Каква е цената на олимпийското злато: 4 възможни отговора

Цената е странно нещо.

Олимпийските медали се раздават на всеки две години. Докато звучи химнът и се стичат сълзите, камерите често се фокусират върху медалите – особено върху златните – и разбира се, зрителите няма как да се зачудят каква всъщност е цената на олимпийското злато.

Както всичко, и при златният медал е въпрос на гледна точка. Организацията, която дава медалите, може да ги цени по съвсем различен начин от спортиста, който ги получава. А колко е готов да плати всеки спортист, за да получи един от тях, е съвсем отделен въпрос, както и колко би получил в брой, ако реши да го претопи и продаде.

Идеята е, че златният олимпийски медал има различна стойност за всеки. Ето няколко начина, по които може да оцените един златен медал.

1. 501 долара за скрап

Най-лесният начин да оцените олимпийския златен медал е да пресметнете колко пари бихте изкарали от него, ако го претопите и продадете. От Олимпиадата в Мексико през 1968 г. средно медалът е 65,8 мм в диаметър, с 6,5 мм дебелина и тегло от 176,5 гр. Тези от Лондон обаче бяха необичайно големи – между 375 и 400 грама.

Но златните медали не са направени от злато, поне не изцяло. Едва шест грама от всеки златен медал е 24-каратово злато, останалото е стерлинг сребро (стерлинг среброто е 92,5% сребро (сребро 925), а останалото е мед). В днешните цени това прави средно по 366 долара за златен медал. По-големите от Лондон биха стрували 501 (на цените от 2012-а биха стрували 777 долара).

А ако златният медал бе изработен изцяло от злато? Според изчисленията на Wiredt медалът би тежал около 1,5 кг и би струвал около 76 000 долара.

2. Цената за колекционерите: от 10 000 до над 1 млн. долара

Някои от олимпийските медалисти не успяват да забогатеят от спорта, затова не просто продават медалите си, а ги пускат на аукцион. Според проучване на USA Today средната цена на златен медал от не особено популярен спорт е около 10 000 долара. Последният златен медал от общо четирите, които Джеси Оуенс печели през 1936-а, обаче бе продаден за 1,47 млн. долара през 2013-а.

3. Цената на посветеното време и тренировки: над 100 000 долара

Друг начин да погледнем на цената на златния медал е инвестицията, която спортистите правят. Миси Франклин каза, че е коствало на родителите й 100 000 долара на година. Колоездачът Боби Лий каза, че излял хиляди долари, за да се добере до подиума.

Всеки спорт, спортист и семейство инвестират различни суми, които са трудни за калкулиране. Но не са само парите. Целодневни тренировки, жертване на учение, работа и приятели също имат цена.

4. Бонус от над 25 000 долара

Джеси Оуенс веднъж е казал „Имам четири златни медала, но не мога да ям четири златни медала“. В момента Американския олимпийски комитет дава чек за 25 000 долара на всеки златен олимпийски медалист.

За нашите спортисти в Рио златният медал ще носи и премия от 250 000 лева.

Докато златен медал в по-известните спортове като лека атлетика, плуване или баскетбол може да донесе мултимилионни рекламни договори, за други, като стрелба например, премиите са един от малкото начини за изкарване на допълнителни приходи.

Със сигурност, няма единна система, според която да се измери цената на златния медал, а и на останалите два. Пригответе се обаче, тъй като в Рио ще бъдат раздадени цели 2102 медала, а всеки от тях ще бъде подкрепен с поне една подобна история.

Новините

Най-четените