Български животни

Който не тегли кредити е глупак - инфлацията обезсмисля спестяванията. Трябва да гоним десет процента годишен икономически ръст. Имотите са най-изгодната инвестиция, тъй като цените им могат само да се покачват. Да си купиш акции на фондовата борса е готино. България скоро няма да е същата, защото американските инвестиционни банки ще ни изкупят.

Подобни истории заливаха медиите само допреди пет - шест години и горко на тези, които се опитваха да пишат срещу течението. Добре знаем какво стана след 2007 г., но важният момент е, че въпросните истории не се разказваха, защото тогава икономиката се раздуваше. Всъщност икономиката се раздуваше, защото се разказваха подобни истории.

Или поне такава е логиката на нещата според двама известни американски икономисти - Джордж Акерлоф и Робърт Шилер. В книгата "Animal Spirits" от 2009 г. те заявяват, че класическият икономикс не работи, защото изключва от обясненията си психологията. След като се запознаем с тази любопитна теория, ще се опитаме да я приложим към България.

Змийско масло за народа

"Никога няма да разберем важните икономически събития, ако не приемем факта, че причините им до голяма степен имат ментален характер", започва книгата. Но през последните десетилетия икономическата теория твърдеше, че в умовете на хората е паднала икономическа бомба.

Хората са представяни за рационални информирани създания, движени единствено от меркантилни цели. Например вината за сегашната финансова криза се вменява на второкласните ипотеки, теглени от неблагоразумни хора. Това е така, но не е ли по-съществена онази нагласа, склонила бедняци да купуват скъпи жилища, банки да им ги продават, а правителствените регулатори - да стоят безучастни?

Акерлоф, който е Нобелов лауреат за 2001 г., и Шилер - автор на влиятелен индекс за цените на имотите в САЩ, далеч не твърдят, че най-добрият икономист е психиатърът. Но пропуските на повърхностната рационална икономика според тях водят и до опасни празнини в регулациите.

Представете си квадрат, разделен на четири кутийки, показващ дали човешките мотиви са икономически или неикономически, а реакциите - рационални или ирационални. Официалната икономическа теория се занимава само с едната кутийка: рационални отговори на икономически мотиви. Другите три квадратчета стоят празни.

Празнините в икономическото знание създават възможности за продажба на "змийско масло", което от своя страна сее недоверие на пазарите и вкарва реалната икономика в продължителни периоди на песимизъм. "Змийско масло" е идиом за продукти с фалшиви характеристики, например кофти акции или лекарства менте. Впрочем Уилям Рокфелер, бащата на прочутия банкер, съвсем буквално е продавал змийско олио; той е имал и "природен талант да мами".

Истинските сили, които движат икономическите явления, според Акерлоф и Шилер са "животинските нагони" (условен, преднамерено неточен превод на английското "animal spirits"). "Животинските духове" обясняват защо икономиката се люшка като лодка в буря, защо една държава успява да се замогне, а друга се проваля, защо на пазарите се редуват паники и еуфории, дори защо черните (или циганите) са бедни.

Доверие + честност = икономика

Както се казва, непреводима игра на думи. На английски animal означава "животински", но коренът на думата е латинското animus, което означава "дишам" и "душа". След римския лекар Гален, живял през втори век, медиците търсят в нея източника на жизнената сила, на виталността.

Читателят може да си направи аналогия както с животинските страсти на пазара, така и с мисловните тенденции, определящи облика на десетилетията - "духът на времето", или общият дух, управляващ нагласите в човешките души.

Тази леко мистична и трудна за дефиниране, но напълно понятна за мислещия ум концепция според Акерлоф и Шилер има пет икономически измерения. Първо е доверието. Инвеститорите го измерват със специални индекси - както за потребителите, така и за мениджърите.

Но въпросът е по-сложен, защото има и "мултипликатор на доверието", подобен на мултипликатора на разходите (който обяснява защо харченето или пестенето на 1 лев има по-големи последици от 1 лев: изхарченият лев е доход на друг човек, който също харчи, и така нататък).

Когато доверието се прецака, трябва нещо наистина голямо, за да може то да се възстанови. Нужни са политици като Франклин Рузвелт, който каза: "Единственото, от което трябва да се страхуваме, е самият страх." Трябва да правят необикновени неща - като безпрецедентното решение на Федералния резерв, гарантиращ нулеви лихви, докато безработицата не намалее. Впрочем Жанет Йелън, вторият човек във ФЕД (след Бен Бернанке), е съпруга на Акерлоф.

Доверието определя готовността на бизнесмена да инвестира, на потребителя да купува на кредит, на семействата да раждат деца. За да върви икономиката гладко, нужно е хората да имат доверие в компетентността на политиците и в ангажимента на своите работодатели. Така стигаме до втория "животински" елемент - човешката нужда от честност.

Хората чисто и просто отказват да сътрудничат ако решат, че са третирани нечестно. Те се скатават от работа, издават фирмени тайни, стачкуват, умишлено причиняват материални щети. Усещането за честност е вродено, противно на заключенията в учебниците.

Показва го следният експеримент: на въпроса "Честно ли е чадърите да поскъпват по време на дъжд", 82% отговарят с "не". За икономикса при дъжд има ръст на търсенето, който води до покачване на цената на чадъра, но за хората има просто подъл търговец, който е включен в списъка за наказване.

Върху третия фактор - недобросъвестност и корупция - ще се спра по-долу, използвайки българския пример. Акерлоф и Шилер разискват и фактора "парична илюзия", който пречи на икономиката да се възстанови по време на депресия: когато цените падат и съответно заплатите също трябва да тръгнат надолу, за да могат фирмите да оцелеят, служителите се противопоставят и фалитите зачестяват. Накрая идва най-интересното - историите.

Защо сме бедни?

Animal spirits действително дават отговор за България. Усещането за корупция в обществото отказва хората от икономическа активност. Когато хората вярват, че личните способности и усилия не са достатъчни за успех, а вместо това са нужни мръсни договорки и дебели връзки, няма и стимул за поемане на риск и отговорност за собствената съдба.

Наслушали сме се на обвинения към народа, че е твърде пасивен, че българите били свикнали да чакат наготово от държавата. Генетичната истина е друга: през турско българинът се научава да се оправя сам. Пасивността на днешния българин не се дължи на раболепно вцепенение, а на убеждението, че каквото и да направи, наградите ще отидат в малцината от вътрешния кръг.

Този вътрешен кръг - поне така се вярва в обществото, неволно вярвам и аз - води корена си от средата на 80-те, когато се наливаха основите на червения капитализъм. Тази върхушка през годините произвеждаше все нови лица за нуждите на политическия театър, но кукловодите останаха същите.

Постоянни са и интересите им: привилегии за големите, отказваща бюрокрация за малките предприемачи, така че масата да остане бедна и слаба, за да няма сили да претендира за промяна и повече справедливост в разпределението. Като става дума за истории, след 1989 г. се състоя огромно преразпределение на държавна собственост, вероятно за над 100 млрд. лв., в същото време "преразпределянето от държавата" сега бива представено като заплаха, дори обида.

Усещането, че правилата на играта са нечестни обяснява и страха на българите да започват собствен бизнес, и социалната ни апатия, и мрачното намерение за емиграция при първия сгоден случай. Ако повярваме на това, то тогава рецептата за българското забогатяване не е нови привилегии за чуждите инвеститори - които също има какво да кажат за българската корупция - които да ни вдигнат БВП-то (звучи почти като БСП-то:).

Пътят към богатството за България е в подмяната на корумпираните политически и стопански елити. Дали това изобщо е възможно е мъчно да се каже, тъй като корумпирани (разядени) са два от трите или четирите стълба на социума: бизнес и държавност. Цари усещане за обреченост. Интелектуалният елит е убеден, че само катаклизъм може да промени системата. Но всички са съгласни, че времето за нова социална всепомитаща партия е отминало.

Ситуацията, макар отчайваща, все пак не е безнадеждна, защото у нас напоследък има видимо раздвижване в петия "жив" фактор - историите, които се разказват. Все повече гласове се надигат срещу продажността и непотизма, срещу лицемерието и некомпетентността.

И в България има журналисти, които пишат за това, което виждат. Сегашното правителство и бизнес кръгове разполагат с много медии и директно се опитват да подменят историите в съзнанието на хората, но самите усилия, които се хвърлят в тази посока показват, че олигарсите са стреснати.

А че историите са голяма сила може да се уверите сами. ГЕРБ дадоха големи обещания преди местните избори миналата година и за да се отметнат от тях, след вота заразказваха колко зле е икономиката и как ръцете им са вече вързани. Когато властта веднъж заяви, че нещата са зле, дори после да си счупи езика с прослави за финансовата си стабилност, в икономиката няма да има живец.

#1 Iratais 10.12.2012 в 10:05:45

Хубава статия. Една по-уравновесена гледна точка да прочете човек. Особено частта за БГ от статията. Промяна че требва си требва, ама как да са случи...И ще ли въобще. Бравос Митак!

#2 vanko1 10.12.2012 в 13:01:46

браво, митак

#3 Оня Дето Го Трият 10.12.2012 в 13:18:45

Харесвам Димитър Събев Да не вика някой, че все сме негативни

#4 Vankata_820 10.12.2012 в 13:27:40

Хубава статия, Аз обаче, не искам катаклизъм, искам само една поотминала за времето си Лустрация, която обаче странно присяда и стяга гърлата на олигарсите ни и на държавните ни апаратчици, при положение, че вече се извъртяха цели две техни поколения в политическия, обществен, социален и икономически живот на България, и това не би трябвало да е някакъв драматичен проблем, а по-скоро проява на далновидност и съпричастност към поруганото ни минало - все пак историята храни бъдещето, а подменената такава, ражда фалшиви плодове!!!

#5 Iratais 10.12.2012 в 13:55:01

Ванка то убаво ми ка да стане? Се едно от тех да искаш сепуко да си направат публично пред целото българско човечество . Нема да стане още повече, че тиа горе не допускат никой вънкашен за техната клика да барне само кормилото нежели да седне на местото на шофьора де управлява таа държава. Сигурно би могло да са постигне подобен резултат, ако в некъв момент се появи некво разцепление между редиците на тия шебеци, било то породено от алчност за повече, от простотия, омраза и т.н., и почнат да се топат едни други. Тогаз мое се засипат с помия и никое нема да пести от свойто канче що ше иска да покаже другото колко по-нацапано е от него. Е ти пример в таа насока със БиБи и неговата банда и бандата на Мосю Серж - сипват с канчетата, ама умерено та народа ем сеир да гледа, ама и да не изтърват кокала и те. Серж е пример за нагло същество с ниво на наглост в мега диапазона. Боко па е просто тъп. Ше ми е кеф в некъв момент да си изтърве некой нервите и да лисне целото ведро връз главата на другарче от другия отбор. Тогаз ше мое да влеземе у поп-корн моуд. Отвън обаче не вида ква сила мое да ги накара тиа да направат нещо такова. Освен времето да ги отмие полека лека, ама па си мисла, че първо народа ше бъде отмит.

#6 Шебек Хасан 10.12.2012 в 16:30:17

Не вярвах, че скоро ще прочета толкова добра и истинска статия в кайвето! Браво на автора.

#8 pepe 10.12.2012 в 20:51:41

Хубава приказка, единственото лошо, е че както обикновено академичната мисъл върви 10 години след събитията .

#9 Govedo13 10.12.2012 в 22:11:22

Много интересно нещо е информацията и липсата на такава. Тази игра беше вече играна в Ирландия: http://en.wikipedia.org/wiki/Irish_property_bubble Започнали са от 1990, Ирландия влиза в ЕС през 1999.Пазара се срутва няколко години след присъединяването. http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_property_bubble Започнали са от 1980, Испания влиза в ЕС през 1986.Пазара се срутва няколко години след присъединяването. Това е стандартен първи ход(standard game opener) срещу всички по-бедни членки явно. Добре замислен и изпълнен с цел трансфериране на богатство от средната класа към малцината избрани банкстери както навсякъде в Европа. Всяко зло за добро както се казва, който е знаел предварително е спечелил доста а народа както винаги го духа. Аз лично не се оплаквам от сценката понеже с до болка простата схема продавай скъпо, влагай на 10% лихва и след 5 години купувай на 1/4 цена семейството ми се сдоби с 3 безплатни жилища в София. Тъжно е,че българите се връзват на 20 годишен трик но щом работи никой не им е виновен. Статията е добра но няма дълбочина, освен това е доста грешно да се твърди че такъв вид асимилационна икономическа пропаганда се е случила само в България и че само нашия народ е жертва на банкстерите. На Румънците им се случва същото> http://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_property_bubble Средната класа по цял свят е ебат на интервали от 30/40 години от 200 години насам, така се гарантира,че родителите няма да могат да оставят нещо съществено на децата си и те на своите деца, което пък като генерален резултат гарантира,че въпросните елитни банкстери ще властват до края на света. Хайде със здраве.

#10 koya sam? 10.12.2012 в 22:34:29

Ами, то само да се приказват истории не става. Трябва и действие. Как си го представяте?

#11 Govedo13 10.12.2012 в 22:38:29

Добавка> Частта от статията описваща причините народа да започне да се заробва с кредити е абсолютно грешна и е откровена лъжа,същото важи и за психологическата част. Цялото е проста икономическа математика като например как се смята ROI или сложна лихва от която 90% от населението няма никаква представа. Нормално е ако някой ти продава златно лайно и ти си тъп селянин да не усетиш миризмата и да останеш заслепен от блясъка на повърхността. Т.е банките са тези който го набутаха на Бай Ганю, както го набутаха и набутват в целя капиталистически свят на средната класа, тъпо е да мислим,че Ганю видиш ли е виновен, той просто прави като Хосе,Ханс,Майкъл и Джон, не е по-тъп от тях, еднакво толкова тъп е. Другото грешно твърдение е "че ще се оправим", ако сменим политиците. Ами Ганю винаги е бил скъсан и няма никога да се оправи. Интересно е да питате някой немец за приятната сутрин на първия ден от 2002 година когато се е събудил два пъти по-беден защото някой така е решил. По-скоро забавно е да питате някой туко що пенсионирал се немски пенсионер как ще се оправя с 600/700 евро средна пенсия,докато ако се беше пенсионирал преди 10 години щеше да е към 1500/1600 при същия трудов стаж. Ганю както винаги не може да види голямата картинка и е забучил нос в шкембето си.

#12 deowin 10.12.2012 в 23:28:58

>като генерален резултат гарантира,че въпросните елитни банкстери ще властват до края на света Жалко, че ако погледнеш класацията на Форбс на най-богатите хора, ще видиш доволно много ненаследили богатството си, новоизлюпени милиардери. Малко ти чупи теорийката, че парите оставали в едни и същи хора. Естествено, убеден съм, че ще измислиш нещо конспиративно и там - например, че зад Уорън Бъфет, Бил Гейтс, Лари Елисън, Бернар Арно, или някой от другите ненаследили милиардите си хора в челните позиции на богаташите, стоят невидими за простото око на лаик кукловоди. Вероятно илюминати.

#13 Vankata_820 10.12.2012 в 23:29:04

До Govedo13: Пропусна да споменеш, че схемата с депозит в банката върви, ако знаеш кои банки са винаги стабилните във всеки етап на кризата, което си е доста вътрешна информация за простосмъртния човек, треперещ от всеки порив на вятъра и преживял Бурканбанк и кръга"Миронов"! Иначе е така, но за всеки влак си има пътници, а най-страшното е да се поддържат ПЪТНИЦИТЕ в умишлена заблуда, защото представи си какво щеше да означава, един цял народ да знаеше какво му предстои в международен мащаб и на какво да заложи в българския, дали сега въобще щяхме да говорим за криза или сега е моментът да споменем, че и ти с трите си безплатни жилища си се простирала до възможностите на семейството си, свързано пряко с елита от властта, но не си прозряла, че в европейски мащаб можеше да си в пъти по-богата, ако беше излезнала от БГ рамката или пък представи си беше вляла усилията си да просветиш заобикалящите те съграждани, за задаващия се икономически апокалипсис, с което да предотвратиш обезценяването на трите ти жилища с още 30%, а ако има размирици, отиваш на кота нула! Хубаво е да не гледаш на заобикалящите те, като на глупаци, а да се опиташ да ги ангажираш в укрепването на обществото ни с така необходимата им информация, защото при проекция от 20 години напред, трябва да се действа единно, иначе резултатът е неясен, а хаосът, обича хаос, или такива като Боко Тиквата и останалата плеяда!!! Аз лично предупредих преди три години за задаващото се крушение, но лошото е че знаех отпреди 5-6 години какво предстои, е и Аз забогатях, но поне бях солидарен с останалите българи, иначе трябваше да започна да пиша по форумите, още когато осъзнах какво ще се случи в БГ!!! Радвам се, че все пак съумяваш да провокираш простите да се замислят над несгодите си, както и авторът на статията или поне надявам се да сте го направили!

#14 Vankata_820 10.12.2012 в 23:36:09

До Iratais: Уви, си безнадеждно прав, но няма нужда пръв да гасиш свещта в тунела - не си сам, освен ако не си съзрял Светлината в него!

#15 koya sam? 11.12.2012 в 00:00:11

Всеки тунел има както начало така и край Който му стиска, ще излезе. А светлината не трябва да се гаси, тя е необходима.

#16 Govedo13 11.12.2012 в 03:33:07

Свиня ти трябва да си много ограничен ако мислиш,че притежатели на милярди фиктивни долари на средна възраст от 80 години без покритие са богати. Богатството се изразява с власт и възможност за контрол над стадото. Явно не правиш разлика между rich and wealthy. Тея пичовете от статистиката на форбс са богати поради една или друга причина, но никога няма да имат власта да бъдат заможни и да решават на къде ще върви света.Ако малко си размърдаш мозъка ще остановиш,че хич не е далавера да си в този лист и че цялото смърди леко на медийна пропаганда. Богати казваш че са а? Колко да са богати... ако на всички в топ 10 им събереш всичките пари трупани през всичките години не могат да платят годишния военнен бюджет на САЩ...... en.wikipedia.org/wiki/Rothschild_family Чети може и нещо ново да научиш за заможните хора и как те тихичко карат влака а не стоят в смешни списъци.

Новините

Най-четените