Боко Харам - по-смъртоносна от ИДИЛ

Докато светът остава фокусиран към Ислямска държава и нейните ужасяващи атаки в Париж, друга силно радикална група от екстремисти, заема мястото на най-смъртоносната терористична групировка в света: Боко Харам.

Боко Харам е военизирана групировка, която тормози Нигерия и нейните съседи от години.

Групировката е отговорна за 6 664 смъртни случая само през миналата година, много повече от всяка друга терористична група в света, включително Ислямска държава, която е отнела живота на 6 073 души през 2014-та година. Tези данни разкрива доклад, посветен на терористичните атаки в световен мащаб, който беше разпространен в сряда,

Броят на загиналите в Нигерия се увеличи в сряда след бомбардировка в щата Кано в северна Нигерия, която се случи през няма и един ден, след като Боко Харам беше заподозряна като причинител на екплозия, която уби и рани десетки хора в друг близък район.

В Кано, властите съобщиха, че две жени са извършили самоубийствен атентат на пазар за мобилни телефони около 4 часа следобед, убивайки поне 12 души и ранявайки десетки. Свидетели и служители на Червения кръст утичниха, че загиналите са поне 50-60 души, въпреки че броят не може да бъде установен с точност.

Властите обвиниха Боко Харам за атаките.

В съобщение, президентът Мухамаду Бухари призова нигерийските граждани да бъдат бдителни. Той призна, че дори зачестилите напоследък военни операции срещу групировката не могат да предотвратят всяка една атака.

"Президентът Бухари уверява нигерийците, че неговата администрация е силно решена да унищожи Боко Харам в Нигерия и да изправи всички извършители на тези ужасяващи престъпления срещу човечеството пред съда", се казва в изявлението.

Бухари който встъпи на длъжност през май, се кандидадира за изборите с платформа за елиминирането на Боко Харам (която обеща да изпълни до края на декември). Той също така наблегна и на желанието на неговата администрация да прекрати корупцията, която е широко разпространена в страната.

Тази седмица Бухари обвини съветника по национална сигурност на предишната аминистрация - Самбо Дасуки, в прибирането на повече от 2 милиарда долара, които са били предназаначени за военни самолети, хеликоптери и друго военно оборудване за борба с Боко Харам.

Дасуки отрече обвиненията.

Бухари обяви и скорошни победи срещу групировката, включително изземване на материали за производство на бомби и спечелване на битки в горите.

Но въпреки това бомбените атаки зачестиха в последните седмици, довеждайки до смъртни случаи и на пазар за зеленчуци в Кано, както и в области в Нигер и Камерун, а също и в село в Чад, принуждавайки властите да обявят извънредно положение там.

Нигерийската терористична организация се закле във вярност на Ислямска държава, но остава неясно на колко точно подкрепа разчитат на сирийската организация. Едно стана ясно в началото на годината- ИДИЛ подкрепя рекламните спотове на нигерийската групировка.

Доклад от сряда, разпространен от Института за икономика и мир (Institute of Economics & Peace) съобщи, че

Ислямска държава и Боко Харам са отговорни за половината от смъртта по света, причинена от тероризма.

Миналата година, смъртните случаи, приписвани на Боко Харам, само се увеличиха с повече от 300 процента, казва доклада.

Докладът посочва, че има драстично увеличение на терористичните атаки през изминалата година, като най-много от тях се случват в три страни: Ирак, Сирия и Нигерия, където воюват и други военни групировки, освен Боко Харам.

"В Нигерия обикновените граждани са особено често нападани, най-често с огнестрелни оръжия, което води до много високи нива на смъртност при атака", обобщава докладът.

Еспертите по сигурността, местните власти и западнте военни признаха подновените усилия на Бухари да се пребори с Боко Харам. Групировката стана много изветна в САЩ след като отвлече десетки момичета и разграби цели градове в северна Нигерия миналата година.

Казват, че поредицата от последните атаки на различни публични места е доказателство, че групата се опитва да си намери място и не е способна повече да задържа своите територии.

Въпреки това атаките на населени места, като училища и пазари, които са неизменна част от хаоса, запазаена марка на Боко Харам - са изключително смъртоносни.

Това е третата поредна година, в която Института за икономика и мир публикува своя Глобален терористичен индекс (Global Terrorism Index), чрез който изследва терористичните атаки по света.

Индексът се основава на данни, събрани като част от програмата на Университета в Мериленд, посветена на изучаването на тероризма по света.

Докладът съобщава още, че около 117 милиарда долара са изхарчени в световен план досега за борбата с тероризма.

Съобщава също, че две страни - Камерун и Украйна не са имали нито една терористична атаката през 2013-та, но за сметка на това на следващата година са имали повече от 500 смъртни случая в следствие на атаки.

В Украйна, основно терористичните атаки са дошли от военни в районите, в които се подозира, че е свален Малаизийския самолет, при който загинаха всички на борда.

В Камерун, докладът съобщава, Боко Харам са увеличили своето присъствие, предимно с бомбени атентати.

Новините

Най-четените