Норвегия може да е водещ производител и износител на газ и нефт, но покрива собствените си нужди от електроенергия почти на 100% от устойчиви източници и най-вече хидроцентрали.
Подобен подход приема и държавната компания за добив на изкопаемите горива Equinor. Петролният гигант наскоро откри най-големия крайбрежен плаващ ветропарк в света, чиято цел е да захранва със зелен ток платформи за добив за газ и нефт в Северно море.
Вятърният парк, който се намира край западното крайбрежие на Норвегия, се състои от 11 огромни вятърни турбини, закрепени към морското дъно. Очакванията са те да произвеждат 88 мегавата ток.
Паркът е разположен в две полета за добив на изкопаеми горива, които пък ще станат първите в света, работещи на ток от вятъра и съответно с намален въглероден отпечатък - колкото и странно да звучи това, когато става дума за добив на петрол.
Съоръжението Hywind Tampen беше тържествено открито от престолонаследника принц Хокон и се очаква да пести 200 000 тона CO2, или 0.4% от годишните емисии на Норвегия. С очаквания капацитет за ток от вятъра ще се покрият около 35% от годишните нужди от ток на общо 5 платформи за добив на изкопаеми горива в двете газови полета. Те се намират в Северно море на около 140 км от брега.
За да работят, подобни платформи обикновено използват дизел и газ, с които задвижват машините си.
Турбините за вятър са прикрепени към плаваща основа, закотвена в морското дъно, а не са директно разположени върху него. Подобна технология е удачна за по-дълбоки води и от Equinor се надяват да я разработят допълнително.
Премиерът на Норвегия Йонас Гар Стьоре нарече деня на откриването на ветропарка "исторически".
Той напомни, че рязкото спиране на добива на изкопаеми горива, за което настояват природозащитните организации, не е решението за прехода към устойчива енергия.
"Светът ще продължи да се нуждае от газ и нефт в преходната фаза на енергийната промяна. Не става дума за това да спрем от днес за утре добива, затова трябва да минимизираме отпечатъка", коментира премиерът пред "Ройтерс".
Нищо от това обаче не може да успокои природозащитниците, за които е трудно да приемат парадокса "изкопаеми горива, добити с по-малко емисии".
Според доклад на "Грийнпийс" от юни, който анализира данните от 12 петролни компании в Европа, Equinor инвестира едва 3% от бюджета си в устойчиви и ниско емисионни решения.
Компанията стои зад около 70% от производството на газ и нефт в Норвегия. Покрай войната в Украйна и спирането на доставките от Русия, печалбата ѝ е нараснала с 134% през 2022 г. спрямо предходната, гласят данните на "Грийнпийс".
За този период възобновяемата енергия е била едва 0,13% от цялото енергийно производство на Equinor.
Ориентацията към изкопаеми горива в бизнес модела е видна и в инвестициите - от 10 милиарда долара през 2022 г., 8,3 млрд. са отишли директно за разширение или укрепване на производството на газ и петрол, допълват от еко-организацията.
Подобно на повечето петролни компании, и норвежкият гигант планира нулев въглероден отпечатък към 2050 г.
"Вместо да осигуряват критично необходимата чиста енергия, те си измиват ръцете. Нежеланието на Големия Петрол (бел.ред. общо наименование на компаниите в сферата) да въведе истинска промяна е престъпление срещу климата и бъдещите поколения", коментира Куба Гоголевски от "Грийнпийс" по адрес на 12-компании, известни и като "мръсната дузина".