Шефали Джаривала води сладък живот на абсолютна знаменитост в Индия - и като риалити звезда, и като актриса от Боливуд. Поне докато на едва 42 години не я откриват мъртва в луксозното ѝ имение в Мумбай.
Смъртта на звездата става повод да се говори за нея и извън Индия и името ѝ да започне да се споменава със страх и в Холивуд. Причината е, че има съмнения, че медикаменти и инжекции против бръчки и състаряване на кожата са причината актрисата да си отиде.
На 27 юни тази година Шефали Джаривала взима обичайните си разкрасителни средства към 9 вечерта и към 10:30 припада.
В болницата не успяват да ѝ помогнат, но веднага установяват, че смъртта идва от рязко понижаване на кръвното налягане и сърдечен арест.
Из социалните мрежи започват да се споделят интервюта на Джаривала, в които тя говори колко е "За" козметичните и подмладяващи процедури, използването на ботокс и други медикаменти.
"Всички искат да изглеждат добре, какво лошо има в това?", пита риторично тя в интервю за "Хиндустан Таймс".
В него казва още, че хората, които не могат да си го позволят или ги е страх, смятат козметичните процедури за нередни. Джаривала държи да подчертае, че разчита на специалисти в областта, тренира и се храни правилно и добавя, че процедурите, пред които преминава, са скъпи и болезнени.
Думите ѝ за изданието не са съвсем верни, защото Шефали сама си е поставяла инжекции с евентуален подмладяващ ефект и венозни коктейли от витамини.
Този тип инжекции съдържат разнообразни съставки - антиоксиданти, кръвна плазма от пациента, вещества, които стимулират производството на колаген.
Смята се, че поотделно или в комбинация едно с друго правят кожата да изглежда по-млада и свежа, подпомагат ставите и освежават организма. След смъртта на Джаривала лекари обаче започват да говорят открито за въздействието на тези вещества и дали въобще употребата им дава резултат.
Д-р Джиоти Куснур, кардиолог към верига частни индийски болници, смята, че все още няма достатъчно доказателства, че субстанциите за венозно инжектиране действат.
За "Хиндустан Таймс" той обяснява, че инжекциите обикновено се рекламират от консултанти по красота и козметика, а не от медицински лица. Тъй като липсват достатъчно подробни данни за производството и съставът на медикаментите пък, лекарите трудно могат да предвидят какви странични ефекти може да има.
На част от флаконите не само в Индия, но и по целия свят, даже липсва етикет за съдържание.
Д-р Куснур уточнява, че някои съставки могат да предизвикат силни алергични реакции, задушаване, критично спадане на кръвното налягане и сърдечен арест.
Антиоксидантите, които Шефали най-вероятно си е инжектирала, водят и до рязък спад на кислорода в кръвта.
В същото време не се знае дали наистина подмладяват пациентите и удължават живота им. Д-р Куснур също така не спестява, че дори и извършени при дипломиран лекар, тези процедури продължават да крият своя риск.
Полицията на свой ред е категорична, че при инцидента с Джаривала няма насилствена намеса.
Знае се, че звездата е гладувала от изгрев до залез слънце в деня на смъртта си и приемането на медикаментите ѝ на празен стомах може би е влошило ситуацията допълнително.
И докато разследването ще установи точната причина Шефали да си отиде, лекарите и в Индия, и на запад се надяват случаят да повдигне сериозна дискусия около инжекциите за красота и тъмната им страна.