Само седмица преди потенциалния фалит на Гърция страната успя да постигне известен напредък в преговорите си с международните кредитори. Атина даде знак, че е готова на определени отстъпки, а ЕС - да продължи програмата за финансова помощ.
И двете страни обаче продължават да играят на "Кой ще мигне пръв", като до последно се опитват да минимизират собствените си загуби от преговорите.
Параметрите на новото кредитно споразумение до момента не са определени, което означава, че все още съществува опасност от излизане на Гърция от Еврозоната, както напомни Standard&Poors.
При положение, че вече почти никой не вярва в решението на гръцкия пороблем със старите мерки, една алтернативна идея придобива все повече гласност - въвеждането на паралелна валута, която би позволила на Гърция да запази мястото си в Еврозоната и да избегне вдигането на данъците и съкращаването на разходите заради обслужването на държавния си дълг.
Този вариант се разглежда както в Атина, така и в Европейската централна банка.
През май Bloomberg обяви, че въпросът е бил повдигнат от германския министър на финансите Волфганг Шойбле, който дал за пример "хибридната" система в Черна гора - там се използва евро, без страната да е член на валутния съюз.
Един от първите експерти, които заговориха за подобна мярка, беше Томас Майер, бивш главен икономист на Deutsche Bank. През 2010 г. той призоваваше за въвеждане на "геврото" - валута, която според него може да се използва от Гърция за изпълнение на вътрешните държавни плащания.
Какви са преимуществата на системата с паралелните валути?
Според изследването на Лудвиг Шустер, основател на експертна група от финансисти в Берлин, подобен сценарий има положително въздействие в три посоки - икономическа, социална и монетарна.
Мярката повишава икономическата активност на страната, съкращава зависимостта от вноса, увеличава износа и подобрява конкурентоспособността. Тя позволява да се намалят процентните ставки по кредитите и да се увеличи обема на паричната маса както за държавните дългове, така и за частния сектор.
В същото време, дава възможност на страната да запази ликвидността си в евро, за да може да обслужва външните си дългове и да се върне на капиталовия пазар.
Паралелната валута би помогнала на страната да продължи да изпълнява задълженията си по осигуряване на пенсионната система, здравеопазването, образованието и инфраструктурата.
Ако все пак Гърция напусне формално Еврозоната, би-валутната система ще смекчи икономическите последици за населението (например, обезценяването на спестяванията).
Ако Гърция не успее да постигне споразумение с международните кредитори, внедряването на паралелна валута може да се окаже напълно достатъчно за недопускане на фалит, твърдят икономистите.
Така плащанията в евро, които постъпват в бюджета през данъчната система, ще се насочат към изчистване на старите дългове, а за изпълнението на социалните плащания могат да се издават специални дългови инструменти.
Тези записи ще се превърнат в паралелна валута и ще могат да се използват в търговията със значителен дискаунт спрямо еврото. Ако правителството реши да ги приеме като данъчни платежни, цената им само ще се повиши.
Друга алтернатива може да стане емитирането на данъчни сертификати в полза на работници и фирми, които ще дадат правото на ползвателите им да поискат частично освобождаване от данъчни задължения след години.
Това означава, че правителството ще се откаже частично от очакваните бюджетни постъпления в бъдещето, за да стимулира моменталната икономическа активност, която ще даде резултат и ще компенсира невнесените данъци.
Проблемът е в това, че системата на паралелните валути противоречи на европейското законодателство, според което еврото се признава за единствена официална валута в 19-те страни-членки на Еврозоната.
Прилагането на подобни мерки е и отстъпление от строгите финансови стандарти, към които са длъжни да се придържат всички страни от валутния съюз, в това число и Гърция.
Емитирането на дългови инструменти може да се счете за нарушение на бюджетните правила, а данъчните сертификати заплашват да продънят следващите бюджети на страната, ако разчетите за икономическо възстановяване не се оправдаят.
Мнозинството от икономистите смятат, че подобно решение може само да отсрочи окончателния изход на Гърция от Еврозоната и да послужи за временна мярка, докато Атина и кредиторите не се споразумеят за нова дългосрочна програма за финансова помощ.
С други думи, системата на паралелните валути не може да се разглежда като постоянно решение на гръцкия проблем.
От това най-много се страхуват от ЕС - да не стане така, че Гърция да се откаже от еврото, път да вземе да им хареса.