Вероятно си мислите, че Илон Мъск е най-голямата звезда в Twitter, с най-странните публикации. Най-вероятно грешите, тъй като най-богатият човек определено си има конкуренция в лицето на един нескромен генерал от далечна страна.
Ако някой някога е чувал за Уганда, то това е било свързано най-вече когато се споменават думите "диктатура", "война", "деца войници" и "Иди Амин". Сега към тях се присъединява и Twitter заради дейността в социалната мрежа на ексцентричния генерал Мухузи Кайнеругаба.
Той разбира се не е кой и да е в африканската държава. Генералът, чието първо име на суахили означава "отмъстител", е син на президента Йовери Мусевени (държавен глава вече 36 години), и де факто е вторият най-влиятелен човек в Уганда.
Това означава, че всеки негов туит може да влияе върху живота на гражданите в 47-милионната държава, както и в останалите страни в целия регион на Източна Африка.
Особено когато сподели пред своите над 650 000 последователи, че армията на Уганда може за две седмици да стигне до столицата на съседна Кения, предизвиквайки международен скандал и призиви профилът му да бъде изтрит от Twitter.
Отговорът му е прост и ясен.
"Аз съм възрастен и НИКОЙ не може да ми забрани нищо!", пише той през октомври. След това пък казва на кенийците да се "успокоят".
"Никога не бих пребил кенийската армия, защото баща ми ми каза никога да не го опитвам!", казва Мухузи.
I would never beat up the Kenyan army because my father told me never to attempt it! So our people in Kenya should relax!
— Muhoozi Kainerugaba (@mkainerugaba) October 3, 2022
Все пак той опитва други неща, включително и неприлично предложение към новия премиер на Италия Джорджа Мелони, питайки своите последователи колко крави би трябвало да даде за нейната ръка.
"Знам, че европейците подаряват цветя на момичетата, които харесват. Никога не съм го разбирал. В нашата култура подаряваш крава на момиче, което харесваш", мотивира той своето предложение и в друг пост пише, че би дал "100 крави на момента".
Тази очевидна декларация на привързаност след това е последвана от нещо, което изглежда като заплаха.
"Ако римляните отхвърлят нашите крави, това означава, че трябва да превземем Рим. Ще ни трябват няколко дни, за да го направим", пише "туитващият генерал".
Очевидно изказванията на Мухузи не допадат на неговия баща, който само няколко дни по-късно обявява, че отстранява сина си от поста главнокомандващ на сухопътните сили на Уганда, но в същото време го повишава и в генерал с четири звезди.
В изявлението си Йовери Мусевени се опита да успокои напрежението около странното предложение за брак и разкритикува Мухузи за намеса "във вътрешните работи на братски страни". Той все пак оправдава повишението на сина си с мотива, че има "други положителни приноси" и го определя като "страстен панафриканист".
I would give her 100 Nkore cows immediately! For being fearless and true!! pic.twitter.com/i2DuR8RioC
— Muhoozi Kainerugaba (@mkainerugaba) October 2, 2022
За много хора странното поведение на 48-годишния генерал всъщност е съвсем логично и целенасочено като част от негова необичайна стратегия, която да го популяризира сред младите в Уганда и да подготви почвата в даден момент да замести баща си.
"Това семейство контролира Уганда. Майка му е в правителството, а той е принцът, който чака да наследи баща си", смята професор Питър Кагванджа от базирания в Кения Институт за африканска политика.
"Мухузи провокира, а след това баща му урежда да отиде и да се извини. По този начин той бива представян на африканските лидери".
Тази стратегия е демонстрирана, когато генералът разбуни духовете в Етиопия, демонстрирайки силна подкрепа за Египет в момент, когато Кайро и Адис Абеба са в остър спор по отношение на разпределението на водните ресурси в региона.
Тогава Мухузи предупреди, че "ако някой мисли да воюва с Египет, трябва да знае, че ще трябва да се бие и с Уганда." След това подкрепя "непобедимия дух" на тиграйските бунтовници, вплетени в кървав конфликт с федералната армия на Етиопия, и пише, че "тези, които изнасилват нашите тиграйски сестри и убиват нашите братя, трябва да бъдат наказани!"
Далеч от това да го превърнат в перона нон грата в Етиопия, туитовете му отварят пътя да посети страната по-рано тази година, за да се срещне с премиера Абий Ахмед. Там Мухузи нарече министър-председателя "свой брат", а двете страни бързо нормализираха отношенията си.
My late grandfather Mzee Amos used to tell us that the first Banyankore came from Egypt. When I was there for a course (for 6 months) I never had a problem with any Egyptian. If anybody thinks of fighting Egypt, he should know he will be fighting Uganda as well. pic.twitter.com/yOHiZEU4Zv
— Muhoozi Kainerugaba (@mkainerugaba) September 19, 2021
В една от последните си активности в Twitter генералът написа, че ще наследи баща си като президент, ако публикацията му получи достатъчно харесвания
"Добре, нека тези, които искат да бъда президент след баща ми, споделят и харесат. Ако ме убедите, ще го направя", пише той, а пък преди това в друг пост казва, че всъщност изобщо не иска да бъде държавен глава, тъй като вече се е превърнал в "лидер на своето поколение", което е "най-голямата чест" според него.
Президентските избори и въпросът кой ще наследи 78-годишния Мусевени са гореща тема в Уганда от дълго време насам. Следващите избори са през 2026 г., а последните бяха в началото на миналата година и станаха обект на международни критики заради вероятни изборни измами в полза на действащия държавен глава.
Основният му опонент бе музикантът Боби Уайн, който дори бе вкаран в ареста по време на кампанията си, докато в самото навечерие на вота, правителството на Мусевени блокира достъпа до Facebook и Twitter, откъдето рапърът-политик отправяше посланията си най-вече към младите избиратели.
Очаква се именно той да има отново основна роля и на следващите избори като водеща опозиционна фигура.
Със своята активност в социалните мрежи Мухузи се опитва да стане популярен сред младите и да се представи като алтернатива както на старото поколение, олицетворено от баща му, така и на Уайн, когото често нарича иронично "Малкия Боби".
Дотогава обаче има още много време. Както и много забавни публикации от "Туитващия генерал."