Фентъзи епоси, биографии на известни измамници, документалки за тиндър любовници... Не можем да се оплачем от сериалите и поредиците, с които телевизии и стрийминг платформи ни заляха през тази година.
Имаше огромно многообразие от различни жанрове и истории, като за всеки фен има да се намери по нещо.
Тук сме събрали онези сериали, които ни направиха най-голямо впечатление, забавляваха ни или ни накараха да се замислим. Това може и да не са "най-добрите сериали на годината", но определено спечелиха нас.
Ето кои са те:
Andor / "Андор" (Disney+)
Нетипичният сериал от света на "Междузвездни войни", който никой не беше поискал, се превърна не просто в едно от най-добрите неща, излизали изпод тази марка, но и в един от най-добрите продукции на 2022 г. въобще (с претенциите дори и за най-добрия).
Историята тук се съсредоточава върху един от главните герои в подценявания Rogue One - шпионина Касиан Андор, и разказва неговата история - как попада в редиците на Съпротивата срещу Галактическата империя. Но отвъд това семпло описание, този сериал е много повече.
Той разказва за това как се е оформила Съпротивата, както и защо Империята всъщност е това зло, срещу което след това Люк Скайуокър и Хан Соло ще се борят.
Без да разчита на излишна носталгия или на кой знае колко познати герои от поредицата, Andor ни представя един шпионски сериал, който по случайност се намира в света на "Междузвездни войни". И това работи много добре.
Вече сме писали цял текст във възхвала на това прекрасно шоу, като можете да го видите тук:
House of the Dragon / "Домът на Дракона" (HBO Max)
Добре дошли отново в света на Вестерос, където летят дракони, а горди лордове, принцове и крале се борят за власт в най-опасната от всички игри - Играта на тронове. Мнозина бяха скептични за това шоу след разочароващия край на "Игра на тронове", но десетте епизода на "Домът на Дракона" доказаха, че мнозинството от феновете могат да си отдъхнат - новата поредица започва добре.
Ключовото тук е историята - взета от хрониките на Дома Таргариен, които Джордж Р. Р. Мартин описва подробно в книгата "Огън и кръв", тя разказва за най-кървавата гражданска война във Вестерос, станала известна като "Танцът на Драконите".
Самият Мартин е изпълнителен продуцент на шоуто, което също е от значение - сюжетът тук следва достоверно оригиналния материал, а там, където се отклонява, го прави по интересен и запомнящ се начин.
В крайна сметка зрителят получава един сериал с всичко онова, което ни накара да заобичаме "Игра на тронове" на първо време - заплетени интриги, кървави боеве, обрати, секс и не на последно място - дракони!
Stranger Things - сезон 4 (Netflix)
Един от най-популярните поредици на Netflix се завърна през 2022 г. за своя четвърти сезон, след като последните два бяха оставили лек вкус на разочарование и откровена скука. Скука обаче е последното, което можем да кажем за четвъртия сезон, който даде на феновете завладяващ сюжет, запомнящи се герои, набиващ се в главата саундтрак и много екшън.
Беше представен истинският злодей в сюжета заедно с неговия произход, до голяма степен цялата история досега се навърза, а любимите (вече поотраснали) герои трябваше да се изправят отново срещу злото и да се опитат да го спрат да завладее света.
Въобще, това беше един прекрасен сезон, който да ни напомни защо Stranger Things е толкова популярен и обичан по света.
"1899" (Netflix)
Талантливите германски шоурънъри Баран Бо Одар и Янте Фризе, които дадоха на света епичната история за пътуване във времето Dark, се завърнаха с нов сериал тази година - мистерията "1899". И това шоу също впечатлява неимоверно.
Взимайки щедро от атмосферата на хорър жанра, Бо Одар и Фризе ни потапят в едно презокеанско пътешествие и намирането на изчезнал параход. Събитията, които следват след намирането му, започват да стават все по-странни и по-странни, а пътниците започват да изживяват несъвместими с реалността видения.
Проклятие ли се е разпростряло над тях? Или оцелялото по непонятен начин дете от изчезналия кораб им докарва този лош късмет?
"1899" е бавно разплитаща се мистерия за това, което се крие в дълбините на човешкия мозък и за нещата, които не можем да оставим в миналото си. А изпълнението - изпъстрено щедро със символизъм, скрити послания и постоянно изникващи загадки, ще ви впечатли.
Pam and Tommy / "Пам и Томи" (Hulu)
Или историята на "онази" видео касета от медения месец на една от най-скандалните двойки на 90-те - спасителката на плажа Памела Андерсън и лошото момче на рока Томи Лий от Mötley Crüe.
Шоуто ни представя събитията, които довеждат до изтичането на видеото с еротичните ласки на двамата в интернет и медиите, като се съсредоточават както върху гледната точка на мъжа, който краде касетата, така и върху ефекта, който тя има върху Памела Андерсън и връзката ѝ с музиканта.
Въпреки това духът на сериала е по-скоро лек и на моменти пародийно забавен, но без по никакъв начин да накърнява образа на Андерсън. Дори може да се каже, че шоуто е едно своеобразно извинение към нея, закъсняло с има-няма 20 години.
The Boys - сезон 3 (Amazon Prime Video)
Третият сезон на циничния комиксов сериал на Amazon Prime Video - The Boys, се оказа и най-бруталният досега. От експлодиращи вътрешности до супергеройски оргии, шоурънърът Ерик Крипке се постара да даде още по-мрачна представа за това как всъщност би изглеждал света, ако сред хората имаше супергерои.
Сезонът започва с това как под ръководството на сенатор Виктория Нюман и Хюи "Момчетата" са станали много по-подредени и чисти в действията си срещу разбунтували се супергерои.
Но когато се появява възможно кардинално решение за проблема с Хоумлендър в лицето на един герой от миналото, Били Бучър ще направи всичко по силите си, за да използва тази възможност, каквото и да му струва това. А това, което се случва, разбира се, включва тонове хаос, насилие и разпилени вътрешности.
The Sandman (Netflix)
Един от най-известните и обичани комикси, дело на писателя Нийл Геймън, намери най-сетне своя път до малкия екран. Историята за Морфей, повелителят на сънищата, беше адаптирана като сериал за Netflix, а изпълнението успя да спечели мнозина с доближаваща се до оригинала история, която все пак има своя собствен характер и чар.
След като е бил пленен в продължение на почти цял век от алчен магьосник, Морфей трябва да поеме на опасно приключение, за да събере магическите си оръжия и да прибере всички избягали от Царството на сънищата кошмари. А това може да се окаже опасност за самото му съществуване.
Том Стъридж прави наистина страхотна роля като Морфей, а множеството второстепенни актьори вършат прекрасна работа, за да предадат нюансираната история, разказана от Геймън в комиксите.
Welcome to Wrexham / "Добре дошли в Рексъм" (Disney+)
Документалната поредица за приключението на актьорите Райън Рейнолдс и Роб Макълхени да си купят футболен отбор в Уелс се оказа една от най-свежите, приятни и трогателни истории за годината.
Първият сезон на шоуто показа пътят, който малкият клуб от най-долното ниво на английския футбол изминава, след като двете звезди го купуват, но също така показва и ефекта, който тази сделка има върху местната общност.
Welcome to Wrexham е една прекрасна история за това защо човек обича футбол, за подкрепата за отбора ти и как това може да се превърне в душата на цял един град. Рейнолдс и Макълхени пък добавят щипка холивудски чар на цялата продукция, за да може зрителят да гледа и да стиска палци на техния отбор.
Основното в случая е, че сериалът те оставя с едно много приятно чувство след гледане.
SAS Rogue Heroes / Специален корпус: Незнайни герои (BBC One)
Неочакваният хит от създателите на Peaky Blinders разказва историята за създаването на британските специални части SAS и ролята им на Африканския театър във Втората световна война. Но не очаквайте героична музика и прочувствени сцени на войнска саможертва.
Този сериал, който претендира да разказва истинската история или поне само леко преувеличена нейна художествена версия, ни показва едни весели мошеници и гамени, чиято цел е да взривяват възможно най-много нацистки машини.
С прекрасен саундтрак от стари рок и пънк парчета, прекрасна актьорска игра от Конър Суиндълс, Джак О'Конъл и Алфи Алън, както и много приятен и свеж сценарий, шоуто е перфектен избор за всеки любител на екшъните.
Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (Netflix)
Тази антология на ужасите от мексиканския режисьор и сценарист Гийермо дел Торо е наистина едно прекрасно пътешествие в света на мрачното. Осем отделни истории, които изследват по нестандартен начин различни плашещи теми - от нападение на извънземни до обладани от демони картини.
Без да разчита на евтини стряскания, Дел Торо плаши с идеи и с концепции, които (особено ако гледаш късно вече), могат да смразят кръвта ти.
Severance / "Разделение" (Apple TV+)
Може би една от най-интересните и нестандартни идеи, които през тази година успяха да се доберат до екрана - какво би станало, ако можеше да изключвате съзнанието си, докато сте на работа? Да помните само как влизате в сграда, а след това магически отново да се събудите, излизайки от нея.
Именно около тази идея се върти и сериалът Severance. В центъра на историята е Марк С., който работи в мистериозната биотехнологична компания Lumon Industries, която използва технологията на "разделение", в която личността ти бива разделена от "работното" ти аз.
Когато най-добрият приятел на "офисния" Марк изчезва без предупреждение, а на негово място идва нова колежка, той започва да се чуди какво всъщност се е случило и дали всъщност няма нещо нередно с Lumon Industries.
Шоуто е заплетена, нарочно странна мистерия, която се разплита бавно, докато актьорите Адам Скот, Брит Лоуър, Джон Туртуро, Кристофър Уокън и Патриша Аркет правят страхотни роли и те карат да искаш да гледаш още.
The English / "Англичанката" (Amazon Studios)
Историите за Дивия Запад не са нещо ново за Холивуд, но този сериал от 6 епизода с Емили Блънт в главната роля със сигурност си заслужава гледането. Шоуто разказва за бруталното насилие, върху което е основана една държава и не се свени да бъде откровено и да излиза от "митовете" на жанра.
В центъра на сюжета тук е Корнелия Лок (Емили Блънт), която описва най-значимия период в живота си - месецът, в който прекосява океана, за да отмъсти за убийството на своя син.
И ако това звучи като нещо, което вече сме виждали в уестърните, разликата тук идва от начина на предаване на историята - малко по малко, къс по къс, сякаш се нарежда пъзел от различни моменти, образи и сигнали, за да видим накрая една максимално пълна и удовлетворяваща картина.
Westworld / "Западен свят" (HBO) - сезон 4
За жалост последния сезон на поредицата, която трябваше да продължи пет сезона, преди да бъде прекратена от HBO.
Предните две по-слаби части (втори и трети сезон) разочароваха мнозина и отблъснаха немалка част от зрителите, но завръщането сега показа много от мащаба на тази история - игрите с ума, сблъсъка между хората и изкуствения интелект, който е успял да се наложи вече като доминиращ вид, символизма и тънките препратки, които не се улавят с просто око...
Четвъртият сезон върна идеята за комплексния поглед върху събитията, философските дилеми, пред които са изправени героите, но които карат и зрителя да се замисля, а всичко това е представено през опита на основните персонажи като Бернар, Кейлъб, Мейва, Мъжът в черно и Долорес да се противопоставят на новото технологично божество, което е поело власт над света.
Самото усещане от този сезон беше едно фино напомняне защо феновете се влюбиха в сериала по начало.
Better Call Saul / "Обадете се на Сол" - (AMC) сезон 6
Шестият сезон на спинофа на култовия Breaking Bad оправда очакванията и ще остане в историята като повече от достоен финал. Зрителите отново получиха магическата комбинация от убедителна актьорска игра, ангажиращ сценарий, въздействаща кинематография и завладяващ звук, но допълнителната сила на последния сезон беше в развръзката за редица персонажи.
Първата половина от сезона разтърси зрителите с една сърцераздирателна екзекуция и едно изненадващо убийство, а втората се фокусира повече върху настоящето, т.е. историята на Джими/Сол след събитията на Breaking Bad.
Опитвайки се да останат верни на търсенето на реализъм, създателите на сериала Винс Гилиган и Питър Гулд не захаросаха последните епизоди с хепи енд за персонажите си, а напомниха ценния урок - всичко в този живот има своите последствия.
The Bear (Hulu)
Неочакваният хит на годината със 100% одобрение на критиците и 91% на феновете в Rotten Toamtoes се оказа шоу от 8 епизода за млад майстор-готвач от световна класа. В центъра на тази история е Карми - талантлив готвач, работил в най-добрия ресторант на света, който е принуден да поеме ресторанта за сандвичи в Чикаго на покойния си брат.
Самият ресторант е на ръба на оцеляването финансово, което принуждава Карми да промени самия начин на работа на мястото, създавайки множество конфликти.
Има множество сериали и филми за това как функционира напрегнатият и забързан свят на ресторантите и майсторите готвачи, но The Bear се отличава със страхотна кинематография и отлично режисирани и заснети сцени, които само с представянето си помагат за това да се изграждат и развиват героите.
Шоуто е истинско удоволствие за гледане от чисто техническа гледна точка, но без да изпада в крайност и да се набива на очите. Това е просто един наистина страхотно заснет сериал с добра история и отлична актьорска игра.
"1883" (SkyShowtime)
Предисторията на хитовия сериал "Йелоустоун" ни отвежда в далечната 1883 г. и Дивия запад, където група германски и източноевропейски преселници искат да намерят своето място под слънцето. Те трябва да предприемат опасно пътешествие от Вирджиния до Оклахома.
За помощ могат да разчитат само на главните герои на шоуто - бившия военен Шай Бренън, който все още скърби за мъртвата си съпруга, неговия помощник Томас и един преследван от кошмарите си от войната мъж от Юга - Джеймс Дътън, който е решил да намери най-доброто място за своето семейство на Запад.
Сериалът показва истинското лице на дивите земи на САЩ, където буквално всичко може да те убие - болести, пресичане на река, змия в тревата, крадци или войнствени индианци... Именно тази откровеност е и големият чар на поредицата. Той разказва проста и тъжна история, но с онази тъга, в която преглъщаш емоциите и продължаваш напред, защото само така можеш да оцелееш.
Tokyo Vice / "Пороците на Токио"(HBO Max)
Създаден по едноименния автобиографичен роман на криминалния журналист Джейк Аделстийн, който става първият чужденец, нает на работа в най-големия японски вестник - "Юмиури Шинбун". Той се впуска в едно разследване, което ще го отведе в сърцето на японската мафия Якудза с нейните кланове, босове и странни традиции.
Самата лична история на Аделстийн обаче съвсем не стои в центъра на сюжета, а по-скоро служи като допълнение на целия наратив около японския подземен свят и влиянието на Якудза върху него.
Сериалът проследява силно скептичното отношение на японците към чужденците, строгата йерархичност на японците и тежкият захват на организираната престъпност върху обществото, политиката и полицията. А резултатът е интересен, екзотичен и приятен за гледане, особено ако имате влечение към японската култура.
Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
Тази художествена адаптация на историята на серийния убиец, спечелил си прозвището Канибала от Милуоки - Джефри Дамър, си заслужава гледането, дори и само за да видите наистина феноменалното изпълнение на актьора Евън Питърс. Той влиза толкова дълбоко и всеотдайно в тази роля, че сам обяснява след това как е трябвало да се опре на близките си и на семейството си, за да не се окаже с тежки последици за него.
Колкото до сериала, той дава едно автентично и дори доста сурово представяне на историята на Дамър, като не пести нищо от пътя на убиеца, който 1978 и 1991 г. убива и разчленява 17 млади мъже и момчета.
За успеха на шоуто говорят и неговите резултати - Dahmer стана вторият най-гледан сериал на Netflix на английски език за всички времена в рамките на само 28 дни и третият сериал на Netflix, който надминава 1 милиард гледания за 60 дни.
Shantaram / "Шантарам" (Apple TV+)
Базиран на едноименния роман на Грегъри Дейвид Робъртс, за който той твърди, че е предимно биографичен, историята тук разказва за млад австралийски затворник - Дейл Конти, обвинен за кражба, завършила с убийство, който успява да избяга на свобода и емигрира в Бомбай, Индия. Там той приема самоличността на Линдзи Форд и опитва да се адаптира към местния живот.
Само че проблемите за него тепърва предстоят, вкарвайки го във водовъртеж от събития, политически интриги, гангстерски войни и един отчаян опит да помогне на най-бедните прослойки в големия индийски град.
Чарли Ханъм ("Синовете на Анархията", "Джентълмените"), Антония Деспала, Шубхам Сараф и Александър Сидиг правят страхотни роли, с които карат историята на "Шантарам" наистина да оживее.
Peacemaker / "Умиротворителя" (HBO Max)
Преди още Джеймс Гън да поеме пълен творчески контрол върху филмовата вселена на DC Comics и след успеха на филма му The Suicide Squad, за HBO Max се появи един от най-налудничавите, странни, но същевременно с това и адски забавни сериали на годината - Peacemaker.
Джон Сина се завръща за ролята си на Кристофър Смит - Умиротворителя. След претърпените травми в The Suicide Squad той е принуден от могъщата Аманда Уолър да се присъедини към нейната компания A.R.G.U.S. и по-специално към ново мистериозно подразделение за тайни операции, наречено Проект "Пеперуда".
Там той, заедно с някои от най-големите несретници в A.R.G.U.S., ще трябва да разследва странно, извънземно настъпление на Земята, докато се опитва да оправи отношенията с баща си, който е краен расист, да закрепи живота си и по възможност - да не отиде пак в затвора. А това върви с тонове нелепи ситуации, един белоглав орел, който може да козирува, и много смях.
Peacemaker те хваща още от началното интро на епизода и те кара да се интересуваш съвсем искрено за съдбата на героите.