Калинки, венетки, рангели

Поредна мръсна история гръмна в България - този път с държавните пари за наука. Страната ни и без друго заделя най-малка част от националния си доход за знание от всички нормални страни в света. Но и тези дребни пари стават предмет на грозни злоупотреби.

Фонд "Научни изследвания" в следващите две години ще разпредели до 21 млн. лв. между състезаващи се проекти от всички научни дисциплини. На обявения конкурс бяха подадени над 1000 заявления за общо 386 млн. лв., или за 18 пъти по-голяма сума от наличната. Одобрени за финансиране са 95 проекта за малко под 15 млн. лева.

При подобна конкуренция може да се предположи, че всички одобрени научни проекти ще са образцови. Нищо подобно - та нали сме България. Разкрития на "Труд" и "Сега" показаха, че голяма част от парите отиват при "свои" институции и фирми: такива, близки до Нов Български Университет, тоест до образователния министър Сергей Игнатов, както и до личности, на които "калинковият" ръководител на ФНИ Рангел Гюров е лично задължен.

Да бръкнем в кацата

Разкритията са си разкрития, но официално публикуваният списък със спечелилите проекти оставя впечатлението, че те не са се и прикривали особено. Тлъсти суми са пожънали предложения за изследвания, които могат да се извършат и отчетат с помощта на едно PC.

Подчертавам, не съм запознат с документацията на самите проекти, нито с авторите им, но при сегашната оскъдност на държавна подкрепа за наука аз лично не бих толерирал с 400 хил. лева проекта на НБУ "Срещу кризата в образованието. Стратегия за интелигентен растеж чрез нов комуникативен подход за мултидисциплинарно интерактивно обучение."

Някой техничар - според мен с право - ще отсъди: "Бла-бла." Но не е "бла", а благодарност, защото в научните среди се говори, че проф. Мария Попова, която ще ръководи този антикризисен проект, лично е помогнала на Гюров да получи назначение в НБУ, което пък му послужи като трамплин във ФНИ.

Самият Рангел Гюров е геолог, работил е години наред като професор в Ангола. Из медиите е известен предимно с апокалиптичните си - за щастие несбъдващи се - предсказания за разрушителни земетресения. Фондът за научни изследвания може да се оглавява единствено от хабилитирано лице. Гюров не е такова според националните изисквания, затова е бил обявен по спешност за професор от Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Сделката си е сделка. Библиотекознанието вече е сред приоритетните научни области в България, като печели четири самостоятелни проекта (с максимално разводнени теми) за общо 1 млн. лв. А рецензентът на Гюров - акад. Ячко Иванов, през октомври беше награден от ФНИ с почетен плакет за изключителен принос за развитието на българската наука.

Но това са само протоколни транзакции. Близо половин милион ще отидат за изследване на "поляризацията на зодиакалната светлина на Млечния път", като бенефициенти са две фирми, регистрирани бувално в последния допустим ден според условията на конкурса. Това са "Спейс Рисърч" и "Булкюб ЕООД", и двете със седалища в апартаменти в столични квартали, и двете с капитал по 50 лв. Колкото и да е важна зодиакалната светлина, според закона бенефициентите на ФНИ трябва да имат по-сериозен научен опит и капацитет.

По всичко личи, че Гюров не е забравил и себе си. На съавтора на книгите му Бойко Рангелов са отпуснати 480 хил. лв. за изграждане на система за ранно предупреждение за земетресенията в Перник, а други 200 хил. лв. отиват за неговата лична сътрудничка Ралица Берберова.

Скарани с науката

250 000 лева са отпуснати за неизвестната Фондация за развитие и реализация на обществения ресурс Лорен ЕООД (Фондация ЕООД?), която ще има задачата да изучи феномена на българското насилие. Не трябваше ли за тази цел да се бръкне МВР, а не ФНИ?

А какво да кажем за това, че с 420 хиляди лева асоциацията на докторантите ще умува върху взаимоотношенията наука - бизнес? Очевидно тези взаимоотношения не са толкова далечни, колкото ни се внушава напоследък. Защото пари за научни изследвания от държавата през 2012 г. получават и няколко строителни фирми.

Друг парадокс е, че според условията на фонда не повече от 30% от отпуснатите средства могат да се използват за заплати на учените - уж за да се предотвратят злоупотреби. Така не само се ощетяват научни области, в които личната експертиза е водеща. Това е директен механизъм за измами със закупуваната техника и разходите за външни услуги.

Ако положението беше "имали - дали", можехме да затворим очи и да се успокоим, че поне част от парите на данъкоплатците действително ще отидат за наука: примерно за малките хонорари на младите труженици, които ще свършат действителната работа, докато големите клечки заседават, говорят пред медиите и броят пачки.

Но ситуацията с парите за наука в България не е такава. Властите удобно премълчаха скорошните данни на НСИ, които гарантират, че страната ни се проваля в изграждането на общество на знанието. Разходите за наука и знание през 2011 г. у нас намаляват като дял от БВП спрямо 2010 г. и са едва 0.57%, при средно 2.03% за Европейския съюз.

От общо 430 млн. лева, дадени за наука и знание у нас, повече от половината идват от бизнеса. Правителството се е бръкнало за наука с едва 154 млн. лв., като държавните пари за наука намаляват през всяка година от управлението на ГЕРБ. Миналата година българската наука е получила значително повече пари от чужбина, отколкото от държавата.

Нека свържем този факт с простотиите, които наскоро докторът по пожарно дело Бойко Борисов наговори на всеослушание на астрономите в Рожен. Да си спомним и за "феодалните старци" на д-р Дянков.

Не знам дали и другият вицепремиер не е станал вече доктор, но би могъл лесно да бъде, стига само да поиска - затворите през 2013 г. ще получат двойно повече пари от БАН. Така че освен дисертабилни теми за престъпността у нас ще се намерят и сервилни институти, и средства за (написването на) всякакви проучвания от национално значение.

Коварният фараон

Казват, че сегашният образователен министър, египтологът Сергей Игнатов е ученик на Александър Фол. Явно това не е отговаря на пълната истина, защото докато беше близко до властта проф. Фол спомогна за издигането на нашите образование и наука. Той насърчаваше студентите за "достойно поведение" и сам беше образец на достойнство и благородство.

Докато реакцията на Игнатов спрямо общественото възмущение за раздаваните под масата милиони е също толкова възмутителна. Във ФНИ се налагала проверка, "след като се вдигна толкова шум", процеди през зъби министърът. Значи не мизерното съществуване на българския учен и вонята на злоупотреба в големи размери, а това, че мръсните ризи излязоха на светло?

Да не говорим, че проказата във ФНИ е отдавна известна. Математикът акад. Емил Хорозов, който оглавяваше фонда до 2011 г., възмутен от ужасните фалшификации, както и от мълчаливото съгласие на министъра със случващото се, еднолично прекрати трудовия си договор. Предизвикана по негов сигнал проверка на държавната финансова инспекция потвърди обвиненията. Реакцията на Игнатов на всичко това е мълчалив отказ за комуникация.

Но преди дни, провокиран от журналистите, Игнатов се изпусна: "От тези стотина, ако имаме 20 истински научни проекта, тези хора ще бъдат ощетени". Значи министърът сам признава, че 80% от раздадените пари са не за наука, а за нещо друго. И това - при положение, че на конкурса през 2012 г. има хиляда отхвърлени научни проекта.

Ето как се отхвърлят и одобряват: първото сито са бюрократичните изисквания, като не е предвидена възможност участващите да коригират евентуални пропуски. Дори през него да минат проекти на "не-свои", ФНИ пак си прави каквото реши: отпуска финансиране на проекти с нисък бал и отхвърля такива с по-висок бал, тоест всичко се решава предварително на белите покривки. А как рецензентите определят бала? А как се избират самите рецензенти? Въпроси, които плачат за прокурор, според дръзналия да се изправи срещу системата Хорозов.

Тези, чиито проекти не са одобрени, мътят водата - това твърди Христо Петров, другият шеф на Фонд "Научни изследвания". По думите му, цитирани от "Сега", въпросните зложелатели са физиците и химиците от Софийския университет. Те скочили срещу класацията, защото тази година ФНИ бил "изхвърлил паразитите". Похвален опит да се посочи кой е крадецът.

Калинки, венетки, рангели

Българските журналисти просто не знаят в каква благодатна среда работят. Родната реалност ежедневно сее теми, достойни за Ботевото или Алековото перо, за които и Марк Твен щеше да се сгъне от завист. Но това изобилие от сюжети крие и заплахи за професията: един професор в повече или 15 млн. лв. по-малко вече сякаш не заслужават усилията на читателя.

Затова ще се ориентирам към финала. Българските наука и висше образование крият в себе си хиляди Венети Марковски. Безгръбначни създания, които винаги правят това, което изискват от тях, тихомълком пълзят - и понякога стигат върха. Откъдето мачкат всичко надолу и съдействат на също толкова чуждите на човешкото достойнство политически зверове и бесове.

Видяхме, че дори в блатото на българското правосъдие има шанс недостойните хора ако не да получат възмездие, то поне да им се отнеме възможността да продажничат. Но тъй като българската наука не е интересна на Брюксел, ще са нужни български домати, гнили домати.

#1 Оня Дето Го Трият 26.11.2012 в 09:40:38

Съвсем скоро някои твърдяха тук колко лош бил Дянков, как искал да ни закрие свръхразвитата наука, как това, как онова.... Лош Дянков, Лош! Е сега стана ли ви ясно, че в т.нар. българска наука 90% са клатикуровци, които мрънкят, че няма пари (но и на 400 лв заплата са си доволни), а 10% са тези които прибират и малкото дадени пари! А ако очаквате някаква нАука - гледайте си Дискавъри, в университете ни наука няма! ПС: Да ме простят две-трите изключения, каквито винаги ще се намерят.

#2 fata morgana 26.11.2012 в 10:15:51

"Но тъй като българската наука не е интересна на Брюксел, ще са нужни български домати, гнили домати." Гениално, другарю автор!

#3 джачинта 26.11.2012 в 10:16:38

Абе, Оня....., не можеш ли да помислиш малко, преди да се изкажеш. По твоята логика – като има злоупотреби в науката – да не се дават пари за наука; като има злоупотреби в образованието, здравеопазването – да не се дават пари за образование и здравеопазване................. Разбирам стремежа ти да покажеш ерудиция по всички теми, но, прекаляваш.

#4 fata morgana 26.11.2012 в 10:23:06

Уебкафе, имам да чертая! От четвъртък насам. Чертая съоръжение към първи клас стена и трябва да се съсредоточа върху моите неща. Не мога да се съпротивлявам на всички дивотии в този форум, които са се случили напоследък, защото вниманието ми е другаде. ПС: Тичавонна, благодаря, че на едно място си ми напомнил, че трябва да се пише по темите! Почти бях нарушила моите си правила.

#5 fata morgana 26.11.2012 в 10:25:50

Иначе статията е добра от към фактология (дано са проверени нещата) и показва само едно - необходимостта от някаква нормална партия в нашия парламент. Иначе нон-стоп пред парламента трябва да висим. А все пак имаме и друга работа.

#7 post deluvian 26.11.2012 в 10:46:02

Явно и в "науката" трагично положението - разни далавераджии се оплели в кълбета от фирми и злоупотреби, крадат парите за проекти, и ще се разкъсат помежду си от алчност, а сериозните хора бягат от тая помийна яма, отиват да работят в чужбина.

#8 Borracho 26.11.2012 в 11:15:31

За наука пари не трябва да се дават, това е ясно. Със сигурност не и в България. Има държави, които са светлинни години по-напред и аз мисля, че е най-изгодно когато ни трябва нещо (технология или нещо да се research'не) просто да си платим за каквото ни трябва и да го получим. Тва даване на пари на БАН, който има десетки институти, които не произвеждат никакви интелектуални блага си е абсолютна набутвация в съвременния капиталистки свят. Същата работа и за тези програми за които пише в статията. Някакви костюмирани ректорчета, професорчета и разни "светила", които през живота си не са свършили работа за 2 купички ориз тръгнали да усвояват някакви пари. Прибират си % и ги пускат по веригата на частните фирми, при които пък за никаква наука, research или изобщо нещо свързано има. Накрая резултата е ясен. ЗАКРИВАЙ!

#9 YOLE 26.11.2012 в 11:18:27

Фата , кой ще определи коя партия е нормална ? Щото според миткусъбевчетата това е партията на Костов и Станишев .

#10 delight 26.11.2012 в 13:48:29

Тази статия не мога да я изчета до края. Май няма и нужда. Нещата са ясни. Като няма адекватно финансиране за научни открития, разработки и изследвания, то няма как да има и такива. Ще ме прощавате, ама с пръдня боя не става. А на фона на нямането да нищим кой колко трохи лапнал е кокошкарска работа. То само там да крадяха, с мед да ги намажеш. Затова читавите, грамотните и талантливите бягат навън, кой къде свари, стига да им се работи. България и наука? Ко речи?

#12 Мина 26.11.2012 в 17:56:53

Алооо, автора, абе вие тъп ли сте или се правите? "По всичко личи, че Гюров не е забравил и себе си. На съавтора на книгите му Бойко Рангелов са отпуснати 480 хил. лв. за изграждане на система за ранно предупреждение за земетресенията в Перник, ..." 1. Гюров НЕ Е Рангелов, нито бившата си асистентка, така че това "не е забравил себе си" е просто една голяма тъпня... 2. След като Рангелов му е съавтор, това ИЗОБЩО не означава, че проекта му не е на най-виско ниво- та той е един от най-известните български сеизмолози! Същото се отнася и на госпожата завеждащ секция! 3. Този Гюров може да е шеф, но вие знаете ли изобщо как се оценяват научни проекти и колко МНОГО хора са въвлечени в това!? Колко много е важно те да бъдат професионалисти в рецензиите си, иначе научния им авторитет отива на КИНО!??

#14 YOLE 26.11.2012 в 18:35:45

Мина, Събев разбира от наука колкото и едно магаре /прави му чест , че си признава поне/, но за сметка на това слушка и пише каквото му наредят , явно само това умее .

#15 sizif 26.11.2012 в 23:22:41

Бих желал да благодаря на АВТОРА. Благодаря Ви. Аз също работя в БАН и ми е печално ясно за какво става дума. Колкото до тези, които писаха, че наука в България не може да има. Тя науката се прави от хора с идеи и пари. Понякога става трудно само с идеи, но с пари само не става. А знаещите хора могат да се ползват да дават съвети кое е добро и кое не, кое е истина и кое постна храна за глупаци. Купуването на идеи те обрича да догонваш другите, да не говорим, че и за купуването на добри идеи трябват знания. Това вече ми мина през главата преди около 3 години и доведе само до изхарчването на едни 10 милиона (колко са те за богатата ни страна). БЛАГОДАРЯ НА АВТОРА, ЗА ТОВА , ЧЕ ИМАШЕ ВРЕМЕТО И УМЕНИЕТО ДА КАЖЕ ТОВА КОЕТО ГНЕТИ И МЕН. С УВАЖЕНИЕ феодален старец на 39

#17 koya sam? 27.11.2012 в 00:58:43

Давайте! Да се премахне науката из корен. В България тя не е нужна. Тук пари за наука не се дават и не трябва да се дават: от година на година все по-малко се отпускат и за проекти. А кой ги печели, това е друг въпрос...От чужбина учените получават повече финансиране отколкото от родната си страна!!! И благодарение на чужденците съществуваме още.

#18 Georgi Marinov 27.11.2012 в 02:14:31

18Zlatina Paneva | 27.11.201200:31 Г-н Събев, ако се запознаете малко по-добре с биографиите на оклеветените от вас хора, ще видите, че те работят специално по проекти и иновации свързани с ранно оповестяване на земетресения от доста години. Това, че тази година удари сънародниците ни в Перник до голяма степен е повлияло на решението най-после държавата да подкрепи подобна инициатива, която е силно развита и имплементирана в множество държави по света, както и у нашите съседи - Турция и Румъния. Ако елементарна информираност ви липсва, то нека ви уверя, че е добре известно на сеизмолози и управляващи, че България се намира в земетръсна зона като на нашата територия има няколко големи огнища. Фактът, че сеизмичната активност не може да бъде предсказвана с точност, поради сложната динамика на комплексните процеси замесени във физиката на земетресенията и тектониката на плочите, НЕ ОЗНАЧАВА, че трябва да се успокояваме колко грешни са предсказанията на Проф Гюров. Според него и екипът му, лунните цикли спомагат подобна активност - факт, който отдавна е разискван в научните средии който е довел до не едно "съвпадения" подкрепени статистически у нас. ============================================= От доста време съм се пооткъснал от българската действителност, но покрай тази история се сблъсках доста детайлно с нея понеже реалността лъсна в общественото пространство и съм ужасен - знаех, че е зле, но че чак до такива абсурди да се стига.... На Гюров теориите са смехотворни - това са неща на нивото на тези, които твърдят, че светът е на 6000 години и само малко над това на тези, които твърдят, че Земята е плоска. Тотално в разрез с всякава съвременна наука, написано на средношколко елементарно ниво, въобще как е възможно някой да го взема сериозно и как е възножно такова лице да отговаря за финансирането на научните изследвания в страната? Направих си труда да прегледам заглавията на одобрените проекти (самите проекти естествено не могат да се намерят) - там е пълно не просто с неща с нулева научна стойност, но и с откровено псевдонаучни глупости, които никой нормален поне малко разбиращ от наука човек не би финансирал. Скандално е не само, че пари са дадени за такива идиотщини, а че в България съществуват "институции", които наричат себе си "университети" и раздават дипломи, в които работят хора, които са в състояние сериозно да предложат такива проекти. Това значи не просто да си неграмотен в областта си, ами да си толкова неграмотен, че да не можеш да се усетиш колко си смешен.... Трагично е. Това означава, че държавата е дотолкова затънала вече в помията, че е на практика невъзможно да се изтегли от нея, понеже вече вътре в нея у достатъчно голям брой хора просто липсва каквато и да е представа за това какво е реалното положение и къде е то спрямо това, което би трябвало да бъде. В такава ситуация вече няма откъде да дойде промяната в някаква положителна насока и нещата необратимо отиват към това да се превърнем в страна от третия свят, където се получава един такъв порочен кръг в който невежеството и неграмотността са толкова повсеместно разпространени и най-елементарни социални норми за поведение не се спазват, че е невъзможно това невежество да се пребори и то си се възпроизвежда, поколение след поколение....

#19 Georgi Marinov 27.11.2012 в 02:17:49

8Borracho | 26.11.201211:15 За наука пари не трябва да се дават, това е ясно. Със сигурност не и в България. Има държави, които са светлинни години по-напред и аз мисля, че е най-изгодно когато ни трябва нещо (технология или нещо да се research'не) просто да си платим за каквото ни трябва и да го получим. Тва даване на пари на БАН, който има десетки институти, които не произвеждат никакви интелектуални блага си е абсолютна набутвация в съвременния капиталистки свят. Същата работа и за тези програми за които пише в статията. Някакви костюмирани ректорчета, професорчета и разни "светила", които през живота си не са свършили работа за 2 купички ориз тръгнали да усвояват някакви пари. Прибират си % и ги пускат по веригата на частните фирми, при които пък за никаква наука, research или изобщо нещо свързано има. Накрая резултата е ясен. ЗАКРИВАЙ! =========================================== Ти какво разбираш под "научни блага"? Технологии без фундаментална такава е невъзможно да се развиват. А че БАН има мужда от реорганизация, има. Но това няма да стане с орязване на парите - то ще стане с наливане на десетки пъти повече пари и привличане обратно на качествените кадри, които в момента са до един забягнали по чужбина. Естествено, точно обратното се прави е момента...

Новините

Най-четените