В тялото има два вида мазнини: бели и кафяви. Първите изпълняват енергийна функция, а вторите са отговорни за терморегулацията. Изразходват се само в онези моменти, в които на човек му е студено.
Белите мазнини са в значително по-голямо количество, а кафявите са познати още и като "добри мазнини", тъй като изгарят калории, които превръщат в топлина. Белите пък се наричат още мастна тъкан. През тях минават много малко кръвоносни съдове, затова цветът им е бял или бял с леко жълт оттенък. Белите мазнини са източник на енергия за тялото. Освен това служат като термо изолатор за органите в тялото и предпазват от някои контузии или смекчават тежестта им (например при падане). При мъжете и жените белите мазнини се трупат на различни места. При жените зоните са дупе, бедра, гърди и корем. При мъжете - най-вече в коремната област
Процентът на бели мазнини в тялото за жена с нормално за ръста (ненаднормено) тегло е между 15 и 30%. За мъжете този процент варира между 15 и 25%. Проблемът за здравето и фигурата идва, когато белите мазнини надвишат тези проценти. Това обикновено се случва, когато консумираните калории са значително повече от изразходваните.
Бившият учен от НАСА Рей Кронис твърди, че кафявата мазнина играе съществена роля за отслабването.
Както вече споменахме, тялото се нуждае от кафява мазнина, за да се затопли. "Добрите мазнини" се намират предимно отпред и отзад на врата, както и между плешките. На тези места температурата е с до 1 градус по-висока. Когато кафявата се "изгори", идва ред на бялата мазнина. Нейният разход също се увеличава, за да се да осигури нормална терморегулация.
Каква е теорията на Рей Кронис?
В речта си пред "TedMed" ученът заявява, че идеята за този метод за отслабване му е хрумнала след задълбочено изучаване на подготовката на американския плувец Майкъл Фелпс. По време на активната си кариера спортистът консумира около 12 хил. ккал дневно. И Кронис започва проучвания в посока на това как така плувецът не наддава. В крайна сметка изтощителните тренировки и много активният метаболизъм не са достатъчни, за да се изгорят тези калории. Тогава ученият стига до извода, че всичко се дължи на връзката между студената вода, в която спортистът прекарва много време, и активирането на кафявата, а след това и на бялата мазнина.
Кронис започва да експериментира върху собственото си тяло, тъй като по това време е с наднормено тегло. Няколко седмици по-късно, по време на които той всекидневно си взима по-студен душ от обикновено и се облича с по-леки дрехи, отслабва с 12 кг. Но прави важно уточнение: "Във всеки случай се нуждаем от правилно хранене и спорт, така че мускулите да са в добра форма и тонус."
Естествено, най-добри са резултатите, когато човек тренира на студено, но дори и леката разходка се отразява на теглото, тъй като тялото изразходва повече енергия, защото трябва да поддържа оптимална телесна температура. Това е и причината мазните храни да са толкова популярни на север, тъй като осигуряват голям запас от енергия.
И да се върнем на кафявите мазнини. Когато се роди, човек има висок процент, които обаче с времето намаляват. Тялото "произвежда" кафяви мазнини, когато сме физически активни. Тогава белите се превръщат в кафяви. Важна роля играе и здравият и продължителен нощен сън. Причината: тялото произвежда повече мелатонин, който влияе върху производството на кафяви мазнини.
Ако искате да разнообразите тренировъчната си програма, по-студените месеци идват на помощ. Тялото гори повече калории - доказано е, но най-добрите и трайни резултати зависят от постоянството и дисциплината.