Един либертарианец комунист в действие

Харизматичен, с дар слово и убедителен - дори, когато говори противоречиви неща. Янис Варуфакис измести Алексис Ципрас в ролята му на „поп идол" на медиите, когато говорят за Гърция.

Определя се като „либертарианец комунист", който е завършил във Великобритания. Това обяснява и защо така брилянтно говори английски. Фен на Би Би Си, които обаче още с идването си на власт обвини в некоректност при интервю с него.

След завършването си преподава икономика в едни от най-престижните университети в САЩ, Великобритания, Австралия и Атина. Има и опит като журналист в гръцката секция на австралийското радио. Което обяснява уюта и непукизма му при контакт с медиите. Обожаван е от студентите си, навсякъде, където е преподавал, а е широко познат в Гърция като известен блогър.

Подаде оставката си в Twitter веднага след референдума. Той доброволно влезе в ролята на жертвата и обяви, че ще носи презрението на кредиторите с гордост.

Като финансов министър Варуфакис беше черната овца на ЕС, но той сам избра тази поза - винаги без вратовръзка, с разгърдени ризи и войнишки обувки. Играейки го по-твърд и от камък, Варуфакис трябваше да отстоява нежеланието на Гърция да се съобразява с досегашните условия на Европа за излизането от кризата.

Няма данни дали играе на покер, но определено създава усещането за уникален покер играч. Погледът, усмивката, увереността. И неотстъпчивостта.

Интересен е и произходът му. Баща му е индустриалец, с комунистически убеждения. Заточен на гръцкия „Белене" - остров Макронисос, недалеч от Атина.

Гейминг предизвикателството

Варуфакис може и да е „новата поп звезда в икономиката". Но в биографията му дотук има и един крайно необичаен епизод. Той е работил за гейминг компания и е бил изправен пред новаторско предизвикателство - направляването на виртуални икономики и експериментирането с тях.

Става въпрос за водещата гейминг компания Valve, променила правилата за разпространение на видеоигри със своята платформа Steam (на стойност между $2 и $4 милиарда, по данни на Forbes) и превърнала своя основател Гейб Нюъл в милиардер.

Геймърите познават Valve и като разработчик на едни от най-популярните видеоигри като Half-Life, Counter-Strike, Left 4 Dead и Dota 2.

През 2012 г. Янис Варуфакис бил поканен от Гейб Нюъл да посети Valve и да им помогне да свържат различните виртуални икономики в Steam. Оказва се, че Нюъл редовно четял блога на Варуфакис и осъзнал, че това да събереш реалните пари на геймърите и виртуалния им портфейл в Steam в единна валута, те изправя пред същите проблеми като тези между Гърция и Германия с еврото.

Варуфакис за малко не изтрил мейла на Нюъл още преди да го зачете, но бързо осъзнал, че предложението на компанията всъщност е доста атрактивно.

Между реалното и виртуалното

Работата му се състояла в ръководството на виртуалните икономики и му позволявала смело да експериментира с онлайн пазарите на свое разположение.

В официалния блог на Valve, Варуфакис сам описва своята роля като „рай за икономиста" - заради възможността да следи действията на всички потребители и да вижда как им се отразяват неговите икономически решения.

„Не само имаме цялата информация (което прави проучванията и изследванията излишни), но, още по-важното е, че ние променяме основните правила и условия на икономиката, след което просто се оттегляме и наблюдаваме как реагира общността, как променя цените, новите поведенчески модели, които се зараждат. Определено един рай за икономиста..."

По ирония на съдбата, обърнала ситуацията на 180 градуса, в последните няколко месеца Варуфакис пренесе експериментаторския си устрем offline - директно на гръцки терен. И промени основните правила на диалога в ЕС, за което Германия и Меркел скоро няма да му простят. Засега Варуфакис само си сложи надписа Game Over. Дали му вярваме обаче? Не.

#3 John Smith 06.02.2015 в 10:14:12

Така си е Другарко Пенелопова...наш Боко(да се свети) е къде къде по- убав. И е пожарникар, а не някъФ професор, и вдига 100 кила на лежанка. Миналият мандат Той спираше дъждовете, ама сега ни Е сърдит и язовирите преливат..

#4 паяка 06.02.2015 в 10:49:36

Пенелопова, луд умора няма, а? Чак при мен се усеща колко си се изпотила.

#7 паяка 06.02.2015 в 13:46:26

По-важното е че е бил Game Economy Desiner, значи креативен аналитичен модерен актуален пич, учил и работил в престижни места. А дано и при нас обърнем някога внимание на някого, който има такъв потенциал, стига сме се вкопчвали в бивши и настоящи ченгета и поколението им.

#10 1Sion1 06.02.2015 в 16:27:58

Говорим за човек , който е преподавал в редица водещи университети по света.Не говорим за някой псевдоикономист с популистични идеи.Много са ми интересни ултра либерал капиталистите.Уж всичко е пазар , уж трябва да си носиш рисковете от инвестициите , а някак не могат да преглътнат че Гърция може да спре да си плаща дълга и да обяви банкрут.Всъщност Варуфакис ги е хванал за топките.ЕС и Еврозоната не могат да си позволят дифолт на Гърция.Това ще им струва трилиони и вероятно ще е краят на съюза и на еврото.

#13 Conspirator 06.02.2015 в 17:28:10

Варуфакис е класически комунист-троцкист/като премахнем казарменият модел и ''трудовите''армии от теорията/ Това,което се премълчава е,че комунистическият модел в Китай е нищо друго,освен триумф на троцкизма/така наречената дясна опозиция на Сталин-Троцки,Бухарин,Томски и Риков/. Както казва Дън Сяо Пин...''Не е важно какъв цвят е котката.Важното е да лови мишки.'' Дефиницията ''либертарианец комунист'' е като квадратно кълбо.Авторът да бъде така любезен да се върне към историята на болшевишката партия през периода 1927-29 година и да се поинтересува какво означава ''дясна опозиция''.Този път на развитие избраха китайските комунисти след 1972 година,което моментално беше радушно прието от западния свят и така,до ден днешен...

#14 янаки 06.02.2015 в 18:16:52

Обръщение на Алексис Ципрас към немския народ в отворено писмо до германския ежедневник „Ханделсблат“ Наясно съм, че повечето от вас отдавна са си изградили мнение по въпросите, които се съдържат в тази статия. Въпреки това ви моля да прочетете следващите редове, без да се поддавате на предубеждения. Предразсъдъците никога не са били добър съветник, особено в период на икономическа криза. Те засилват стереотипите и пораждат нетърпимост, национализъм, назадничавост, дори насилие. Обръщам се към вас в отворено писмо, за да ви покажа и една друга гледна точка на събитията от 2010 г. до днес. Преди всичко обаче бих искал откровено да ви разясня предложенията и програмата на ръководената от мен партия „СИРИЗА“, които на 26 януари могат да се превърнат в основна цел на новоизбраното гръцко правителство. Цялото обращение на Алексис Ципрас http://solidbul.eu/?p=3468

#16 1Sion1 06.02.2015 в 20:23:39

До 15 След завършването си преподава икономика в едни от най-престижните университети в САЩ, Великобритания, Австралия и Атина. Тази част от статията май си я пропуснал..

Новините

Най-четените