Отборът на "Невинните до доказване на противното"

Жан-Клод Юнкер наричаше екипа си "Комисията на последния шанс". Наследничката му Урсула фон дер Лайен може би ще трябва да озаглави своя състав на ЕК "Невинни до доказване на противното", коментира "Политико".

Освен че бъдещите комисари ще преминат през тежки сесии на изслушвания от Европейския парламент, немалко от тях - включително самата Урсула фон дер Лайен - ще трябва да дават обяснения и пред разследващите органи и анкетните парламентарни комисии в собствените си страни. В някои случаи, резултатът от проверките може да постави под въпрос кандидатурите им за членове на Европейската комисия.

Силви Гулар - бивш министър на отбраната на Франция и бивш евродепутат - трябваше да се яви в полицията в Нантер в деня, в който Фон дер Лайен анонсираше състава на екипа си. Гулар беше разпитана по сигнал за финансови нарушения заради данни, че някои от френските евродепутати са плащали с пари от бюджета на ЕС за наемането на сътрудници, които всъщност са работили само за съответните политически партии във Франция.

Силви Гулар е една от близките съмишленички на президента Еманюел Макрон. Тя подаде оставка от правителството му още през юни 2017 г., за да се защитава по разследването, като по неофициална информация вече е възстановила 45 000 евро на Европейския парламент.

Привикването й на разпит в деня, в който Фон дер Лайен обяви кандидатурата й за еврокомисар по вътрешния пазар, се оказа драматичен пример за проблемите със закона, пред които са изправени някои от бъдещите членове на ЕК.

Румънската представителка Рована Плумб - предложена за еврокомисар по транспорта - беше разследвана от националната агенция "Антикорупция" през 2017 г. по корупционно дело за незаконното прехвърляне на управлението върху дунавския остров Белина и прилежащия канал на частна компания, свързана с лидера на Социалдемократическата партия Ливиу Драгня. Обвинение срещу нея така и не беше повдигнато, тъй като румънският Сенат отказа да свали имунитета й.

Бившият румънски еврокомисар Дачиан Чолош посочва, че е предупреждавал Фон дер Лайен да внимава с номинацията на Букурещ, защото групата на либералите от "Обнови Европа" в ЕП може да гласува против нея.

Избраникът на Фон дер Лайен за комисар по земеделието Януш Войчеховски от Полша също е разследван от службата за борба с финансовите измами на ЕС - ОЛАФ - заради нарушения при получаването на командировъчни средства по време на двата му мандата като евродепутат (2004-2014).

Разследванията срещу Гулар и Войчеховски станаха повод за някои от по-неудобните въпроси, на които Урсула фон дер Лайен трябваше да отговаря по време на представянето на новия си екип. На въпроса защо просто не е поискала от Румъния и Полша да сменят кандидатите си, за да не компрометират цялата институция, тя отговори само, че не иска да коментира дейността на "ОЛАФ като независим разследващ орган" и "всеки е невинен до доказване на противното".

Презумпцията за невиновност е от високо лично значение за самата Урсула фон дер Лайен, тъй като и тя ще трябва да се изправи пред германския Бундестаг за обяснения по проверката за злоупотреби в Министерството на отбраната под нейния мандат.

Анкетна комисия в Берлин проверява как министерството е възлагало щедри поръчки на скъпоплатени външни консултанти без надлежния контрол. Проверяват се и сигнали за конфликт на интереси сред някои от служителите на институцията. Очаква се Фон дер Лайен да бъде призована на изслушване по разследването не по-късно от декември 2019 г.

Скандалът в Министерството на отбраната на Германия беше ясен още преди лансирането на името й за бъдещ председател на ЕК, но в крайна сметка не изигра почти никаква роля при обсъжданията на кандидатурата й от правителствените ръководители на страните-членки от ЕС. Източник на "Политико" от европейската администрация посочва, че е практически невъзможно да се намери човек със солидна кариера в политиката, който да не се е сблъсквал с обвинения или критики в миналото.

Не е ясно колко препятствия ще издигне Европейският парламент пред по-противоречивите кандидати за членове на комисията, но при съществуващото разделение между политическите семейства не е изключено да се стигне до изненадващи обрати при изслушванията.

Някои наблюдатели смятат, че процедурата по избирането може да се окаже доста по-лека от очакваното заради предварителното договаряне на баланса на силите - 10 от кандидатите за членове на ЕК са от Социалистите и демократите, 9 са представители на Европейската народна партия, 6 са свързани с либералната група, а един от номинираните е член на "Зелените".

Засега първият сценарий - опасността за превръщане на изслушванията в яростна междупартийна свада - изглежда по-вероятен. Самата Урсула фон дер Лайен отказа да прави предварителни прогнози. Но предупреди всички номинирани, че изборът им зависи от собствената им подготовка и умение да убедят евродепутатите в състоятелността на кандидатурите си.

Новините

Най-четените