В света на спорта Льо Ман е известен най-вече с прочутото си автомобилно състезание "24 часа на Льо Ман".
Но градът в Северозападна Франция има и футболни постижения. А там професионалния си дебют прави самият Дидие Дрогба - една от най-големите легенди на Челси и на африканския футбол.
Разбира се, Дрогба не се нуждае от представяне, тъй като е сред най-блестящите нападатели от своето поколение. Спечели почти всичко възможно с Челси, а в Кот д'Ивоар стана не само голмайстор №1 на националния отбор, но и важна фигура отвъд рамките на спорта заради хуманитарната си дейност.
Отлично се помнят неговите изяви във Висшата лига от 2004 г. нататък, но далеч по-слабо познат е ранният период в кариерата му - когато прекарва три години и половина именно в Льо Ман.
Тогава талантливият нападател успява да пробие в първия отбор, въпреки контузиите и някои други трудности, а същевременно не спира да учи счетоводство в местен колеж.
Тази седмица третодивизионният Льо Ман игра срещу Пари Сен Жермен за Купата на Франция и макар че не успя да поднесе изненада и загуби с 0:2, отново попадна поне за кратко под светлината на прожекторите.
Четвърт век назад във времето, Льо Ман е не в трета, а във втора дивизия. И се оказва идеалното място, където Дидие Дрогба да се оформи като футболист.
Дрогба е роден в Абиджан, най-големия град в Кот д'Ивоар, но още като малък емигрира във Франция. В началото живее при чичо си Мишел Гоба, после за малко се връща в родината си и отново се отправя към Франция, този път заедно с родителите си.
След като окончателно се установява на европейска земя, момчето преминава през няколко футболни академии, но никъде не се задържа особено дълго.
В полупрофесионалния Леваоа вкарва много за юношеските формации, но така и не успява да впечатли треньора на първия отбор. В опит да направи стъпката към професионалния футбол, нападателят преминава през проби в други отбори, но не му провървява.
В Рен не го одобряват, а по време на пробите в Гингам чупи кост на крака си и всичко пропада.
В същото време бащата на Дидие оказва все по-голям натиск върху него. Алберт Дрогба не желае синът му да става футболист и счита, че играта само отклонява вниманието му от ученето.
Още когато Дидие е ученик, баща му опитва да го насочи повече към уроците, но това не дава особен резултат и даже една година момчето не успява да премине в следващия клас.
Ядосаният Алберт му забранява да играе футбол за една година, докато повиши оценките си. А Дидие наистина стои далеч от топката и подобрява положението си в училище.
По-късно родителският натиск продължава и таткото убеждава таланта да не спира образованието си, докато преследва футболните си мечти.
Дидие избира да учи за счетоводител, защото това са уроците, които може да съчетава с тренировки и мачове.
През 1997 г. Дрогба се мести в Льо Ман, за да учи счетоводство и същевременно се пробва в местния отбор.
За пръв път нападателят се сблъсква с ежедневни тренировки, тъй като преди не е имал възможност да се отдаде толкова на спорта.
Голям принос за приемането му в тима на Льо Ман има неговият чичо Мишел Гоба. По-късно Дидие признава, че дължи всичко на чичо си и дори го определя като свой втори баща.
Благодарение на Гоба (бивш футболист в долните френски дивизии) момчето става нападател, макар че започва като десен бек. Чичото поема попечителството над Дидие, когато родителите му са още в Африка, а тъй като познава един от треньорите в школата на Льо Ман, по-късно го урежда за този тим.
Но кариерата на бъдещата легенда е застрашена само няколко месеца след преместването в новия клуб.
Дрогба не само трябва да съчетава футбола с ученето, но и трябва някак да се пребори с поредицата от контузии.
Преди да успее да покаже какво може, той отново чупи кост, но на другия крак, а през следващата година счупва също глезена и пищяла си. Това е сериозна причина човек да се замисли за футболното си бъдеще, а и сериозна причина клубът да се усъмни в него.
Но в Льо Ман все пак решават да окажат подкрепа на таланта.
За това настоява треньорът Марк Вестерлоп, който вярва в играча.
"Дрогба още не се беше оформил, беше кекав. Имаше късмет, че е в Льо Ман, друг клуб може би нямаше да е толкова търпелив към него", отбелязва Вестерлоп. "Отне му четири години да свикне да тренира всеки ден и да играе всяка седмица".
В края на сезон 1998/99 21-годишният африканец прави дебюта си за първия отбор на Льо Ман в Лига 2.
През лятото подписва първи професионален договор и в следващата кампания отбелязва 7 гола в 32 мача. Но не се отказва от образованието си и успява да го завърши - днес е дипломиран счетоводител.
Минават обаче още няколко години, преди кариерата му наистина да потръгне.
През 2000 г. Вестерлоп напуска Льо Ман, а следващият треньор не оценява потенциала на Дидие Дрогба. Поредната му контузия е причина да загуби мястото си на върха на атаката.
Започват да принуждават Дрогба да играе на фланга, заради което той се скарва с треньора и става невъзможно да продължи в Льо Ман.
Елитният Гингам обаче го следи от месеци и през зимата на 2002 г. го привлича срещу 100 хил. евро. Така голмайсторът се оказва там, където е минал на проби преди няколко години, но е бил спрян от травма.
С Гингам в Лига 1 началните месеци също не са някакъв фурор, но все пак отборът се спасява от изпадане, а през следващия сезон Дрогба вкарва 17 гола в 34 мача с подкрепата на друг млад талант - пробиващия по крилото Флоран Малуда.
Заложбите на Дрогба вече няма как да бъдат пренебрегнати и от по-големи отбори, а Олимпик Марсилия печели битката за подписа му.
В единствения му сезон в Марсилия неговото представяне е звездно и Челси плаща 24 млн. паунда за Дрогба - за да го превърне в своя рекордна покупка и в най-скъпия нападател в английския футбол по онова време.
Следват незабравими години и вечна футболна слава.