Пътят към Супер Боул: Историята

Първият уикенд на февруари е специален за Америка. Нещо като голям отдушник преди втората седмица и голямата истерия, наречена „Свети Валентин".

Та, преди всеки да се бръкне дълбоко в портфейла, за да „покаже" колко много обича половинката си, американците намират спасение в най-голямото и популярно спортно събитие на континента - Супер Боул.

Финалът на шампионата по американски футбол отдавна е надхвърлил простото определение „финал" и се е превърнал в огромно шоу, генериращо милиарди долари печалба в рамките на няколко часа, в които хиляди на трибуните и милиони пред телевизорите притаяват дъх.

На 1 февруари 2015 година ще се изиграе 49-ият Супер Боул. В Аризона ще се срещнат актуалният шампион Сиатъл и претендентът Ню Инглънд.

Може би ще забележите, че броят далеч изостава от периода, в който САЩ има своите шампиони в този спорт. Обяснението е просто - Супер Боул е черешката на тортата на обединението на две конкурентни лиги - Националната и Американската. „Голямото сливане" се случва през не толкова далечната 1970 година, когато е положено началото на това, което днес знаем като Национална футболна лига със своите 32 отбора в две конференции, всяка с по четири дивизии.

Тези от вас, които са внимавали в часовете по математика, ще забележат, че сметките пак не излизат, защото от 1970 година досега са минали 45 сезона. Три години преди фактическото сливане, двете лиги постигат договорка шампионите им да се срещат в мач, който да определи първенеца на САЩ.

Така първият Супер Боул се изиграва на 15 януари 1967 година, когато Грийн Бей Пакърс става първият абсолютен шампион с победата над Канзас Сити Чийвс с 35:10 в Лос Анджелис. „Опаковчиците" печелят и второто издание, този път надделявайки над Оукланд Рейдърс с 33:14. Изключителната доминация в този период на отбора, воден от Винс Ломбарди, води до друг исторически акт.

През 1970 година Ломбарди губи най-важния мач - този с рака и се прощава с този свят. В негова чест новосформираната НФЛ кръщава изящния трофей на негово име.

Не знаем дали инженерите на това събитие са си давали сметка в какво маркетингово чудовище ще се превърне то за половин век. Но със сигурност биха били доволни да видят истерията, в която изпада най-напредналата нация, когато дойде време за „Мача". През годините Супер Боул предлага много категорични победи, но и също толкова много драматични развръзки. Може би най-значимата победа, поне до момента, е тази на Маями над Вашингтон през 1973 година.

Отборът от Флорида печели с 14-7, но не това е толкова важно, колкото фактът, че това е първият и единствен до момента случай в историята, в който отбор записва сезон без нито една загуба - от първия мач на редовния сезон до кулминацията Супер Боул. Маями завършват с баланс 17-0 и до днес все още живите играчи отварят шампанско, когато и последният непобеден отбор преклони глава по пътя си към „Ломбарди".

Съвсем скоро, през 2008 година, Ню Инглънд Пейтриътс бе не на крачка, а на милиметър от това да се присъедини в този за момента едночленен клуб на съвършенството. „Патриотите" изиграха перфектният сезон, спечелиха всички 18 мача до Супер Боул, където срещнаха „аутсайдера" Ню Йорк Джайънтс - отбор, вмъкнал се в плейофите и станал първият с три поредни победи при гостувания по пътя си към финала. Но, както може би вече сте усетили, съдбата реши играчите на Маями все още да имат повод да отварят шампанско.

Ню Йорк нанесе най-болезнената загуба на съперника си в неговата история със 17-14 и сложи точка на „перфектната буря от Бостън".

Първото десетилетие на Супер Боул минава под диктата на три отбора - Далас Каубойс, Маями Долфинс и Питсбърг Стийлърс. Трите тима си поделят общо 7 от 10-те титли, а с останалите 3 си тръгват Оукланд, Балтимор и Канзас Сити.

Осемдесетте са годините, когато „нападението от Западния бряг" на легендарния треньор Бил Уолш разтърсва лигата, а Сан Франсиско Фортинайнърс печели 4 титли. Много от новите привърженици на тази игра и днес стават почитатели на отбора заради този негов романтичен период, когато Джо Монтана, Джери Райс и Брент Джоунс надхвърлят общоприетите критерии на спортни звезди.

Деветдесетте години ще се запомнят с невероятния малшанс на Бъфало Билс. Отборът изигра нечуваните 4 поредни издания на Супер Боул, спечелвайки... нито едно от тях. Това е и най-дългата серия от поредно изгубени финали, но не е и най-големият брой. Денвър Бронкос 5 пъти си тръгват с калъфката в ерата Супер Боул.

Първото десетилетие на 21 век беше за един тандем, който ще изиграе своя шести финален мач от общо осем за отбора. Треньорът Бил Беличик и куотърбекът Том Брейди са категорично най-успешният дует треньор - плеймейкър в историята на този спорт. Благодарение на тях феновете на Ню Инглънд Пейтриътс са вероятно най-щастливите сред всички в НФЛ. Техният отбор е и последният, печелил титлата в две поредни години (2004 и 2005).

В последните няколко години „Западният бряг" си възвърна позиции с изключителното представяне на Сан Франсиско и Сиатъл Сийхоукс. И докато Фортинайнърс така и не успяха да осребрят участията си в плейофите, Сиатъл спечели трофея през миналия сезон, а през този си извоюва правото да защити титлата си в последния мач.

В следващите издания на „Пътят към Супер Боул" ще разберете защо големият мач е най-скъпото спортно събитие в света. И ще ви запознаем в детайли и с двата отбора - финалисти на мача следващата неделя.

Новините

Най-четените