Все по-малко българи възнамеряват да ползват кредити или да взимат стоки на лизинг в близко бъдеще. Данните са от последното национално представително проучване* на ББСС "Галъп интернешънъл", проведено по поръчка на вестник "Класа".
Несигурността на трудовия пазар като следствие от икономическата криза доведе до сериозно намаление в ползването на потребителски кредити и изплащане на лизинг - и заради по-затегнатите условия на банките за одобрение на кандидатите, и заради опасенията на самите потребители дали ще са в състояние да изплащат вноските си.
Като допълнение към притесненията на българите, а и на финансовите институции идват новините за ръст на дела на лошите вземания, разпространени от медиите буквално преди дни.
Данните от проучването показват стабилно движение надолу и на дела на хората, които понастоящем изплащат кредити и стоки на лизинг, и на дела на хората, които планират да кандидатстват за заем в близко бъдеще.
През 2008 г. малко преди началото на икономическата криза в България, всеки четвърти пълнолетен българин заявяваше, че или лично, или семейството му има заем от финансова институция.
Този процент е в постоянен спад в последните 3 години и днес достига най-ниската си стойност - 15%. Откриваме повече клиенти на кредитните институции сред по-платежоспособните - хората със средни и над средните доходи, висшистите, модерните българи (които говорят чужди езици, пътуват и използват интернет редовно).
Отчитаме спад и при ползването на услугата стока на изплащане. Преди началото на икономическата криза ползването на лизинг ставаше все по-популярна практика поради удобството си и невисоките лихви.
Кризата обаче не подмина и този аспект от потребителското поведение - делът на българите, които са закупили нещо на лизинг, е двойно по-нисък от измереното през 2008 г. - 5%.
Въпреки сигналите за започнало стабилизиране на икономическата обстановка в страната намеренията на българите за ползване на кредити са на най-ниско ниво от последните години насам. На практика почти незначителни проценти от населението планират в следващите шест месеца да кандидатстват за финансиране - или чрез потребителски или друг вид кредит, или чрез лизинг.
Ако през 2008 г. 7% са имали намерения да изтеглят заем, днес този дял спада на 1%.Трима на сто пък заявяват, че възнамеряват да закупят стока на лизинг в следващата половин година.
Малко по-високи намерения за взимане на кредит откриваме сред жителите на столицата, висшистите, работещите на пълна заетост и българите с доходи над средните за страната.
И все пак делът на възнамеряващите да вземат заем дори сред тези групи от населението не надвишава 4% при средно за страната 1%.
*Изследването е проведено през първите десет дни на август, национално представително е и обхваща 1011 избиратели чрез пряко интервю по домовете. Един процент от извадката отговаря на 58 хиляди души, максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3%. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни сондажи на "Галъп интернешънъл" в България от 1992 г.
Ох, мамини златни, помня ви муцунките през 2007-8 как с телешки възторг дърпахте кредитите....снощи ви видях същите по новините да рИвете от непосилните лихви.... Идва акъла, ама трудно!