Военната база в сърцето на арктическите амбиции на Путин

Шест часови зони на изток от Москва, на замръзналия ландшафт на Новосибирски острови, се оформя една нова военна надпревара.

Военната база Северна детелина на остров Котелни е сред най-новите военни постове на Русия в една от най-неприветливите точки на планетата.

Комплексът с форма на детелина, оцветен по схемата на руския трибагреник, е построен, за да приюти до 250 военнослужещи. Мястото е снабдено и с достатъчно доставки, за да може хората там да се живее и работи в период от повече от година без помощ от външния свят.

Разположена в обширен пейзаж от ослепителната белота на Северния полярен кръг, тази база се намира по-близо до Аляска, отколкото до Москва.

Тя е една от трите нови руски бази над 75-ия паралел -  част от кампанията на руския президент Владимир Путин да "покаже мускули" по огромната арктическа брегова линия. Руските военни твърдят, че са изградили 475 военни обекта през последните шест години като те се простират от западната граница на страната с НАТО до Беринговия проток на изток.

Руският северен флот се премести в базата през 2016 г. Там военните не трябва да се сблъскват с тежкото арктическо време, освен ако не са на служба. "Затвореният цикъл" на базата има взаимосвързани жилищни и експлоатационни блокове, а единствената самостоятелна сграда е малък православен параклис на около 20 метра от сърцето на комплекса.

"Нашата база извършва радарно наблюдение, следи въздушното пространство, осигурява Северния морски път и елиминира увреждането на околната среда", заяви майор Владимир Пасечник, командир на тактическата група "Северна детелина" на остров Котелни.

Базата вече е оборудвана с ракетни системи за крайбрежна отбрана и е адаптираната към платформата за средночестотни ракетни системи земя-въздух "Панцер", които могат да работят при температури до -50 С. Руските военни също така планират да укрепят позициите си в Арктика чрез тестване на "полярна" версия на противовъздушните системи С-400 и поставяне на допълнителни въздушни защити на близката континентална въздушна база.

Базата има ясна мисия да защитава интересите на Русия в район, който бързо се превръща в геополитическа гореща точка сред страните, които имат претенции към арктическите територии.

Русия държи около 50% от общата арктическа брегова линия. Освен това на страната се очаква да претендира за още около 1,2 милиона квадратни километра от арктическия шелф.

Надпреварата за Арктика тепърва започва, тъй като се очаква огромните запаси от нефт и газ в региона да станат по-достъпни, тъй като изменението на климата ускорява скоростта на топене на ледовете.

Владимир Путин описа Арктика като "най-важния регион, който ще осигури бъдещето на Русия" и създаде ново министерство за развитието на Далечния изток и Арктика. В президентски указ, издаден малко след встъпването му в длъжност през 2018 г., Путин нареди десеткратно увеличение на корабоплаването през Северния морски път до 2024 г.

Кремъл също затяга хватката си по Северния морски път, който попада изключително в икономическата зона на Русия и съкращава времето за доставка от Европа до Азия с 40% в сравнение с маршрута на Суецкия канал. Този месец Москва обяви, че чуждестранните кораби, преминаващи транзитно, ще трябва да представят 45-дневно предизвестие, да вземат руски пилот на борда и да платят увеличени транзитни такси.

Руската надпревара за Арктика зависи до голяма степен от китайските инвестиции, а бързото корабоплаване по Северния морски маршрут е особено привлекателно за Пекин. Днес Китай е най-големият клиент на Москва за доставките през Северни морски маршрути. За пръв път през юли 2018 г. Русия изпрати танкери с течен природен газ за Китай през арктическите води и предостави руски ледоразбивачи, за да ескортират конвой от китайски товарни кораби до Европа.

Повечето кораби, преминаващи през Северния морски маршрут, рискуват да заседнат в дебелите ледове и затова често се възползват от ледоразбивач, който да ги води през арктическите води.

Към момента Русия е единствената страна с действаща ядрена ледоходна флота. Това обаче може да се промени скоро: Китай обяви миналия месец плановете си за изграждане на собствен ледоразбивач, задвижван с ядрена енергия, за да се приближи още повече до своите арктически амбиции.

Правителството на САЩ сега забелязва дейността на Русия на север. В Пентагона неотдавна е обсъждана необходимостта от усъвършенстване на американската арктическа стратегия, а за бреговата охрана на САЩ финансирането на нов тежък ледоразбивач е поставено като приоритетна цел.

"Мисля, че най-накрая започваме да обръщаме внимание на Арктика. Регионът беше в общи линии пренебрегвана през последните няколко години. Но нашите съперници имат сериозни планове със сериозни ресурси зад тях. Така, както виждаме сега, бих казал със закъснение, че има някакъв интерес за Съединените Щати", коментира контраадмиралът от флота Дейвид У. Титли.

Миналата година НАТО организира в Норвегия мащабни учения с 40 000 войници, което е най-голямото подобно учение за повече от десетилетие насам. През януари американският военноморски секретар Ричард Спенсър заяви, че Военноморските сили разработват план за възобновяване на базата на Адак в Аляска и за изпращане на кораби в арктическите води за първи път през лятото.

Руснаците от своя страна ще провеждат мащабни учения през тази година. Упражненията на Център-2019 в Арктическия архипелаг на Нова Земля и Новосибирските острови ще включват това, което руските военни наричат "сериозен тест на бойните способности" на арктическите си сили.

Надпреварата за Северния полюс вече тече усилено.

Новините

Най-четените