Блокчейн технологията - начинът, по който музикантите ще спестят милиарди

Във вътрешността на бивш бункер за ядрени изследвания Имоджин Хийп седи пред пиано. Когато започва да пее, малката аудитория на това рядко акустично изпълнение започва да я аплодира..

Тази тълпа обаче не само се наслаждава на изпълнението. Те ще спечелят от него. Запис на една от песните на двукратната носителка на "Грами" от концерта в шведската столица Стокхолм ще бъде пуснат за продажба онлайн. Вграден в дигиталния код ще е договор, който гарантира, че 150 обикновени членове на публиката ще получат процент от отчисленията от продажбите.

Технологията, която прави възможно това атрактивно раздаване на средства, е блокчейн, дигитален регистър, отчитащ транзакции и информация по подлежащ на проверка и постоянен начин.

Блокчейн се използва предимно като основа за криптовалути като BitCoin и Ethereum, но може също да се употребява за създаване на т.нар. 'смарт договори', за да гарантира други споразумения между две страни.

Хийп е предложила на притежателите на билети шанса да се регистрират като страна в такъв договор като част от експеримент, който тя провежда за потенциала на блокчейн в музикалната индустрия. Певицата е работила върху базирана на блокчейн услуга за творци, чрез която те да следят къде и кога се използват техните творби и да си гарантират, че получават справедливо заплащане.

Хийп, работила със звезди като Ариана Гранде и Тейлър Суифт, е сред нарастващия брой блокчейн новатори, които се опитват да стигнат до границите на възможната употреба на тази все още зараждаща се технология.

Нов доклад за бъдещето на труда от Световния икономически форум (WEF) твърди, че към нея скоро ще се присъединят много повече хора. Анализаторите на WEF включват "блокчейн специалистите" в списък с 50 професии, чиято значимост ще расте през следващите 4 години. Наравно с това ще расте и броят на работните места.

"Сред нашите респонденти, 45% от компаниите заявяват, че е вероятно или много вероятно да навлязат в блокчейн технологиите", обяснява Веселина Рачева, старши анализатор в WEF и един от авторите на доклада. "Тези данни изглеждат различно в различните браншове."

Индустрията за финансови услуги се очаква да бъде сред първите желаещи да се възползват от блокчейн технологиите. Въпреки това, установява докладът, други браншове - като здравеопазване, автомобилна индустрия и енергетика - няма да останат по-назад.

Начинът, по който блокчейн работи, го прави привлекателен за много предприемчиви компании и хора. Той сформира това, което е известно като "разпределен регистър" – на практика дигитални електронни таблици за транзакции и споразумения, които веднъж отчетени, не могат да бъдат променяни.

Тези регистри могат да бъдат свързани с дигитални валути като биткойн, дигитален актив от рода на музика, или дори физически вещи. Когато се случи транзакция, публичен запис на тази транзакция се въвежда в криптиран "блок", който е свързан с всички блокове преди и след него чрез вид дигитален отпечатък, известен като криптографски хеш. Ако един блок бъде променен, той няма да съответства на тези около него, което означава, че опитите за измама или промяна на транзакция са очевидни на мига.

Копие от всеки регистър също така се съхранява на милиони компютри по света, на практика създавайки милиони свидетели на всеки отделен договор. Тъй като всички притежават копие от регистъра, те осигуряват консенсус дали транзакцията или регистрираната частица информация е валидна.

Блокчейнът също така може да се използва за създаване на други форми на договори, по сходен начин на официалните документи, които автоматично да изпълняват различни стъпки от споразумението. Например блокчейн договорът може да извърши плащане, когато продуктът е надеждно доставен, като същевременно поръча нов продукт за складовите запаси на продавача.

Тези типове договори масово се възприемат като начин да се преодолее несигурността и липсата на доверие, свързани с много бизнес-транзакции, където всяка страна от договора трябва да поддържа собствени регистри и съответно "собствена версия на истината".

Блокчейн на практика споделя "истината" с всички страни, така че всички подробности от транзакцията да са видими.

Шведският поземлен регистър Lantmäteriet провежда изпитания на употребата на блокчейн в имотни сделки. Базовата му технология създава дигитален архив, съдържащ ипотечните документи, споразуменията за прехвърлянето на собствеността и процесът на транзакцията, които се споделят с всички страни, участващи в продажбата на имота – купувача, продавача, ипотечната компания, агентите по продажба на недвижими имоти юристи и поземления регистър.

Когато дигитален договор за продажба се подпише от купувача и продава, като се договаря цената на продажбата и датата на придобиване на собственост, той автоматично ще стартира отпускането на наема от доставчика на ипотеки, прехвърлянето на средства и регистрацията на документите за собственост. Смята се, че това може да намали времето, което е нужно за транзакция, от няколко месеца до само няколко часа. По-рано тази година беше завършена първата имотна сделка, използваща блокчейн системата.

Способността на блокчейн да осигури неоспорим запис също така отваря възможността за употребата му и за други цели. Диамантената индустрия например използва блокчейн, за да се бори с фалшификати и неетично добити "конфликтни диаманти".

Диамантеният блокчейн съдържа снимки с висока резолюция на всеки диамант във всеки момент през историята му, наравно със сертификати и подробности за продукта като карати, шлифовка, прозрачност и серийни номера. Всеки път, в който диамантът сменя собствеността си, това се регистрира в блокчейна.

Подобна конфигурация се използва за други ценни вещи, от рода на музикални инструменти. Някои фермери също така експериментират с употреба на технологията за идентификация на риби и прасета при пускането им на пазара. В здравния бранш блокчейн може да се използва, за да се гарантира, че резултатите от клиничните изследвания не са променяни или фалшифицирани от медицински компании, като осигурява неподлежащ на промяна запис на резултатите от изпитанията в момента на публикуването им.

Големи организации като IBM, Amazon, Ford, BMW, Nestle, Pfizer и Walmart са сред тези, които експериментират с употребата на блокчейн, за да подобрят веригите си за доставки.

За фармацевтичната индустрия например възможността да използва блокчейн за създаване на подлежащ на проверка запис за автентичността и проследимостта е много привлекателен на пазар, където фалшификатите могат да бъдат огромен проблем.

Според статистики на онлайн търсачката за работни места Indeed.com, търсенето на служители с опит в блокчейн технологиите се е удвоило през 2017-а и е шест пъти по-високо, отколкото е било през 2015 г. Блокчейн разработчиците в момента се радват на ожесточено търсене и могат да очакват да печелят до 158 000 долара в САЩ.

Потенциалът за нови работни места отива доста отвъд наемането на програмисти, които да могат да създават тези дигитални договори. С използването им като  законни документи ще са нужни екипи от технологично грамотни адвокати, за да се ориентират в сложностите на начина, по който блокчейнът се вписва в традиционното договорно право. Как например може блокчейн да се използва за замяна на традиционно споразумение за отдаване под наем?

Един от проектите, върху които работи ConsenSys, е за обучаване на юристи, така че те да помагат в създаването и изпълнението на тези умни договори. Друг проект, наречен OpenLaw, се опитва да превърне юридическия език в нещо, което може да бъде увековечено като компютърен код.

Блокчейн обаче е изправен и пред проблеми. В момента блокчейн транзакциите изискват огромна изчислителна мощ и енергия, докато мрежите, които стоят зад блокчейн, могат да извършват само ограничен брой транзакции на ден.

Други аспекти, от рода на начина, по който правителствата регулират и облагат с данъци умните договори, базирани на блокчейн, също трябва да бъдат изяснени. Дори правният статут на блокчейн в момента е неясен, тъй като той в момента не се поддържа от регулаторните законови актове.

Блокчейн също така не гарантира, че информацията, която съдържа, изначално е вярна – той само показва дали тя е модифицирана - така че може да бъде уязвим за въвеждане на измамна информация при създаването му.

Има обаче хора, които работят по тези проблеми. А блокчейн е технология, която разширява възможностите и се очаква да доведе до появата на много работни места от новопоявилите се бизнес възможности.

Имоджин Хийп е добър пример за това – тя е спомогнала за създаването на организация, наречена Mycelia, която се опитва да промени начина, по който действа музикалната индустрия.

Имоджин Хийп. Снимка: Getty

Споделянето на файлове и глобалното естество на интернет затрудняват сериозно музикантите да получат заплащане, когато творбите им се изтеглят или използват. Чрез вграждане на блокчейн в дигиталния отпечатък на песен обаче ще стане възможно отчитането на всеки път, в който песен се възпроизвежда по радиостанция или се използва в YouTube видео.

По този начин, обяснява Хийп, самата песен "ще има възможност да плати на всички хора, участвали в създаването й, когато бива възпроизвеждана или купувана".  Информацията за участващите в проекта – от инженери до музиканти - може да бъде вградена в блокчейн данните, наравно с информация за използваното за записа оборудване.

"Ако радио DJ възпроизвежда музиката, може да получи информация за какво е написана песента, кой е участвал в създаването им", заявява Хийп. "Ако творец иска заплащането за употребата на песен да отиде за благотворителна организация през следващите две седмици, може да създаде договор, така че той да насочва пари към различна сметка. Блокчейн е технологията, която прави това възможно", допълва изпълнителката.

Естествено, за да се случи това, ще е нужно музикалната индустрия, радиостанциите и онлайн платформите като YouTube, където музикалното съдържание често се използва в публикуваните видеа, да се включи в система, която да разпространява отчисления чрез автоматични блокчейн договори.

Хийп смята, че браншът започва да осъзнава идеята, че трябва да има промени, докато се сблъсква със затруднения със споровете за плащания, свързани с онлайн стрийминг компании като Spotify.

Визията на Хийп обаче отива още по-далеч. Mycelia се опитва да създаде блокчейн-базирани "творчески паспорти" за творци, които да съдържат цялата история за това, което са създавали. Всеки път, в който те имат участие например, заведението ще може да потвърди това в творческия им паспорт, като ги "отбележи" с приложение, което ще спомогне за създаването на единно хранилище на цялата кариера на даден творец.

Този дигитален регистър на постиженията може да бъде привлекателен и за хора извън творческия бранш – няма нужда да търсите сертификати, за да докажете, че сте постигнали дадени резултати на изпит, когато кандидатствате за работа например. Потенциалните служители биха могли просто да изпратят своята блокчейн-базирана автобиография.

И, както Хийп отбелязва, всичко това ще създаде много работни места, свързани с блокчейн, тъй като ще са нужни много хора, които да помагат за осъществяването на настъпващите промени.

Новините

Най-четените