст британските власти са нарушили основни човешки права и са длъжни да отменят забраната за гласуване на осъдените. В краен случай загубата на избирателни права може да остане само за определени видове престъпления.

В началото британските власти не отдават особено значение на вердикта. Тази забрана е приета от Обединеното кралство близо половин век по-рано, през 1870 г., с аргумента, че разширяването на политическите права права и свободи в дадения случай не е от полза за обществото. Оттогава нито една от големите политически партии не е възразявала срещу нея.

Съдът в Страсбург издаде своя вердикт още през 2005 г., но нито предишният кабинет на лейбъристите, нито сегашното коалиционно правителство от консерватори и либерални демократи не реши да променя каквото и да било в това отношение в британското законодателство.

Британците vs магистратите от Страсбург

Напротив, през февруари 2011 г. мнозинството депутати от трите големи фракции гласуваха против отмяна на забраната.

След толкова убедително гласуване, британците се надяваха, че темата вече е закрита, тъй като еднозначното решение на избрания на демократични избори парламент би трябвало да тежи повече отколкото постановлението на едни международни чиновници, било то и съдии, които никой не избира и никой не контролира. Но съдиите в Страсбург са на друго мнение: през май 2012 г. те дадоха 6 месеца срок на британското правителство, за да се поправи. Не го ли направи - ще завалят искове с искания за компенсации.

След всичко това да се съгласят с исканията на съдиите би се превърнало за британците в нечувано национално унижение. Затова наскоро премиерът Дейвид Камерън за пореден път заяви, че, докато той е премиер, британските затворници няма да получат право да гласуват.

Пред Великобритания сега има два варианта. Или да напусне Съвета на Европа и да прави компания на Беларус, която, единствена от всички европейски страни, е извън организацията, или нонстоп да плаща на затворниците си компенсации по заведени искове, за които е предварително ясно, че ще бъдат спечелени.

Съдът в Страсбург обикновено присъжда неголеми компенсации - около 3000-5000 евро. В Обединеното кралство има близо 100 000 затворници, т.е. всички искове биха възлезли на сумата 0.3 - 0.5 млрд евро.

Разбира се, изплащането им ще се разтегли във времето, но, от друга страна, съставът на затворниците постоянно се обновява, увеличавайки по този начин сумите, които ще изтекат от британския бюджет за евентуалните обезщетения.

Какво могат да променят гласовете на затворниците

И всичко това заради факта, че професионалните специалисти по правата на човека са решили, че правото на глас едва ли не е основно право на всеки човек. И отстъпва по това само на правото на живот. Макар че, следвайки логиката, трябва да е точно обратното.

Все пак правото на глас дава възможност на човек да повлияе не само на собствения си живот, но и на живота на своите деца, роднини, колеги, случайно срещнати минувачи, а често и на съдбите на милиони и понякога на стотици милиони души по света.

Човек, който не може да вкара в ред собствения си живот, му се доверява правото да определя съдбините на цяла една държава, при това наравно с най-добрите й и съвестни граждани...

В чисто статистически план, гласовете на затворниците са незначителен дял. Те ще се разтворят в средата на послушното на закона мнозинство дори без да оставят и следа. Така ли е? Само така ни се струва.

Съдейки по последните избори във Великобритания, 100 хиляди британски затворници биха могли да вкарат в парламента двама свои представители, дори и гласувайки в собствените си райони. Само за сравнение: националистите от Партията на Уелс вкараха трима свои депутати.

А ако се разхвърлят гласовете на затворниците по различните окръзи? На изборите през 2005 г. лейбъристите спечелиха с не повече от 750 000 гласа преднина пред консерваторите.

Според британската избирателна система всеки окръг избира само един депутат, събирайки обикновено мнозинство гласове - т.е. "Първият печели". Така че 100 000 гласа от затворниците могат наистина да променят хода на изборите.

САЩ обаче не членува в Съвета на Европа

Колко са важни гласовете на затворниците става ясно, ако дадем пример със САЩ, където в затворите са над 2 милиона души, а изходът от президентските избори понякога "виси" заради няколко хиляди гласа. Но, за щастие на американците, те не са част от Съвета на Европа и няма кой да ги превъзпита по темата "равни права и свободи".

В Съединените щати затворниците имат право да гласуват само в два щата от общо 50 (окръг Колумбия и Пуерто Рико не се броят като щати - бел.р.), а в десетки щати затворниците са лишени от избирателни права в продължение на няколко години след като излежат присъдата си.

А Русия, където на затворниците също е забранено да гласуват, както във Великобритания, е член на Съвета на Европа. Което означава, че рано или късно може да се озове в аналогична ситуация. Сега засега я спасява факта, че нито един затворник не се е жалвал в Страсбург, като британеца Хърст.

Ако го направи, съдиите със сигурност ще се произнесат, че правата на човека са еднакви навсякъде. Макар че в руските затвори по традиция попадат толкова много свестни хора, че избирателната система от това може и да спечели.

От друга страна може да спечелят и властите: затворът, както и армията, може да гласуват дисциплинарано. Така че в случая с Русия възстановяването на правата на затворниците да гласуват по-скоро ще се обърне в нарушение на правата на свободните гласове.

#1 Bobby_gBG 02.11.2012 в 10:06:25

Евр(оп)ейският съд за правата на изродите за пореден път нанася свой удар по цивилизована Европа, и прави всичко възможно да затрие и опростачи бялата раса, отнемайки и всякакви методи да се защити от влиянието на боклуци, престъпници и изверги... Нищо чудно че САЩ не членуват, и както многократно съм заявявал - и ние отдавна трябва да се махнем от там, и затворниците да бъдат принудени да бачкат, а отнемането на избирателните им права - както по време на присъдата, така и 2-3 години след това, включително и за условните присъди, ми се струва като отлична идея. Да не забравя и отнемането на правата и на хора без завършено основно образование... Е тогава вече демокрацията може и да има шанс. Когато гласа на неграмотен манго най-сетне не тежи колкото този на президента на мултимилионна компания, или всепризнат учен... Паразитите винаги ще гласуват за най-обещаващия популист, дето едва ли не ще им каже цял живот да не работят, и че ще бъдат издържани от държавата през това време.

#2 onufriy 02.11.2012 в 11:09:02

Бобчо, отнемането на избирателни права на осъдени е удобен прийом за всеки управлявщ да потиска опонентите си. Да си припомним знаменитата реплика: "Дайте човека, параграф все ще се намери!" Не знам дали влезе в сила, но преди години искаха да криминализират притежаването на дрога за собствено ползване. Да се придвижваш с технически неизправно МПС също е престъпление. В Ню Джързи е престъпление да пътуваш на стоп или да спиш в една стая с гаджето си, ако не сте женени. И кво ся: полисна демокрация - могат да гласуват всички, освен жените, децата, робите, бедните и тея, дето не са наши хора. Ми тогава да си гласуваме сите под строй за един кандидат и да не се разправяме с глупости...

#3 onufriy 02.11.2012 в 11:19:30

Да не говорим за тона на статията: ако го правим ние е демократично, морално и хуманно, ако го правят руснаците е от тоталитарни съображения. Ако руснаците обаче направят стъпка, в препоръчаната (не следваната) от нас посока, то би било от още по-тоталитарни подбуди. Да се осéреш, с главо У.

#4 Ицо 02.11.2012 в 11:57:33

Подкрепям Bobby_gBG !!! Явно и Българския съд гледа от Европейския съд за правата на човека в Страсбург - да дава права на изродите, лентяите, бандитите И по този начин да потъпква правата на честните граждани. Но сега това е чудесен повод Великобритания да излезе от Съвета на Европа. Англичаните поне имат достойнство, за разлика от българските управляващи, които са гъзолизци. Ще ми е любопитно какво ще направят Англичаните.

#5 Bobby_gBG 02.11.2012 в 12:42:50

2 onufriy | 02.11.201211:09 Бобчо, отнемането на избирателни права на осъдени е удобен прийом за всеки управлявщ да потиска опонентите си. Да си припомним знаменитата реплика: "Дайте човека, параграф все ще се намери!" Не знам дали влезе в сила, но преди години искаха да криминализират притежаването на дрога за собствено ползване. ------------------------------- Ама то си е така - няма "еднократна доза", няма "собствено ползване" - всички са в кюпа. Ако ще и с 1 грам да си - пак няма много разлика с това да си с 1 килограм, пак си на съд и може да влезеш в затвора, просто при по-голямо количество присъдата ще е по-дълга... Така че говориш абсолютно празни приказки. "Удобен прийом" е в държави дето се водят "авторитарни" или "диктатури", където опозицията гние из затворите. А тези държави поначало не са в съвета на Европа, и на тях въобще не им пука че има такива правила. Така че това е поредното антиевропейско решение, което може би още повече ще катализира процеса в който Англия ще напусне ЕС.

#6 Borracho 02.11.2012 в 12:49:50

От Боби е напълно очаквано да подкрепи подобна тоталитарна мярка без много много да му мисли. Добре че има и хора с мнение, като това на Онуфри за да обяснят как всъщност такива уж правдиви мярки всъщност целят да убият свободата и на тези, които още не са осъдени за нищо! Боби, а ти си помисли като ти спретна една постановка с 2-3 свидетеля от мойта махала и като те осъдя, че си ме набил - после аз ще продължа да си гласувам за по 100-200 лева, а ти не! Не звучи добре нали?

#7 onufriy 02.11.2012 в 13:47:21

Така че говориш абсолютно празни приказки. "Удобен прийом" е в държави дето се водят "авторитарни" или "диктатури", където опозицията гние из затворите. А тези държави поначало не са в съвета на Европа, и на тях въобще не им пука че има такива правила. ------------------------------------ Така си е то. Те държавите се "водят" в тефтера на хоремага, откъдето черпят сведения и авторите на статията. А! Ами Русия? Тя не беше ли в Съвета на Европа? А сега де!

#8 onufriy 02.11.2012 в 13:52:50

Така че това е поредното антиевропейско решение, което може би още повече ще катализира процеса в който Англия ще напусне ЕС. ------------------------------------------------ Абслютно! Това са диверсии, стимулирани от Саудитска Арабия, за да се подкопаят основите на демокрацията. За домашно на Боби: да се състави листа на про- и антиевропейските решения.

#9 корейче 02.11.2012 в 15:34:18

За да се реши проблемът с политическите затворници, смятам, че е най-добре да се забрани на затворниците, осъдени за престъпления срещу личността да нямат право да гласуват. Ще ме извинявате, ама изнасилвачи, педофили, убийци, изнудвачи, хора, които отвличат и т.н. не би трябвало да имат право на глас. Не съм убедена и че крадците и измамниците би трябвало да имат това право, но да кажем, че те са били принудени поради бедността си и т.н. Също и наркотрафикантите, сутеньорите и всякаква такава паплач да определят бъдещето на страната? А относно това, че ще вкараш опонентите си в затвора - ти колко опоненти можеш да вкараш, които ще направят някаква значима разлика на изборите? Ако говорим за свободна страна, това е доста трудоемка и безсмислена задача.

#10 lele male 02.11.2012 в 15:57:21

http://www.youtube.com/watch?v=QRu_8L3sRcg&feature=related Условно осъдените да имат право... Осъдените... да си носят последствията!

#12 паяка 02.11.2012 в 17:45:04

Затворниците са внедрени в места за лишаване от свобода. Значи формално нямат свобода, нямат в себе си документи за самоличност, с които да удостоверят пред избирателните комисии себе си.Това правят всички явили се в гласоподавателните секции.Е?

#13 паяка 02.11.2012 в 17:59:09

http://www.youtube.com/watch?v=1e1nQKKgjnk

#14 pepe 02.11.2012 в 20:08:49

Абе хора, вие наистина не разбирате нещо основно - индивидуалните права се дават в демократичните държави не толкова заради индивида, на който те се дават, а заради обществото, което ги дава. Зада изградиш демократично общество трябва да го градиш от свободни и силни индивиди с чувство за собствено достоинство и увереност в собствените сили и способности, които освен това са способни и да общуват нормално - като такива. Не можеш да изградиш здраво демократично общество от слаби, озлобени, неконтактни индивиди, потиснати от държавата, "закона" или някаква върхушка. Затова защитата на индивидуалните правяа се превръща в обществен приоритет номер едно, дори когато въпросните права отиват отвъд възможността им за практическо използване и значение за индивида и стават въпрос по-скоро на теория. Правото на гласуване на всеки индивид, специално включването на затворниците в него вероятно няма никакво практическо политическо значение, правото на глас в случая значи едва ли има практическо значение и за индивида - той си е в затвора, обаче има значение за изграждане на общество от определен тип, формирането му по даден модел, доближаването му до определен идеал даже ако щете. Силното общество е съставено от силни индивиди. Това предполагам е лесно за разбиране. А практическия опит на западноевропейските държави /и САЩ/ показва, че зада изградиш силна държава ти трябва силно общество. Това не е толкова очевидно и еднозначно, но все пак европейската история каточели го доказва - че за силна държава трябва силно общество /нашата пък доказва обратното/.

#16 Кака Мара 02.11.2012 в 23:29:50

Хм, аз не съм юрист, но винаги съм живяла с илюзията, че осъдените няматграждански права.Гласуванетое гражданско право.Значи осъздените затова са осъдени-за момента те са такада се каже извън общиството, тъй като са нарушили принципите на общността.Е, как ще гласуват тогава? Как ще определят накъде да се развива същото това гражданко общество, което саотрекли чрез престъплението си?Що да дивотия се обсъжда въобще???

#18 паяка 03.11.2012 в 12:01:33

Наричат се не "граждани", а "лицето еди кое си"

Новините

Най-четените