От началото на годината Европа се сблъсква с поредната здравна криза. Този път тя се нарича морбили. Дребната шарка се разпространява там, където имунизациите нямат достатъчно покритие, предупреждава Световната здравна организация.
Най-големите огнища на болестта са в Италия и Румъния. Само за първия месец на годината в Италия са регистрирани над 200 случая, като броят им се увеличава. В Румъния от началото на 2016 година до днес са регистрирани над 3 400 случая, като 17 от тях са с фатален изход.
Морбили е изключително заразно инфекциозно. Няма човек или държава, които да са защитени, предупреждават от СЗО.
Счита се, че за да е защитена една страна, най-малко 95% от населението й трябва да е ваксинирано.
Много държави обаче се борят, за да постигнат това. На места имунизациите са паднали под това препоръчително ниво и инфекцията достига нива на епидемия. Така е във Франция, Германия, Италия, Полша, Румъния, Швейцария и Украйна. Данните за февруари показват, че броят на новите заболели се увеличава рязко.
Причините са две - слабото имунизационно покритие и струпването на много хора на едно място при публични събития. Във Великобритания например случаите на морбили са свързани най-вече със събирането на много млади хора на едно място при музикални фестивали в страната.
Оказва се, че причините за слабото имунизационно покритие, не опират единствено до антиваксърското движение, липсата на информация и родителската глупост. Има и други причини, които благоприятстват развитието на инфекциозното заболяване.
В някои държави като Унгария например има проблем с доставката и получаването на ваксини, казва Роб Бътлър от регионалните офиси на СЗО за Европа.
Има и недоверие към ваксините - някои хора се страхуват от тях, докато други просто са безучастни, а за трети ваксинирането причинява неудобство. Във Франция процедурата изисква да си запазите час за личния лекар, след това да получите рецепта, да си вземете ваксината от аптеката и да се върнете при лекаря, който да ви приложи ваксината.
„Призовавам всички страни, засташени от епидемията, да вземат мерки, за да спрат предаването на морбили в техните граници, и всички страни, които са успели да постигнат това, да държат гарда и да запазят високо имунизационно покритие", каза д-р Сузана Якаб, регионален директор на СЗО за Европа.
Морбили се разпространява чрез директен контакт, както и по въздушно-капков път - чрез кашлица или кихане. Първите признаци за инфекция включваъ висока температура и хрема.
Може да забележите и малки точици от вътрешната страна на бузите. След няколко дни се развиват обриви - обикновено първо по лицето и шията, а после - по цялото тяло. Болният е заразен в дните още преди да развие обрива и в четирите дни след като вече има пъпки по тялото си.
Морбили не може да се лекува, но две дози от ваксината могат да предотвратят инфекцията.
В България има 7 потвърдени случая на морбили в пловдивската махала "Столипиново", като вероятно са малко повече.