Най-младият милиардер в света не произлиза от технологичните анклави на Силициевата долина, нито е холивудска звезда. Не носи популярно име и въпреки това още на 19 години притежава състояние, равняващо се на 1.2 млрд. долара.
Александра Андресен, професионален жокей от Норвегия, бе обявена за най-младия милиардер от сп. Forbes в годишната класация на най-богатите хора в света. Списанието съставя списъка си на базата на информация за всички лица, притежаващи поне 1 милиард долара, а Андресен попада в него за първи път.
От 1810 души в списъка, тя е на 1476 място.
На 11 години тя прекарва една година в частния пансион Forres Sandle Manor в Хемпшир, Фордингбридж, заедно със сестра си Катарина - сега 20-годишна, която е на второ място сред най-младите в списъка.
Интересното е, че третият претендент след сестрите Андресен също е норвежец - Густав Магнар Витзое, 22-годишен.
"При всички тях състоянието се дължи на богато наследство, но все пак е забележително, че тримата най-млади милиардери в класацията са норвежци," казва Кери Долан, зам.-управляващ редактор на Forbes.
В скандинавската култура богатството на родителите обикновено се предава на по-младото поколение по-рано, отколкото в другите държави, разказва Долан. Това се възприема като начин младите да бъдат ангажирани в семейния бизнес.
Вероятно има и данъчни съображения за прехвърлянето на тези пари, допълва тя.
Андресен е наследник на фамилия, която дължи своето състояние на търговията с тютюн. През 1849 г. нейният пра-пра-прадядо основава компания, превърнала се впоследствие във водещия производител на цигари в Норвегия.
През 2005 г. обаче семейството продава компанията по етични причини, като получава срещу нея 500 млн. долара чиста печалба.
Родителите на Александра инвестират мъдро парите, като търсят възможности в недвижимо имущество, частни ценни книжа и хедж фондове, коментира Долан.
През 2007 бащата Йохан Х. Андресен прехвърля над 80% от акциите в инвестиционната си компания Ferd Holding на своите дъщери.
След завръщането им в Осло те се прехвърлят да учат в местното държавно училище. До ден днешен баща им настоява да купуват само автомобили втора употреба.
"Всъщност спестявам през цялото време, винаги съм го правила," казва Александра в интервю за корпоративното списание на Ferd през 2015 г.
"Спестявам, когато получавам седмичната си издръжка, спестявам паричните награди, които печеля в състезания, или ако получа пари като подарък за рождения си ден. Това означава, че мога да си купя неща, които наистина искам - например чанта или чифт обувки - без да се налага да искам пари от мама или татко."
"Има и предимства, и недостатъци да бъдеш част от семейство като моето," заявява Катарина. "Има голяма доза обществен натиск и често се сблъсквам със странни въпроси. До такава степен фамилията ни се свързва с пари, че винаги това е тема за въпроси."
Тя разказва как по време на междучасие в училището й в Майорстуен, богат квартал на Осло, приятелите й са видели, че разполага с 15 000 крони в банковата си сметка (малко над 1590 евро).
"Когато момчетата видяха сумата, те бяха шокирани", споделя Катарина. "За мен винаги е било важно моите познати и приятели да виждат мен, а не парите. Трябва да отделям време, за да опозная хората, преди да си позволя да ги допусна близо до мен."
Александра, чийто приятел е норвежки професионален ММА боец, живее в Германия, където участва на международни състезания по езда. Тя има медали от младежки европейски шампионати през 2013 и 2014 г.
Катарина живее в Осло и работи в семейната фирма, основана през 1849 от нейния пра-пра-прадядо. В продължение на повече от столетие компанията се установява като водещ производител на цигари в Норвегия, преди тютюневият бизнес да бъде продаден през 2005 г. В момента фирмата се занимава с недвижими имоти, банкиране и инвестиции.
"Можех да реша да не работя, да не се занимавам с някои неща. Но искам да участвам в дейността на компанията и очаквам с нетърпение да го правя и занапред," казва Катарина.
"Не винаги е лесно да знаеш как да оправдаеш толкова високи очаквания"
Йохан Андресен разказва в интервю за норвежкия вестник Aftenposten, че не карал дъщерите си да се ангажират с управлението на семейната компания Ferd.
"От мен се очакваше - и аз имах тази амбиция - да стана изпълнителен директор," коментира той. "Не е сигурно обаче дали децата ми желаят да се занимават с тази работа. Не искам да оставям празнота в мениджмънта, която задължително да бъде запълнена от моите момичета. Ще им дам възможността да направят своя избор като хора, а не като предварително програмирани роботи."
Той е прехвърлил контрола на компанията на дъщерите си, като по този начин ги е направил милиардерки - но същевременно държи те да живеят скромно.
"Моята кола е втора употреба", коментира Катарина за своето Audi, което си купува, за да замени стария Golf на баба си.
"Татко има правило: мога да си купя хубава кола, но тя трябва да е употребявана."
Катарина се занимава с част от благотворителните дейности на фамилията, докато учи социология в университета в Амстердам, и е склонна да се заеме с мениджърска позиция във Ferd.
Междувременно Александра е постигнала световно признание с уменията си по конна езда.
Тя е наследила страстта към конете от майка си Кристин още от 3-годишна възраст, която я води да язди малки шетландски понита в парка "Конгсгарден" в Осло.
Александра има бронзов медал от младежкия шампионат по езда през 2013 в Компиен, Франция, и сребро в младежкия шампионат по езда в Арецо, Италия, с жребеца си Беламур.
"Точно това желая да правя до края на живота си - да яздя!", споделя тя пред списанието Eurodressage.
Начи Макароне, има два вида хора- на едните им отиват парите, а на другите не !!! На тая мадама- не и отиват Лошото е ,че на хора дето им отиват парите, като теб...обикновено са сюрмаси
"При всички тях състоянието се дължи на богато наследство.." Трябваше да спрете до тук...