Ким Чен-ун екзекутира дипломати след провала на срещата с Тръмп?

Ким Чен-ун е започнал чистка сред дипломатите си, водещи преговорите за ядрената програма на страната, след срива на втората си среща на върха с американския президент Доналд Тръмп. Така водещият пратеник на КНДР в САЩ е бил екзекутиран по обвинения в шпионаж. Това се казва в статия на един от най-големите южнокорейски ежедневници, цитиран от New York Times.

Посланик Ким Хьок-чол е бил екзекутиран чрез разстрел през март на летище Мирим в едно от предградията на столицата Пхенян, съобщи в петък Чосун Илбо, най-големият всекидневник на Южна Корея, като цитира анонимен източник.

Ким Хьок-чол е бил обвинен в това, че "американските империалисти" са го обърнали да работи срещу интересите на Северна Корея и да предаде "върховния лидер", пише изданието.

Според вестника освен Хьок-чол още четирима служители на Министерството на външните работи на Северна Корея също са били екзекутирани. Изданието не дава и намек за това кой може да е източникът, на чиито думи се позовава за информацията, нито как точно е била предадена тя.

От службите на Южна Кореня не могат да потвърдят публикацията на вестник Чосун Илбо. През последните месеци Северна Корея не е публикувала никаква информация за провеждането на чистки в редиците си, нито за екзекуции на официални лица. КНДР остава най-изолираната страна на света, а външните разузнавателни агенции често не успяват да научат за случващото се там или получават погрешни информации за това, което се случва в близкия кръг около държавния лидер Ким Чен-ун.

И все пак през последните седмици се появиха признаци, които да говорят в подкрепа на публикацията във вестника и до спекулации, че севернокорейският лидер вероятно подготвя някакъв вид "прочистване" сред преговарящия си екип след срещата на върха, проведена през февруари в Ханой, Виетнам.

Срещата беше приета в световен мащаб като сериозно посрамване за Ким Чен-ун заради начина, по който приключи тя, липсата на постигнати договорености, както и отмяната на официалния обяд и съвместната пресконференция с Доналд Тръмп.

На фона на култа към личността в страната и цялостната пропаганда за непогрешимостта на Ким Чен-ун в собствената му държава подобен удар по реномето му вероятно няма как да бъде оставен ненаказан, коментират южнокорейски анализатори.

В четвъртък Родонг Синмун - официалният вестник на управляващата работническа партия на Северна Корея, публикува свой обширен коментар срещу "антипартийните, антиреволюционни действия" на длъжностни лица, които "се преструват, че работят за върховния лидер в неговото присъствие, но тайно крият други мечти зад гърба му".

"Такива образи няма да избягат от строгата присъда на революцията", допълва севернокорейският вестник.

Държавните медии в Северна Корея публикуват обикновено подобни предупреждения, когато трябва да оправдаят политическа чистка или да предупредят за липса на доверие в лоялността сред част от елитите на страната, твърдят анализаторите.

В петък в. "Чосун Илбо" съобщи, че Ким Йонг-чол, член на висшето ръководство на Работническата партия, който беше сочен за основният човек зад преговорите със САЩ, който е посещавал и Белия дом, също е бил свален от постовете си и осъден на принудителен труд в отдалечена северна провинция.

Според изданието в затворнически лагер е изпратена и Ким Сон-хе, старши преговарящ по ядрените въпроси, която обедини усилията си с Хьок-чол в преговорите на работното ниво преди срещата на върха между Ким Чен-ун и Тръмп. Северна Корея дори е изпратила и преводачът на среща на върха в затворнически лагер за извършване на грешка в превода.

По време на срещата на върха в Ханой КНДР поиска от САЩ да вдигне най-болезнените международни санкции над страна в замяна на частично разглобяване на ядрените съоръжения в страната. Срещата обаче се срина в момента, в който Тръмп отхвърли предложението, настоявайки за бързо и цялостно отпадане на цялата програма на Северна Корея за ядрено оръжие, преди санкциите да бъдат отменени.

Преди срещата Ким Чен-ун беше тръгнал със сериозни очаквания, а севернокорейските държавни медии отчетоха надеждите за развитието на икономиката на страната след нея. След нея обаче държавният лидер трябваше да се върне у дома с празни ръце и без санкциите над страната му да са вдигнати - нещо, така необходимо за излизане от и без това задълбочената изолация на КНДР в политически и икономически план.

Оттогава насам външните анализатори задаваха въпроса дали и доколко преговарящият екип на Северна Корея е успял да подготви лидера си за такъв срив в преговорите и съответно дали и как Ким Чен-ун може да реагира след срещата.

Ким Хьок-чол бе назначен за специален пратеник на Северна Корея само няколко седмици преди срещата на върха в Ханой. За това време той успя да проведе и първите преговори преди срещата на работно ниво със специалния пратеник на САЩ за КНДР - Стивън Бийгун.

Техните преговори нямаше как да намалят сериозните различия между позициите на двете правителства по отношение на условията, при които Северна Корея ще се откаже от ядрения си арсенал. Вследствие на това, Ким и Тръмп се срещнаха без проектоспоразумение, тъй като преговарящите от двете страни оставиха на своите лидери да разрешат най-трудните проблеми, които вече десетилетия пречат на преговорите.

Колкото до един от лидерите на Работническата партия Ким Йонг-чол, той изглежда е изчезнал от държавните медии през последните седмици. Въпреки че запази някои от най-високите си постове по време на парламентарна среща през април, той бе заменен като ръководител на отдел "Обединен фронт" - ключова агенция, отговаряща за отношенията с Южна Корея и разузнавателните работи на Северна Корея.

И Ким Хьок-чол, и Ким Йонг-чол отсъстваха от делегацията на Северна Корея, когато Ким Чен-ун се срещна миналия месец с руския президент Владимир Путин. На тяхно място бяха висши служители от Министерството на външните работи като министър Ли Йонг-хо и първи зам.-министър Чо Сон-хуй, които се очертаха като новите лица на дипломацията на Северна Корея.

Дори сестрата Ким Чен-ун и негов съветник - Ким Йо-джонг - не придружаваше сегашния държавен лидер на КНДР по време на срещата с Путин, въпреки че тя беше ключов участник в срещите на високо равнище с американски, китайски и южнокорейски лидери. Според южнокорейските медии тя или е била порицана от Ким Чен-ун, или е била болна от пневмония.

Ким Чен-ун обяви, че ще даде на Вашингтон време до края на годината, за да му направят ново предложение за ядрена сделка. Иначе той ще се откаже да води дипломация с Тръмп. Сякаш за да наблегне на това послание, Северна Корея наскоро поднови тестовете на ракети с малък обсег на действие.

Юнг Чан-хюн, ръководител на Корейския институт за мир и икономика, свързан с медийната група Moneytoday в Южна Корея, заяви, е чул иноформации за четирима служители на Министерството на външните работи на Северна Корея, които са били разстреляни през около март, но не заради срива в срещата в Ханой, но заради корупционен скандал.

Според него не е ясно все още дали Ким Хьок-чол е сред тях, но е ясно, че служители на сестрата на Ким Чен Юн също са замесени в корупционния скандал и че вследствие на това тя е била поставена на изпитателен режим от брат си. Той заяви, че информацията му идва от трета страна, която осъществява контакт висши служители в КНДР през Китай.

От поемането на властта преди 7 години Ким Чен-ун на няколко пъти организира кървави чистки в Работническата партия и в държавния апарат на Северна Корея, отстранявайки много от верните на баща му служители, за да консолидира собственото си ръководство.

Най-известната жертва е Джан Сон-Тхек, чичото на Ким, който беше екзекутиран в летището Мирим през 2013 г. по обвинения в корупция и заговор за военен преврат срещу държавния лидер.

Новините

Най-четените