Нова българска игра предлага странно пътешествие в космоса

В каталога на платформата за видеоигри Steam се подвизават хиляди заглавия от най-различни жанрове.

Тук може да видите както най-високобюджетните игри, така и независими заглавия, създадени от малък брой разработчици.

Точно игрите от втория тип продължават да процъфтяват през последните години и да предлагат по нещо свежо и оригинално - а към тези примери вече можем да добавим една нова българска компютърна игра, която се радва на положителен прием сред претенциозните потребители на Steam.

Elea е приключенско заглавие от първо лице, което медии и геймъри сравняват с хитове в жанра като The Vanishing of Ethan Carter и Everybody's Gone To The Rapture.

Подобни сравнения биха зарадвали всеки млад и амбициозен дизайнер, но още по-вълнуващото в случая е, че става въпрос за българи. Това са Ивайло Коралски и Тодор Тодоров, които стоят зад студиото Kyodai, създало Elea.

Двамата от години имат амбицията да създадат собствена игра и последователно стартират няколко алтернативни проекта - като аркаден шутър за мобилни телефони и стратегия от типа "tower defense", но за съжаление не успяват да завършят нито един от тях. Те натрупват опит и разбират, че ако искат да направят нещо сериозно, трябва да са напълно сериозни и отдадени. Затова двамата напускат тогавашните си работни места и започват да градят основите на амбициозно ново заглавие. Резултатът е Elea - вълнуващо и странно приключение, разделено на епизоди, чиято първа част вече може да изиграете.

В един футуристичен свят непозната болест се оказва специално насочена към децата. Тя е своеобразна мутация, която ги кара да избухват в неконтролируем гняв, а противодействието е единствено лекарство, превръщащо ги в безжизнени и лишени от емоции обвивки. Съпругът на главната героиня Елеа, Итън, е изпратен на мисия да открие нова планета, годна за живот, но контактът с експедицията му скоро е загубен. Загрижена за съпруга си, Елеа тръгва на космическо пътешествие, за да разбере какво се е случило с него.

Това е основата на сюжета, но не очаквайте поредния научнофантастичен екшън.

Elea е значително по-комплексно и на моменти абстрактно приключение. Още в самото начало сте засипани от необясними цветове и звуци и истинска експлозия от пиксели и форми, покриващи екрана. Героинята ви се носи в необятния космос на фона на гигантска сфера. Какво става тук? Защо се случва това? Това са въпроси, които ще си задавате често, докато играете Elea.

Идеята явно допада на холандския издател Soedesco, в чийто каталог личат популярни инди заглавия като Teslagrad, Earthlock: Festival of Magic и Giana Sisters: Twisted Dreams. Така след трудния старт - началната инвестиция в проекта е изцяло със собствени средства на Ивайло и Тодор - проектът получава така нужната финансова и маркетингова подкрепа, за да се разгърне.

Elea изглежда перфектна игра за виртуална реалност, тъй като изгражда уникална атмосфера, в която да се потопите. Затова Kyodai вече разработва и VR версията на Elea за Oculus Rift, която ще е доста различна спрямо стандартната такава.

Космическият кораб е напълно интерактивен и може да го изследвате дълго, а играта изглежда добре благодарение на популярния Unreal 4 енджин, с който е изградена.

Графично Elea е страхотна игра, особено когато говорим за детайлите на някои от текстурите, използвани за подова настилка, стени, светлини и други осветителни тела. Това може да звучи като странна подробност, за която да говорим или на която да се възхищаваме, но арт посоката на играта напомня класическа неоново-футуристична естетика, към която много sci-fi заглавия се стремят.

Препоръчително е и да играете с хубави слушалки, тъй като звуковият дизайн в рамките на епизода допринася за странната и почти чуждоземна атмосфера на играта. За всичко това помага малък, но сплотен екип около двамата дизайнери, в който влизат композитор (Симеон Христов) и 2D художник (Павел Симеонов). А актрисата Лесли Флеминг-Мичел, която дава гласа си на главната героиня, е играла в сериала "д-р Хаус".

В космическия кораб и в първата част на играта, когато се намирате в дома на Елеа, е пълно с необясними събития и кратки халюцинации, които ще предизвикат доста въпроси у вас.

Темпото на игра, както и движението на героинята, е преднамерено бавно и може да почувствате как историята се рисува пред очите ви.

За съжаление, това е особеност, заради която Elea може да отблъсне някои играчи. Играта набляга на сюрреалистичната атмосфера до такава степен, че иначе простата механика на геймплея може да се окаже засенчена от странностите, случващи се пред вас. Вероятно този първи епизод е само основа за всичко предстоящо и сюжетът умишлено е оставен отворен за интерпретация, но не очаквайте нещо съвсем последователно, което лесно ще разберете отведнъж.

Все пак разказът изглежда смислен - и по-важното - интересен, а за феновете на амбициозните истории в игрите това ще бъде най-важното при едно такова приключение.

Бъдещето пред Elea изглежда добро. От началото на септември тя вече напусна предварителната Early Access фаза в Steam и Епизод 1 се предлага в завършена версия 1.0.

Нещо повече, ще има налична и Xbox One версия, така че ще бъде достигната още по-широка аудитория. А това е шанс, който всяко младо и амбициозно студио заслужава.

Остава българските дизайнери да успеят да задържат интереса на геймърите със следващите епизоди.

Новините

Най-четените